foto

France Roche

  • nar. 2.4.1921
    Saint-Tropez, Francie
  • zem. 14.12.2013 (92 let)
    Paříž, Francie

Biografie

France Roche byla řadu let populární televizní moderátorkou, prosadila se i jako spisovatelka a scenáristka, v dobách své největší slávy dostala i několik příležitostí před filmovou kamerou jako herečka. Pocházela ze slavného letoviska Saint-Tropez na jihu Francie a svou kariéru zahájila jako novinářka, psala pro filmové časopisy Cinévie a Cinemonde, později měla na starost filmovou rubriku v deníku France-Soir.

Jako řada jiných filmových recenzentů, tak i France Roche se časem propracovala k napsání vlastního scénáře (SŇATKOVÁ KANCELÁŘ – Agence matrimoniale, 1951).  V tomto filmu se objevila i před kamerou, jejím hereckým debutem byla ale již předtím podružná role v dramatu ADRESÁT NEZNÁMÝ (...Sans laisser d'adresse, 1951). Z jejích dalších výstupů před kamerou připomeňme filmy slavných režisérů typu Jeana Renoira (FRANCOUZSKÝ KANKÁN – French Cancan, 1954) nebo Marca Allégreta (BUDOUCÍ HVĚZDY – Futures vedettes, 1955). Jako autorka scénáře se poté znovu představila v titulcích úspěšných filmů různých režisérů (Pierre Kast, Henri Verneuil).

Doménou aktivit France Roche se v padesátých stala především televize, pracovala pro stanici ORTF, kde se nadále věnovala filmu; moderovala například pořad TŘICET LET TICHA (Trente ans de silence) věnovaný němé éře, svým jménem zaštítila i cyklus Cinépanorama, mj. uváděla vstupy z jednotlivých ročníků filmového festivalu v Cannes. Dodnes je slavný její rozhovor s Brigitte Bardot z roku 1984, interview jí poskytly i další filmové hvězdy (J. Marais, A. Girardot).

Před filmovou kamerou stála naposledy v rámci komedie ŽIVOT VE DVOU (La vie a deux, 1958), původním scénářem později ještě přispěla k úspěšné komedii HONBA NA MUŽE (La chasse à l'homme, 1964), mezitím byla i členkou mezinárodní poroty na filmovém festivalu v Berlíně (1961), těžiště její práce ale nadále zůstávalo v televizi. Jako moderátorka pořadů s filmovou tématikou působila na televizní stanici Antenne 2, uváděla zde novinky z filmových festivalů, mimoto pro tuto televizi získala exkluzívní rozhovor s Woody Allenem (1979). V šedesátých letech také pro uvedení na francouzských jevištích upravila několik slavných her z anglosaského jazykového prostředí. Kromě toho je i autorkou několika knih.

France Roche byla dvakrát provdaná, oba její manželé patřili k významným osobnostem francouzského kulturního dění a oba také formovali její uměleckou kariéru. Jejím prvním manželem byl François Chalais (1919-1996), novinář, filmový historik a televizní moderátor, po rozvodu s ním se podruhé provdala v roce 1958 za filmového producenta Gilberta de Goldschmidta (1925-2010). Se svým druhým manželem má syna Frédérica, který je dnes taktéž filmovým producentem. Díky spříznění rodiny s bankéřským klanem Rothschildů je Frédéric de Goldschmidt známý více jako majitel unikátních uměleckých sbírek.

Pavel "argenson" Vlach

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2007 Un jour, un destin (TV pořad)
1981 13 heures le journal (TV pořad)
1971 Les étoiles de la chanson (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky