foto

Jean Wall

  • nar. 31.12.1900
    Paříž, Francie
  • zem. 24.10.1959 (58 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Všestranný francouzský umělec Jean Wall se jako herec a režisér prosadil hlavně v divadle, na svém kontě má ale také čtyřicet vedlejších filmových rolí. Narodil se v Paříži na Silvestra roku 1900 jako Jean Salomon Wallenstein, pocházel z židovské rodiny. Středoškolské vzdělání absolvoval v Orléansu, poté začal hrát divadlo a vystupoval na různých jevištích v Paříži i na menších regionálních scénách, herectví studoval u divadelního režiséra Auréliena Lugne-Poe. Tehdy si také rodné jméno upravil do uměleckého pseudonymu Jean Wall.

Před kamerou se začal objevovat až po příchodu zvukového filmu, z počátků jeho filmografie připomeňme drama KRÁSNÁ NÁMOŘNICE (La belle marinière, 1932), v němž hlavní roli hrál začínající Jean Gabin. Středně velké role hrál Jean Wall převážně v dramatickém žánru, často s kriminální zápletkou (POSTRACH PAŘÍŽE – Mauvais graine, 1934; MISTER FLOW, 1936), objevoval se ale i v komediích (VDAVKY SLEČNY LÉVYOVÉ – Les mariages de Mademoiselle Lévy, 1936). Jeho prioritou ale zůstávalo divadlo, často hrál například v Théâtre Michel nebo Théâtre du Gymnase.

Dočasně svou filmografii uzavřel rolí generálního prokurátora v hodnotném filmu Jacquese Feydera ZÁKON SEVERU (La loi du nord, 1939), kvůli svému židovskému původu se pak po dobu druhé světové války držel v ústraní, pod cizím jménem ale například vyučoval herectví. Hned po skončení války v roce 1945 hrál v pěti filmech, na jevišti i před kamerou spolupracoval se svým přítelem Marc-Gilbertem Sauvajonem. Pod jeho režijním vedením hrál například ve filmové komedii KRÁL (Le roi, 1949) nebo v divadelní hře Noční povyk v Théâtre Edouard VII. Z Wallovy filmografie té doby připomeňme válečný film NEBESKÝ PRAPOR (Le bataillon du ciel, 1947), kde hrál židovského lékaře.

Jean Wall si vyzkoušel i filmovou režii, jeho komedie ŠTĚSTÍ V PRONÁJMU (Le bonheur en location, 1949) a KLAUNSKÁ ULIČKA (Bille de clown, 1950) však zaznamenaly jen vlažný divácký ohlas. Ze závěru jeho herecké filmografie je na místě připomenout slavné drama Louise Malle VÝTAH NA POPRAVIŠTĚ (Ascenseur pour l’échafaud, 1958), v němž byl manželem Jeanne Moreau, byl ale zavražděn hned na začátku filmu. Nakonec se objevil opět po boku Jeana Gabina ve filmu BURZIÁNI (Les grandes familles, 1959). Mezitím se uplatňoval jako divadelní režisér, často působil v Théâtre du Gymnase, kde uváděl hry M. G. Sauvajona, na scéně Théâtre de l’Athénée nastudoval hru Živnost paní Warrenové od G. B. Shawa.

Jean Wall zemřel v Paříži 24. října 1959 ve věku 58 let. Byl dvakrát ženatý.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky