foto

Marco Bellocchio

  • nar. 9.11.1939 (80 let)
    Piacenza, Emilia-Romagna, Itálie

Biografie

Původem z konzervativní rodiny, vychovaný v přísně náboženském duchu církevních škol, což v něm vyvolalo odpor k tradičním formám společnosti a odrazilo se v jeho filmové tvorbě. Po studiích filozofie a filmové režie natočil několik dokumentů a krátkometrážních hraných filmů, než se v roce 1965 etabloval na mezinárodní scéně celovečerním debutem Pěsti vkapsách.

Po tomto drásavém portrétu rozpadající se středostavovské rodiny přešel kvíce politicky vyhraněným filmům, kritizujícím zejména pravicovou ideologii a praxi skrze fikce rozmanitých žánrových poloh: komedie (Čína je blízko), thrilleru (Aféra z titulní stránky) nebo dramatu (Vítězný pochod). Kromě toho se věnoval adaptacím děl literárních klasiků – Čechova (Racek), Pirandella (Jindřich IV.), Radigueta (Ďábel v těle), Kleista (Princ Homburský) –, které se vyznačovaly zpravidla netradičním interpretačním uchopením původní látky.

Ve filmech z poslední doby se Bellocchiova pozornost soustředí na téma prolínání individuálních osudů s širšími společenskými či dějinnými událostmi, jak kromě Zvítězit dokládají zejména dramata Hodina náboženství a zejména Dobrý den, noci, uvedený do české distribuce Národním filmovým archivem.

Zdroj: Národní filmový archiv

Producentská filmografie

Střihačská filmografie

Filmy

1988 Vize sabatu

Host

TV pořady

1984 Cinema 3 (TV pořad)
1975 Les rendez-vous du dimanche (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky