foto

Yves Ciampi

  • nar. 9.2.1921
    Paříž, Francie
  • zem. 5.11.1982 (61 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Režisér Yves Ciampi zanechal významnou stopu ve francouzské kinematografii, jedním koprodukčním filmem se zapsal i do historie československého filmu. Byl rodákem z Paříže a pocházel z umělecké rodiny, jeho otcem byl slavný pianista Marcel Ciampi (1891-1980), matka Yvonne Astruc se v mládí prosadila jako nadaná houslistka. Yves Ciampi od dětství jevil zájem o film, k 15. narozeninám dostal od rodičů šestnáctimilimetrovou kameru a stal se z něj nadšený amatérský filmař. Díky všestrannému nadání se po střední škole dostal na medicínu, za druhé světové války se ale připojil k zahraničnímu odboji a sloužil v de Gaullově armádě.

V rámci osvobozovacích bojů obdržel Yves Ciampi několik válečných vyznamenání, mimo jiné řád Čestné legie, až po válce dokončil studium a získal titul doktora medicíny. Krátce váhal mezi profesí lékaře a filmařinou, jako poradce v oboru medicíny pak pomáhal svým přátelům z oblasti filmu, coby asistent režie pracoval s Jeanem Grémillonem nebo André Hunebellem. Jeho režijním debutem byla komedie SUZANNE A JEJÍ LUPIČI (Suzanne et ses brigands, 1949), která však zaznamenala jen malý úspěch. Své znalosti z nemocničního prostředí pak zúročil filmem ŠÉF (Un grand patron, 1951), který s třemi a půl miliónem diváků v kinech znamenal jeho mimořádný triumf, byl také nominován na Zlatého medvěda na festivalu v Berlíně. Podobně zabodoval s filmem MASTIČKÁŘ (Le guérisseur, 1955), opět s medicínskou tématikou a Jeanem Maraisem v hlavní roli.

Dobrodružný žánr spojený s tématikou druhé světové války si Ciampi vyzkoušel u filmu HRDINOVÉ JSOU UNAVENI (Les héros sont fatigués, 1955) s Yvesem Montandem a německým hercem Gertem Fröbem v hlavních rolích (pro Ciampiho tento film znamenal nominaci na Zlatého lva na festivalu v Benátkách). Opět s Jeanem Maraisem pak v koprodukci s Japonskem realizoval katastrofickou vizi SMRŠŤ (Typhon sur Nagasaki, 1957), znovu s vazbami na Japonsko natočil špionážní příběh KDO JSTE, DOKTORE SORGE? (Qui etes-vous, Monsieur Sorge?, 1961). Od filmů zasazených do doby války se posunul k žánru sci-fi titulem NEBE NAD HLAVOU (Le ciel sur la tete, 1965), tentokrát s nominací na Velkou cenu festivalu v Moskvě.

Vztah českého profesora a francouzské studentky byl stěžejním tématem filmu TĚCH NĚKOLIK DNŮ (A quelques jours près, 1968) zasazeného do doby Pražského jara 1968 s Vítem Olmerem v hlavní mužské roli. Později Yves Ciampi pracoval jako režisér již jen pro televizi, v níž vytvořil dva zásadní snímky o osobnosti sovětského diktárora J. V. Stalina (STALIN A TROCKIJ - Staline-Trotsky: Le pouvoir et la révolution, 1979; ZEMŘEL STALIN - Staline est mort, 1981).

Yves Ciampi zemřel v Paříži 5. listopadu 1982 ve věku 61 let.

Pavel "argenson" Vlach

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Spisovatelská filmografie

Filmy

1968 Těch několik dnů... - povídka
1955 Hrdinové jsou unavení - povídka

Host

TV pořady

1956 En direct de... (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky