foto

Nina Myral

  • nar. 26.6.1884
    Paříž, Francie
  • zem. 30.3.1975 (90 let)
    Draveil, Francie

Biografie

Francouzská všestranně nadaná umělkyně Nina Myral byla především operetní zpěvačkou a herečkou, přes nesporné půvaby i schopnosti ale s filmem spolupracovala jen zřídka. Pocházela z Paříže a její vlastní jméno znělo Eugénie Gruel, jako zpívající herečka se začala uplatňovat již počátkem dvacátého století. Její první kroky na jevišti jsou spojeny s pařížským divadlem Théâtre du Châtelet, které se tehdy začalo orientovat na operetní žánr.

Před filmovou kameru ji poprvé přivedl významný režisér Henri Diamant-Berger, s nímž během první světové války natočila několik krátkých snímků, později spolu s dalšími populárními zpěváky v čele se slavným Maurice Chevalierem hrála v komedii GONZAGUE (1922). Pro většinu operetních zpěváků bylo společné častější angažmá ve filmu s příchodem zvuku, což se týká i Niny Myral. I do zvukové éry vstoupila ve spolupráci s Diamant-Bergerem, v jehož nenáročné komedii VŠECHNO, CO SE DĚJE (Tout s’arrange, 1931) v poměrně velké roli vytvořila manželský pár s Marcelem Vallée. Poměrně velké příležitosti v té době dostala i v dalších filmech různých žánrů i režisérů (DÁMSKÝ KADEŘNÍK – Coiffeur pour dames, 1932; PRINC JEAN – Le prince Jean, 1934).

Nina Myral točila převážně s komerčně zaměřenými režiséry, několikrát ji například ke spolupráci přizval Jean Boyer, v jehož komedii MOJE MALÁ SESTRA (Ma soeur lait, 1939) hrála guvernantku, v podobné roli se objevila také ve hvězdně obsazeném filmu BYLO DVANÁCT ŽEN (Elles étaint douze femmes, 1940), znovu se ale objevovala i v nenáročných komediích a adaptacích osvědčených operet (MARSEILLE, MÉ LÁSKY – Marseille, mes amours, 1939), po boku slavné Josephiny Baker hrála v muzikálu MOULIN ROUGE (1940). Co se týče rolí, hrála nejen služky nebo domovnice, ale i dámy z vyšší společnosti (MAMAN COLIBRI, 1937).

Z poválečného období se sluší připomenout dvojitou spolupráci s populárním komikem Bourvilem (MLÁDENEC PANÍ HUSSONOVÉ – Le rosier de Madame Husson, 1950; MUŽ, KTERÝ PROCHÁZÍ ZDÍ – Le passe-muraille, 1951), v těchto filmech (oba opět v režii Jeana Boyera) hrála ale již jen menší role. Po boku dalšího slavného komika Fernandela jsme ji později mohli vidět opět v úloze hospodyně v komedii BERÁNEK S PĚTI NOHAMA (Le mouton à cinq pattes, 1954). Uveďme ale i umělecky hodnotnější snímky, objevila se například v Cayattově justičním dramatu SPRAVEDLNOSTI JE UČINĚNO ZADOST (Justice est faite, 1951). V padesátých letech hrála ještě několik menších rolí v dalších komediích i dramatech, její filmografii uzavírá i u nás známá dobrodružná komedie MUŽ Z RIA (L’homme de Rio, 1964), v níž hrála starou tetu snoubenky titulního hrdiny (její neteří zde byla Françoise Dorléac).

Nina Myral zemřela v Draveil nedaleko od Paříže 30. března 1975 ve věku 90 let.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky