foto

Liliane Maigné

  • nar. 1.3.1928
    Paříž, Francie
  • zem. 20.12.2004 (76 let)
    Limoges, Francie

Biografie

Francouzská herečka Liliane Maigné hrála jen ve dvanácti filmech a dnes je již zapomenutá i v rodné zemi, v určitém povědomí ale zůstává jako první manželka významného režiséra J. Ch. Tacchelly. Pocházela z Paříže, a i když známe jména jejích rodičů – André Maigné (1903-1936) a Madeleine Paroissien (1908-1983) – o jejím dětství a létech dospívání nevíme prakticky nic. Před filmovou kamerou se objevila ještě v dětském věku v komedii NOTRE DAME DE LA MOUISE (1939). 

Za druhé světové války dostala příležitost ve vedlejší roli listonošky Rolande v dodnes vysoce hodnoceném dramatu HAVRAN (Le corbeau, 1943) režiséra H. G. Clouzota, vzápětí se objevila v roli naivní dívky Nouchi v maigretovském příběhu CÉCILE JE MRTVÁ (Cécile est morte, 1944). Po válce se Liliane Maigné prosadila v divadle, i když neměla odbornou hereckou průpravu. Hned v roce 1945 zazářila na jevišti Studio des Champs Elysées v Lorcově hře Dům Doni Bernardy, v níž pak hrála několik let v dalších divadlech i mimo Paříž. 

Co se týče filmu, znovu točila s H. G. Clouzotem (MANON, 1948), dvakrát ji ke spolupráci přizval další významný tvůrce Julien Duvivier (V KRÁLOVSTVÍ NEBESKÉM – Au royaume des cieux, 1949; SVÁTEK PRO HENRIETTU – La fête à Henriette, 1952). Mezitím pokračovala v práci na jevišti a vystupovala v řadě her domácího i světového repertoáru (Lazebník sevillský, Kupec benátský, Don Carlos, Peer Gynt). V roce 1950 se jejím manželem stal tehdy ještě málo známý režisér Jean-Charles Tacchella (*1925), s nímž měla dva syny. Starší syn Xavier (*1951) je novinářem a spisovatelem, mladší Bertrand (*1954) se věnuje malířství. 

Díky péči o rodinu začala Liliane Maigné omezovat své umělecké aktivity, ale přijala ještě dvě nabídky od dalšího slavného režiséra André Cayatta, opět ale jen ve formátu vedlejších rolí (JSME VŠICHNI VRAHOVÉ – Nous sommes tous des assassins, 1952; ČERNÝ SPIS – Le dossier noir, 1955). V roce 1956 se rozvedla s Tacchellou, a protože zůstala sama s dětmi, začala se jim věnovat naplno, tím pádem skončila její herecká kariéra. V roce 1960 se podruhé provdala za novináře Georgese Bosch-Steina, s nímž pak žila třicet let. 

Po ovdovění v roce 1990 se Liliane Maigné usadila na venkově v jižní Francii a žila v ústraní v malém městečku Châlus. Zemřela zcela zapomenutá v nemocnici v Limoges 20. prosince 2004 ve věku 76 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace