foto

Aliza Gur

  • nar. 1.4.1944 (76 let)
    Ramat Gan, Izrael

Biografie

Izraelská filmová a televizní herečka Aliza Gur (vlastním jménem Alizia Gross) se narodila ve městě Ramat Gan v Britském mandátu Palestina (dnešní Izrael), kam se její rodiče, kteří pocházeli z Německa, přestěhovali po nástupu nacistů k moci. Později se přestěhovala do Haify, kde navštěvovala tamní univerzitu, ve které studovala jazyky, psychologii, ale také drama a během studií se věnovala navrhování a šití šatů, jejíž prodejem si vydělávala na školné. Aliza však dokončila pouze první ročník, protože se během studia stala Miss Haifa. O několik měsíců později, konkrétně 29. května 1960, zvítězila také v soutěži Miss Izrael a následně se zúčastnila také Miss Universe, která se konala v Miami Beach na Floridě a Aliza se umístila  mezi patnácti nejkrásnějšími dívkami světa.

V témže roce také herecky debutovala v roli Tiare v americkém televizním seriálu Adventures in Paradise. Poté se vrátila do Izraele, kde podstoupila povinný vojenský výcvik. Po vykonání své služby v armádě se vydala do Velké Británie, kde účinkovala v televizních seriálech Ghost Squad a Taxi!.

Alizina krása v kombinaci s hereckými schopnostmi zaujaly filmové producenty Alberta R. Broccoliho a Harryho Saltzmana, kteří ji obsadili do jejich nového filmu o agentovi 007 Jamesi Bondovi Srdečné pozdravy z Ruska. Společně s Miss Jamaica Martine Beswick ztvárnily dvě cikánské dívky Vidu a Zoru, které milují jednoho muže, a tak dle zvyklostí musí tuto rivalitu vyřešit zápasem holýma rukama. Aliza a Martine se tak musely pod dohledem choreografa Petera Perkinse naučit bojovat tak, aby jejich souboj na život a na smrt vypadal autenticky. A jejich snaha přinesla ovoce, protože jejich zápas patří k ozdobám filmu a stal se i často využíváným motivem na filmových plakátech. Snímek Srdečné pozdravy z Ruska se líbil kritikům i divákům a stal se do té doby nejvýdělečnějším filmem uvedeným v britských kinech.

V roce 1964 si zahrála ve snímku režiséra Vala Guesta The Beauty Jungle, jehož děj se odehrával v prostředí soutěže krásy a Aliza zde ztvárnila Miss Peru. Mnohem významnější roli však měla v thrilleru Night Train to Paris, kde si zahrála po boku Leslieho Nielsena. V roce 1965 se přesunula do USA, kde hostovala v několika amerických seriálech, jako byly The Big Valley, Daniel Boone a Perry Mason.

V roce 1966 ji diváci mohli spatřit v dalším špionážním snímku, kterým byl Agent for H.A.R.M., který se, stejně jako mnohé jiné filmy té doby, snažil těžit z popularity bondovek. Následně se objevila také v populárním špionážním seriálu s Robertem Vaughnem a Davidem McCallumem The Man from U.N.C.L.E. a také v akčním snímku Zabij draka, kde ji společnost dělali Jack Palance, Fernando Lamas a Aldo Ray. Poté se vydala do Brazílie, kde se jako Myrna představila v posledním díle trilogie o Tarzanovi, s názvem Tarzan and the Jungle Boy, kde si roli Tarzana naposledy zahrál bývalý hráč amerického fotbalu Mike Henry. Posledním snímkem Alizy, který mohli vidět diváci v kinech, tak byl horor The Hand of Night z roku 1968.

Na přelomu 60. a 70. let si ještě zahostovala v několika populárních amerických seriálech jako byly Agent Smart nebo The Wild Wild West. Poslední hereckou příležitostí před kamerami tak byla pro Alizu role Rachel Friedman v televizním životopisném filmu Portrait: A Man Whose Name Was John, který pojednával o příběhu arcibiskupa Angela Roncalliho, který se během 2. světové války věnoval záchraně italských Židů před nacisty a později se stal papežem Janem XXIII. Snímek získal v roce 1974 několik nominací na televizních cenách Emmy a pro Alizu se tak jednalo o důstojné zakončení její herecké kariéry.

Aliza byla celkem dvakrát vdaná. Jejím prvním manželem byl ředitel nemocnice Hollywood´s Cedars of Lebanon Hospital Seymour „Sy“ Schulman, kterého si vzala 10. října 1964 a jejich manželství trvalo až do roku 1977, kdy se manželé rozvedli. Hned v následujícím roce si vzala filmového producenta Sheldona Schragera, ale i její druhé manželství nakonec skončilo rozvodem.

Michal "Stanmi" Staněk

Herecká filmografie

Filmy

1973 Portrait: A Man Whose Name Was John (TV film)
1968 Tarzan and the Jungle Boy
The Hand of Night
1967 Zabij draka
1966 Agent for H.A.R.M.
1964 Night Train to Paris
The Beauty Jungle
1963 Srdečné pozdravy z Ruska

TV seriály

1972 Search (TV seriál)
1971 Cannon (TV seriál)
1965 Agent Smart (TV seriál)
The Big Valley (TV seriál)
The Wild Wild West (TV seriál)
1964 Daniel Boone (TV seriál)
The Man from U.N.C.L.E. (TV seriál)
1963 Burke's Law (TV seriál)
Taxi! (TV seriál)
1961 Ghost Squad (TV seriál)
1959 Adventures in Paradise (TV seriál)
1957 Perry Mason (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky