Reklama

Reklama

René Berthier

René Berthier

nar. 07.07.1912
Paříž, Francie

zem. 13.08.2001 (89 let)
Paříž, Francie

Biografie

Francouzský herec René Berthier proslul před kamerou především v rolích důstojníků a úředníků, na svém kontě má bezmála padesát filmových postav, často účinkoval také v televizi. Pocházel z Paříže a před kamerou stál poprvé po druhé světové válce v romantické komedii ANTONÍN A ANTONIE (Antoine et Antoinette, 1947). Během padesátých let se pak v řadě filmů objevoval v menších rolích lékařů, farářů nebo policistů. Spolupracoval s nejslavnějšími režiséry (Jean Renoir) i s tvůrci průměrných filmů různých žánrů (Ralph Habib).

V divadle vystupoval jen výjimečně (například v roce 1958 v Théâtre des Célestins), později často spolupracoval s televizí, objevil se například v několika epizodách oblíbených detektivních seriálů POSLEDNÍCH PĚT MINUT (Les cinq dernières minutes, 1961-1968) nebo VYŠETŘOVÁNÍ KOMISAŘE MAIGRETA (Les enquêtes du commissaire Maigret, 1968-1973). Jako zavedený herecký typ dostal například příležitost v roli ředitele justiční policie v kriminálce OSUDOVÝ KRUH (Le cercle rouge, 1970) režiséra J. P. Melvilla.

Mezitím se poprvé před kamerou objevil jako Berthier, zástupce plukovníka četnictva, v komedii ČETNÍK SE ŽENÍ (Le gendarme se marie, 1968). V této roli jej naši diváci mohli vidět i v dalších čtyřech filmech z četnické série, naposledy to byl snímek ČETNÍK A ČETNICE (Le gendarme et les gendarmettes, 1982). To byl ostatně také jeho poslední film, krátce nato uzavřel i svou spolupráci s televizí. René Berthier zemřel v Paříži 13. srpna 2001 ve věku 89 let.

Pavel "argenson" Vlach

Ovládací panel

Reklama

Reklama