foto

María Silva

  • nar. 16.8.1941 (79 let)
    Palencia, Castilla y León, Španělsko

Biografie

María Silva se narodila 16. srpna 1941 v severozápadním Španělsku, ve městě Palencia. Její celé jméno zní María Jesús Marín Rodríguez.

María, vytvořila ve své kariéře téměř osmdesát rolí. Zpočátku kariéry většinou role filmové, ke konci kariéry, zase převážně role televizní. María, používala v kariéře několik pseudonymů a vždy to byly malé obměny jejího jména. Některé role jsou tedy pod jmény jako Mara Silva, Mary Silvers či Maria Sylva. María „prošla“ především filmem španělským a italským.

Svou kariéru začínala jako modelka a zde si jí také všimli filmaři. V roce 1959 se poprvé objevila na plátnech kin a to v roli, která pro ni byla přirozená. Modelku ztvárnila ve filmu UNA GRAN SEŇORA. Tato španělská komedie a tedy i María, měly premiéru 10. září 1959. O dva měsíce později měl premiéru i její první italský film a to drama GLI ULTIMI GIORNI DI POMPEI. María obsazovala převážně menší role krásných dívek jak v komediích, tak westernech či dramatech. Jako jeptiška se objevila ve filmu PECADO DE AMOR (1961), kde hrál například i Terence Hill. Hrála také ve válečném filmu, z prostředí špiónů ve druhé světové válce, CONSIGNA: MATAR AL COMANDANTE EN JEFE (1970), který vyšel i u nás pod názvem KOMANDO ŠPIÓNŮ.

Největší podíl jejích filmů byly určitě westerny a horory. Z westernů se sluší připomenout film LA VENGANZA DEL ZORRO (1962) nebo DUE CONTRO TUTTI (1962), kde se v roli krásné Clementine setkala s Walterem Chiarim. Další westerny s malými rolemi byly například LOS CUATREROS  (1965), DIO NON PAGA IL SABATO 1967 (role Judy Mary), FEDRA WEST 1968 (role Isabel Alvarez), či  UN PAR DE ASESINOS 1970 (role María).

Co se týká hororů, připomeňme LA NOCHE DEL TERROR CIEGO (1972), ODIO MI CUERPO (1974), EL RETORNO DE WALPURGIS (1973) a například i Jesús Franco obsadil Maríi do role Dany ve svém hororu GRITOS EN LA NOCHE (1962).

V komediích to byly role ve snímcích jako I DUE PARA (1965), kde hráli Franco Franchi, Ciccio Ingrassia, Mónica Randall či Lino Banfi, nebo LA DINAMITA ESTÁ SERVIDA 1968 (role Olgy), či jako Nuria hrála v komedii EL LÍO DEL PAPÁ (1985).

Koncem sedmdesátých let začínalo být méně a méně hereckých příležitostí, ale María neskončila jako mnoho jiných krásek. Naopak došla širšího uznání v televizní tvorbě, kde od konce sedmdesátých let až do let devadesátých, ztvárnila mnoho rolí a zapsala se nesmazatelně do povědomí zejména španělských diváků. Jako Anna Karenina hrála v šesti epizodách seriálu NOVELA (1963-1978). Hrála také v deváté epizodě LA MEDIA LUNA, známého španělského seriálu CURRO JIMÉNEZ (1978). Dále vystupovala v seriálech ESTUDIO 1 (1966-1980), LA COMEDIA (1983-1984), či VERANEANTES (1985).

Jejím manželem byl režisér José Granena, který v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století, natočil asi dvacet krátkých a dokumentárních filmů. Na počátku devadesátých let přestala María natáčet i pro televizi a ukončila tak svou kariéru.

Petr "Hennes" Hennebichler

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky