foto

Christine Carère

  • nar. 27.7.1930
    Dijon, Francie
  • zem. 13.12.2008 (78 let)
    Fréjus, Francie

Biografie

Francouzská herečka Christine Carère prodělala kariéru u filmu jen krátce v padesátých letech 20. století, hrála ale ve filmech, které u nás nejsou známé. Narodila se v Dijonu jako Christiane Pelleterat de Borde a pocházela z bohaté farmářské rodiny. Od dětství snila o kariéře tanečnice, jako dívka z dobře situované rodiny ale musela studovat.

Proti vůli rodičů se nakonec ve dvaceti letech dostala před filmové kamery a první menší role odehrála v dramatu OLIVIA (1951) a komedii JEMNÉ ŠÍLENSTVÍ (Folie douce, 1951). Krátce po sobě se pak objevila v dalších filmech různých žánrů a její tvář se stala i vyhledávaným objektem pro titulní stránky časopisů. Jako jediná francouzská herečka hrála jednu ze studentek v italském filmu TERCIE (Terzia liceo, 1954) režiséra Luciana Emmera. V dalším italském filmu SVOBODNÁ MATKA (Una donna libera, 1954) vytvořila sourozeneckou dvojici se svou slavnou krajankou Françoise Christophe. Mezitím získala zkušenosti i na divadelním jevišti a v Théâtre Montparnasse hrála v roce 1951 ve slavné hře Nebezpečné známosti.

Zviditelnily ji především historické filmy z poloviny padesátých let; zatímco v úspěšném titulu ROZMARNÁ CAROLINE (Un caprice de Caroline chérie, 1953) hrála jen menší rolu služky Chekiny, v komedii z doby velké francouzské revoluce KADET ROUSSELLE (Cadet Rousselle, 1954) hrála již velkou úlohu starostovy dcery Isabelle, do níž je zamilován titulní hrdina (François Périer). Tento film viděly ve francouzských kinech čtyři milióny diváků, o rok později pak Christine Carère hrála Angeliku de Fontanges, mladičkou milenku Ludvíka XIV., v dramatu AFÉRA S JEDY (L’affaire des poisons, 1955). V dobovém kostýmu se pak objevila ještě po boku populárního komika Fernandela v komedii DON JUAN (1956).

Z osobního hlediska měla pro Christine Carère význam romantická komedie JARO V PAŘÍŽI (Printemps à Paris, 1956), kde vytvořila ústřední pár s Philippem Nicaudem (1926-2009). Ten se pak v roce 1958 stal jejím manželem a měli spolu dvě děti. Ještě předtím ale Carère podepsala smlouvu s americkou společností Twentieth Century Fox a načas přesídlila do Hollywoodu. Připomeňme alespoň film JEDEN ÚSMĚV (A Certain Smile, 1958), kde pod režií Jeana Negulesca doplnila mezinárodní herecké obsazení.

Koncem padesátých let se vrátila do Francie, po několika letech, kdy pečovala o dva malé syny, se naposledy vrátila před kameru v rámci amerického seriálu z doby druhé světové války BLUE LIGHT (1966), kde hrála hlavní ženskou roli Suzanne Duchardové. Několik epizod tohoto seriálu bylo upraveno do celovečerního filmu I DEAL IN DANGER (1966). Od té doby žila Christine Carère v soukromí; zemřela ve Fréjus v jižní Francii 13. prosince 2008 ve věku 78 let. Manžela Philippa Nicauda její smrt po půlstoletí společného života těžce zasáhla a zemřel jen o necelý půlrok později.

Pavel "argenson" Vlach

Scenáristická filmografie

Host

TV pořady

1959 The 31st Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky