Reklama

Reklama

Gisèle Préville

Gisèle Préville

nar. 11.12.1918
Paříž, Francie

zem. 26.11.2006 (87 let)
Villiers-le-Bel, Francie

Biografie

Filmová kariéra herečky Gisèle Préville se odvíjela od jejího vítězství v soutěži krásy, svou popularitu zužitkovala především ve 30. a 40. letech dvacátého století, později se před kamerou objevovala již jen výjimečně. Narodila se v Paříži krátce po konci první světové války jako Gisèle Piallat. V roce 1934 byla zvolena Miss Paříže, o rok později zvítězila i v soutěži Miss Francie. Cesta do filmových studií nedlouho poté byla jen logickým vyústěním její mediální popularity.

Hned ve svém debutu v režii Marca Allégreta hrála středně velkou roli mladé svůdnice Solange (PAŘÍŽSKÉ DOBRODRUŽSTVÍ – Aventure à Paris, 1936). Tady se setkala s významným hercem Julesem Berrym, s nímž pak hrála i v Siodmakově filmu CESTA Z RIA (Cargaison blanche, 1937). V hodnotném dramatu HOSTESKA (L’entraineuse, 1938) ztvárnila postavu sestry hlavního hrdiny (Gilbert Gil), ve stejném dramatu se objevila také v příběhu z prostředí ženské káznice VĚZENÍ BEZ MŘÍŽÍ (Prison sans barreaux, 1938). Vedlejší i velké role odehrála také v kvalitativně podružných titulech melodramatického a komediálního žánru, zmínku si zaslouží role paní de Maufrigneuse v adaptaci Balzacovy literární předlohy (VAUTRIN, 1944).

Upadající kariéru po druhé světové válce se jí podařilo oživit díky několika nabídkám z Velké Británie, hrála například ve válečném špionážním dramatu ŠEST STATEČNÝCH (Against the Wind, 1949), hlavní ženský part jí připadl v muzikálu THE DANCING YEARS (1950). Z její další práce ve Francii připomeňme drama ZRCADLO (Le miroir, 1947), v němž vytvořila manželský pár s Jeanem Gabinem.

Během padesátých let se její herecká kariéra dostala do útlumu, později se objevila znovu ve filmu s Jeanem Gabinem (PREZIDENT – Le président, 1960), poté hrála vedlejší roli paní Harringtonové v mezinárodně obsazeném dramatu NŮŽ V RÁNĚ (Le couteau dans la plaie, 1962) režiséra Anatole Litvaka. Později se mihla v několika televizních seriálech, z jejích posledních vstupů před filmovou kameru stojí za zmínku Mockyho kriminálka SVĚDEK (Le témoin, 1978), v níž byla manželkou Philippe Noireta. Poté svou uměleckou dráhu završila několika podružnými rolemi v nevýznamných filmech a od poloviny osmdesátých let žila v soukromí.

Gisèle Préville zemřela ve Villiers-le-Bel nedaleko od Paříže 26. listopadu 2006 ve věku 87 let.

Pavel "argenson" Vlach

Ovládací panel

Reklama

Reklama