Reklama

Reklama

Raphaël Patorni

Raphaël Patorni

nar. 15.04.1911
Paříž, Île de France, Francie

zem. 27.11.1986 (75 let)
Neuilly-sur-Seine, Paříž, Île de France, Francie

Biografie

Francouzský herec Raphaël Patorni se k filmu dostal až po ukončení profesionální kariéry sportovce, poté odehrál přes padesát vedlejších rolí a se svým elegantním zjevem byl vyhledáván především jako představitel příslušníků vyšších vrstev v historických filmech. Pocházel z Paříže a od dětství se věnoval různým sportům, v jeho zájmech nakonec převládl tenis, jemuž se věnoval profesionálně (a úspěšně) ve třicátých letech 20. století.

S profesionální kariérou skončil během druhé světové války, mezitím se v roce 1942 oženil s Jacqueline Horner (1917-2002), která byla taktéž úspěšnou tenistkou, proslula ale i jako zdatná lyžařka. Ve stejné době byl Raphaël Patorni osloven filmaři a poprvé se objevil v historickém snímku TAJNOSTI PAŘÍŽE (Les mystères de Paris, 1943). Větší příležitost dostal jako Philippe de Nevers v přepisu známého románu HRBÁČ (Le bossu, 1944), kde mohl díky šermu uplatnit své sportovní zkušenosti.

Po válce odehrál menší úlohy v několika zásadních počinech tehdejší francouzské kinematografie (DĚTI RÁJE – Les enfants du paradis, 1945; NÁBŘEŽÍ ZLATNÍKŮ – Quai des Orfèvres, 1947), v historickém filmu TAJEMSTVÍ MAYERLINGU (Le secret du Mayerling, 1948) hrál hraběte Hoyose, na přelomu 40. a 50. let se objevil ve vedlejších rolích i v řadě dalších dobově úspěšných filmů. U nás jsme jej mohli vidět například po boku Gérarda Philipa ve filmu ČERVENÝ A ČERNÝ (Le rouge et le noir, 1954). Jen výjimečně hrál i divadlo, v roce 1952 vystupoval v Théâtre des Célestins ve hře Sníh byl špinavý.

V jeho filmografii začala převažovat spolupráce s Jeanem Delannoyem a André Hunnebelem. Objevil se například v Delannoyově povídce ve filmu TAJEMSTVÍ LOŽNIC (Secrets d’alcove, 1953), poté ztvárnil skutečnou postavu vévody de Choiseul v životopisném filmu MARIE ANTOINETTA, KRÁLOVNA FRANCIE (Marie Antoinette reine de France, 1956). S Hunnebelem v menších rolích natočil filmy TŘI MUŠKETÝŘI (Les trois mousquetaires, 1953) nebo KADET ROUSSELE (Cadet Rousselle, 1955), objevoval se ale i ve filmech ze současnosti. Několikrát hrál po boku Jeana Gabina, v kriminálce MAIGRET KLADE PAST (Maigret tend un piège, 1958) dostal roli inspektora Janviera (opět v režii Jeana Delannoye).

V polovině padesátých let ukončila svou profesionální kariéru i jeho manželka Jacqueline Horner (známá též jako Jacqueline Patorni) a oba se od té doby věnovali práci trenérů mladých tenistů. Tím se vysvětluje i početní pokles Patorniho filmových rolí, jeho filmografii uzavírá dvojí spolupráce opět s André Hunebellem. V dobrodružném historickém filmu KAPITÁN (Le capitan, 1960) hrál vévodu d’Angouleme, naposledy se objevil opět v Hunebellově režii ve filmu TAJEMSTVÍ PAŘÍŽE (Les mystères de Paris, 1962). Symbolicky tak svou práci pro film zakončil po dvaceti letech novou adaptací literární předlohy, s níž před kamerou začínal.

Raphaël Patorni zemřel v Neuilly-sur-Seine 27. listopadu 1986 ve věku 75 let.

Pavel "argenson" Vlach

Ovládací panel

Reklama

Reklama