foto

Fabiola Toledo

Biografie

Fabiola Toledo je jednou ze tří sester, které se všechny objevily ve filmové branži. Cyra Toledo ztvárnila v letech 1984 – 2004 asi osm rolí v televizních seriálech i ve filmu. Nejvíce, se ze sester prosadila modelka a televizní moderátorka Jose Toledo (María José Toledo López, *1963), která mimo jiné od roku 2008 převzala moderování pořadu CORAZÓN, CORAZÓN (od 1993). Hned o rok později, se díky tomuto moderování stala držitelkou ocenění „Antena de Oro".

Tato biografie ovšem patří třetí ze sester a to Fabiole. Ač je její sestra Jose velmi pohledná a je modelkou, Fabiola je ten typ ženy, za kterým bych se tedy určitě alespoň já, ohlédl na každém kroku.

Fabiola začínala s herectvím na počátku osmdesátých let minulého století, kdy ztvárnila pět rolí v italských filmech. Debutovala v italském dramatu IL MAMMASANTISSIMA (1979). Režisér Alfonso Brescia, jí zde obsadil jako dívku Marii. Ve významné roli si zahrála o rok později. Hrála krásnou dívku Simonu, o níž se uchází dva nápadníci Duilio Del Prete (hrabě Giorgio Corsini) a Andrea Occhipinti (Danilo Severini), film se jmenuje AUGH! AUGH!. Joe D´Amato natočil v roce 1982 historické drama o sexu a násilí CALIGOLA: LA STORIA MAI RACCONTATA. Fabiola zde hrála jako Livia. Roku 1983 ztvárnila Fabiola dívku Andreu, v pozdním giallu Lamberta Bavy LA CASA CON LA SCALA NEL BUIO. Ve stejném roce ještě hrála jako Maria ve snímku o vztahu matky a dcery, odehrávající se na Sicílii, OCCHIO NERO, OCCHIO BIONDO E OCCHIO FELINO...

Po těchto pěti rolích se Fabiola prvně objevuje také na televizní obrazovce v příznačné roli Dony Marie De Toledo v seriálu KRYŠTOF KOLUMBUS (1985). Ve stejném roce opět natáčela film pod taktovkou Lamberta Bavy a její Carmen v hororu DÉMONI, je její asi nejpopulárnější filmovou rolí.

Pak přicházejí na řadu zejména televizní seriály, ve kterých se stala známou pro širokou diváckou veřejnost. Italský seriál LA PIOVRA (CHOBOTNICE) 2 (1986), španělské seriály LORCA, MUERTE DE UN POETA (1987), BRIGADA CENTRAL (1989-1990), TALLER MECÁNICO (1991-1992) a zejména trojice seriálů CALLE NUEVA (1997-1999), ESENCIA DE PODER (2001) a LA VERDAD DE LAURA (2002). Posledně jmenovaný seriál a její role Martiny je k dnešnímu dni zatím poslední počin Fabioly před kamerou.

Fabiola ovšem velmi výrazně vyvinula svou kariéru jako herečka v divadle. Jejím prozatím posledním velkým úspěchem je určitě hra MÁS SOFOCOS. Po velkém úspěchu této komedie po divadlech v celém Španělsku, byla komedie uváděna od listopadu 2012 do června 2013 v divadle Teatro Nuevo Apolo Madrid a od července do října 2013 pak v divadle Teatro La Latina. Čtveřici hlavních hrdinek zde kromě Fabioly hrají Lolita Flores, Loles León a Alicia Orozco. K této komedii se Fabiola vyjádřila: „Jsem spokojená, že alespoň někde se mluví o menopauze přirozeně" J.

Fabiola se v minulém roce vydala také do Spojených států a když přijela do Miami, určitě nečekala, že její první návštěva bude v nemocnici Jackson Memorial Hospital. Taxikář, který jí vezl z letiště havaroval ve středu silnice. Navzdory nehodě, si Fabiola svůj pobyt v Miami užila. Fabiola měla tři zlomená žebra a jelikož zde byla na dovolené a ne služebně, jak sama říká: „vzala jsem si korzet a vyrazila po památkách". Popíjela prý také koktejly a sledovala místní módu. Styly, originalitu a odvahu v oblékání miluje. Vzpomíná na baculatou dámu ve velmi nápadných růžových bikinách a se zmrzlinou v ruce. Bylo to jiné než v Evropě a pro Fabiolu prý božské. V hotelu Fontainebleau v Miami Beach se u bazénu setkala s Demi Moore (ta si prý užívala v houpací síti).

Dnes můžeme Fabiolu spatřit pouze na divadelních prknech a ona má mnohem raději divadlo, než film či televizi. Je to z důvodu přímého kontaktu s divákem, kdy herec i divák mohou vzájemně sdílet pocity, což samozřejmě film a televize nemají.

Osobně bych rád viděl tuto, alespoň pro mě jednu z nejkrásnějších Španělek, ještě na filmovém plátně. Divadelní kolegyně Lolita Flores, o Fabiole prohlásila, že vypadá určitě lépe, než mnoho dvacetiletých dívek.

Petr "Hennes" Hennebichler

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2010 ¡Qué tiempo tan feliz! (TV pořad)
1989 Waku waku (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky