foto

Ivan Ochlobystin

  • nar. 22.7.1966 (54 let)
    Sovětský svaz

Biografie

Ivan Ochlobystin, herec, režisér, spisovatel, dramaturg a duchovní. Narodil se roku 1966 v tulské oblasti. Jeho otec, Ivan Ivanovič, byl vojenským lékařem. Mamince, Albině Ivanovně, bylo 18 let a otci 60, když se malý Ivan narodil Snad i proto se rodina rozpadla a maminka se odstěhovala do Moskvy, kde se znovu provdala za Anatolije Stavitského. S ním měla dalšího syna Stanislava.

Po škole nastoupil Ochlobystin do VGIK (Všeruský státní ústav kinamatografie), kde studoval u Renaty Litvinové, Tigrana Keosajana a Fjodora Bondarčuka. Ve výběrové komisi seděl ředitel Igor Talankin, který požádal uchazeče, aby ho něčím překvapil. Ivan ostře odpověděl, že přišel, aby řekl něco nové v kinematografii a ne aby pobavil zkoušející. Mladý muž byl nejprve vyhozen, ale okamžitě zase vrácen: ukázalo se totiž, že komisi tato výrazná osobnost překvapila.

Ivan začal svou kariéru snímkem Slibuji, že budu! (Обещаю быть!) o vztahu adolescentů. Jeho první hlavní role se odehrávala ve vojenském dramatu Noha (Нога), oceněná ruskou cenou Zlatého skopce (Золотой овен), Kinotavr (Кинотавр) a řadou mezinárodních trofejí.

Také první scénář Ochlobystina za absurdní komedii Monstrum (Урод) byl nominován na cenu „Zelené jablko, zlatý list“. Ocenění získal i za první režijní počin, psychologickou detektivu Rozhodčí (Арбитр) s Rolanem Bykovem.

Ivan Ivanovič je také autorem divadelních her. V Moskevském uměleckém divadle (МХАТ) uvedl Michail Efremov hru „Zločinci aneb křik delfína“ („Злодейки, или Крик дельфина“). Hra „Maximiliánův pilíř“ („Максимилиан-столпник“) se ukázala být tak úspěšná, že ji režisér Roman Kačanov přenesl z pódia na obrazovku.

Natočil také seriál DMB (ДМБ), podle arménských povídek „Ochlobystina“, dále komedii Down House (Даун Хаус) a Gena Betone (Гена Бетон). Ve všech projektech Ivan vystupoval. Valerij Prijemychov obsadil herce do melodramatu Kdo, když ne my (Кто, если не мы), Pavel Lungin do filmu Car (Царь), Garik Sukačev natáčel podle jeho scénářů filmy Dům slunce (Дом Солнца) a Krize středního věku (Кризис среднего возраста).

Talent spisovatele a režiséra zúročil v dramatu Popelář (Мусорщик) a akčním filmu Paragraf 78 (Параграф 78), ve vojenském snímku Svátek (Праздник) a v černé komedie Zbojník Slavík (Соловей-разбойник). Ochlobystin hrál dále ve filmech Polibek přes zeď (Поцелуй сквозь стену), Generace P (Generation П), Zombie bedna (Zомбоящик), Pták (Птица), Barman (Бармен).

Jeho popularita vzrostla po roli Dr. Bykova z televizního seriálu Medici (Интерны). Další uznání veřejnosti si vysloužil za originální ztvárnění postavy Romana Frejdina, detektiva-psychologa, v seriálu Freudova metoda (Метод Фрейда). Kritici lékaři odsoudii drama Dočasné obtíže (Временные трудности), ve kterém hrál Ochlobystin otce postiženého mladíka, který ale svého syna nevnímá jako pacienta. Inteligentního sekretáře bohatého obchodníka si zahrál Ivan v dramatu Divoká liga (Дикая Лига). Film oceněný Zlatým glóbem se věnoval historii fotbalu v Rusku. K detektivní sérii Rostov (Ростов), měl sice okrajovou úlohu, ale složil k ní hudbu.

V roce 1995 se Ivan Ivanovič oženil s Oksanou Arbuzovoj. Vychovali 6 dětí, 2 syny Savvu a Vasila a 4 dcery Jevdokiju, Varbaru, Anfisu a Joannu. Vasja se stal scenaristou.

Ve volném čase Ivan rád rybaří a loví, hraje šachy nebo čte filozofické knihy. Zálibou Ochlobystina jsou šperky stylu kyberpunku, které sám vyrábí a kterou jsou součástí jeho image.

Ivan si zachoval obraz rebela, přívržence motorkářské subkultury. Dokonce i když se stal knězem, chodil stále v kožené bundě. Jeho paže a trup jsou pokryty tetováním. V mládí se Ivan aktivně věnoval karate, aikido a dalším typům zápasů.

Zajímá se o politiku. Kandidoval na post prezidenta Ruska, i když později kandidaturu stáhl. Dále se pokoušel kandidovat do Státní dumy za Stranu zelených, což posléze považoval za chybu. V roce 2012 vytvořil stranu Koalice nebe. Dále stál v čele strany Pravé dílo. Svatý synod poté zakázal kněžím, aby se angažovali v politice, a proto ze strany vystoupil.

Ivan Ivanovič je přívržencem monarchismu, obhajuje vytvoření ideologického vlasteneckého programu zaměřeného na vzdělávání mladých lidí. Je také členem veřejné organizace Právo na zbraně. Ochlobystin nejen bojuje za právo vlastnit zbraně, ale sám vlastní sbírku zbraní.

E "fly" Nova

Herecká filmografie

Filmy

2019 Dikaja Liga
Ivan Carevič i Seryj Volk 4
Kouzelník
Sedlák
2018 Vremennyje trudnosti
2017 Motyljok
Ptica
Skaz o Petre i Fevronii
Zombojaščik
2016 Sněhová královna: Tajemství ohně a ledu
2015 Barmen
Ijerej-San. Ispoveď samuraja
Ivan Carevič a šedý vlk 3
2014 Gena Beton
Sněhová královna 2
2012 Moj pareň - Angel
Sněhová královna
Solověj-Razbojnik
2011 Generation P
Poceluj skvoz stěnu
Služebnyj roman - Naše vremja
2010 Dom Solnca
Gluchar. "Snova Novyj" (TV film)
Ironija ljubvi
Moskva, ja ljublju těbja!
Zona turbulentnosti
2009 Beljajev
Figa.ro
Ivan Hrozný
2008 Ljubov.ru
2000 DMB
Daun Haus
Vmesto meňa
1999 8 ½ $
Kdo, když ne my
Maximilian
1998 Mama, ně gorjuj!
1997 Krizis srednego vozrasta
Staryje pěsni o glavnom 2 (TV film)
Tři příběhy
1996 Mužčina dlja molodoj ženščiny
1995 Manija Žizeli
1993 Nad ťomnoj vodoj
1992 Arbitr
Noha
1983 Slibuji...

TV seriály

2020 Chuma! (TV seriál)
2019 Poljarnyj (TV seriál)
Rostov (TV seriál)
Vspyška (TV seriál)
2017 Beglec (TV seriál)
2015 Metod Frejda (TV seriál)
Episode 12 (S02E12)
Episode 11 (S02E11)
Episode 10 (S02E10)
další epizody (12)
2012 Grač (TV seriál)
Novaja igra (E12)
Metod Frejda (TV seriál)
Episode 12 (S01E12)
Episode 11 (S01E11)
Episode 10 (S01E10)
další epizody (12)
2010 Interny (TV seriál)
Episode 1 (S01E01)
2009 Šalnoj angel (TV seriál)
2008 Bolšaja raznica (TV seriál)

Dokumentární

2013 Svjatyje (TV seriál)

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Filmy

2010 Moskva, ja ljublju těbja!
1992 Arbitr

Dokumentární

2013 Svjatyje (TV seriál)

Host

TV pořady

2012 Večernij Urgant (TV pořad)