foto

Bertrand Bonvoisin

  • nar. 1.8.1951
    Villerville, Francie
  • zem. 6.7.1991 (39 let)
    Villerville, Francie

Biografie

Francouzský herec Bertrand Bonvoisin se ve svém krátkém životě věnoval především divadlu, stopu po sobě zanechal ale také ve filmu a televizi. Narodil se ve vesnici Villerville na severu Francie a pocházel z početné rodiny (měl sedm sourozenců), matka Jeanine Bonvoisin (1926-1996) byla známou osobností komunální politiky a řadu let náměstkyní primátora v Rouenu. Právě matka vedla své děti k divadlu, kromě Bertranda se prosadila také jeho sestra Bérangere Bonvoisin (*1956), která je známou divadelní herečkou a režisérkou.

Bertrand Bonvoisin studoval herectví na konzervatoři v Rouenu a první zkušenosti sbíral na oblastních divadelních scénách, později pokračoval ve studiu na pařížské konzervatoři, poté spolupracoval s progresívními divadelními režiséry, vedle osvědčené klasiky (Racek, Macbeth, Eduard II.) hrál v inscenacích moderních dramatiků. Kromě Paříže hrál znovu i na oblastních scénách (Nice), objevil se také na legendárním divadelním festivalu v Avignonu. Před kamerou stál poprvé v roce 1978 v televizi, krátce nato hrál jednu z hlavních rolí v dramatu NOČNÍ POVYK (Tapage nocturne, 1979) režisérky Catherine Breillat.

I když nadále hrál hlavně divadlo, jednu z hlavních rolí dostal například v dramatu HLUBOKÉ VODY (Eaux profondes, 1981) režiséra Michela Deville. Hrál i v několika krátkých filmech, velké příležitosti mu nabídla televize, jednu z titulních rolí slavného fyzika Frédérica Joliot-Curie hrál v životopisném snímku IRÈNE ET FRED (1984), zajímavé příležitosti dostal i v dalších televizních projektech. Před filmovou kamerou se objevil naposledy v menší roli ředitele v americké komedii natočené v Paříži TOHO DOKTORA CHCI ZA ŽENU (Beyond Therapy, 1987).

Při vystoupení na divadelním festivalu v africkém Zairu se Bertrand Bonvoisin zranil a zlomil si klíční kost. Během následujících vyšetření lékaři náhodou objevili nádorové onemocnění ve stádiu, kdy chorobě již nešlo zabránit. Bertrand ukončil své umělecké aktivity a odešel zpátky do severní Francie k rodině; zemřel krátce nato 6. července 1991 ve věku 39 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1987 Toho doktora chci za ženu
1986 Hôtel du paradis
1984 Irène et Fred (TV film)
1983 Thérèse Humbert (TV film)
1982 Bourrier, Le (TV film)
Edward II (TV film)
1981 Hluboké vody
1980 Stopa gigantů
1979 Tapage nocturne
1978 Lulu (TV film)

TV seriály

1983 Capitaine X (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky