foto

Marcel Bozzuffi

  • nar. 28.10.1929
    Rennes, Francie
  • zem. 2.2.1988 (58 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Francouzský herec Marcel Bozzuffi hrál v bezmála sedmdesáti filmech a díky řadě rolí kriminálníků nebo naopak kriminalistů, v nichž byl spojencem či protivníkem největších hvězd francouzské kinematografie znají jeho tvář velmi dobře i čeští diváci. Naopak, u nás neznámá, ve Francii však dodnes uznávaná je také jeho práce pro televizi a dabing.

Bozzuffiho příjmení napovídá, že měl italský původ, jeho rodina pocházela z Parmy. On sám se ale narodil v Remeši a dětství strávil na východě Francie v Bretani. Až po absolvování vojenské služby odešel do Paříže, kde získal jevištní průpravu v proslulé herecké škole René Simona. Jeho začátky ve filmu i divadle spadají do poloviny padesátých let 20. století. Před filmovou kamerou se objevil poprvé jako bezejmenný voják (SYN SLADKÉ CAROLINE – Le fils de Caroline chérie, 1955).

Ještě v roce 1955 jej pak diváci v kinech mohli vidět v dalších třech filmech, zmínku si zaslouží především počátek spolupráce s režisérem Gillesem Grangierem, který Bozzuffiho uvedl do subžánru tzv. francouzské drsné školy. Jejich prvním společným filmem byla kriminálka BENZÍN A OLEJ (Gas-oil, 1955), v němž se Bozzuffi v roli mladého řidiče Pierra poprvé a nikoli naposledy setkal s Jeanem Gabinem. V Bozzuffiho filmografii tak začal převládat kriminální žánr, bylo ale pár výjimek, například slavný muzikál ZEMĚ, ODKUD PŘICHÁZÍM (Le pays d'où je viens, 1956), v němž hrál také řidiče.

V padesátých a šedesátých letech hrál Marcel Bozzuffi i divadlo, objevoval se na různých pařížských scénách, sluší se uvést alespoň hru Pohled z mostu od Arthura Millera, v níž účinkoval v Théâtre Antoine (1958). Později byl ale natolik vytížen filmem a dabingem, že divadlo zcela opustil. Příležitostně byl osloven i televizí a v šedesátých letech hrál v adaptacích divadelních her a několika seriálech, převážně historických. Mezitím se díky již zmíněnému režiséru Grangierovi, ale i jiným, stal jednou z ikon francouzského kriminálního žánru na stříbrném plátně, byť hrál jen vedlejší role. Hrubé rysy ve tváři s ledovým pohledem a chraplavým hlasem učinily z Bozzuffiho vyhledávaného představitele záporáků a na přelomu 60. a 70. let točil několik filmů ročně.

Spolupráce s Gillesem Grangierem skončila s kriminálkou KOMISAŘ MAIGRET ZUŘÍ (Maigret voit rouge, 1963), tento film měl ale pro Bozzuffiho význam v osobní rovině; při natáčení se sblížil s herečkou Françoise Fabian (*1933), která se ještě téhož roku stala jeho manželkou. Se zmíněným Jeanem Gabinem se před kamerou setkal ještě ve filmu RVAČKA V PANAMĚ (Du rififi à Paname, 1966), ze stejného roku si zaslouží zmínku i Melvillova kriminálka DRUHÝ DECH (Le deuxième souffle, 1966), v níž se v úloze gangstera Jo Ricciho setkal s Lino Venturou. S ním pak později v Itálii hrál ve filmu CTIHODNÉ MRTVOLY (Cadaveri eccelenti, 1976). Stejně jako jiní francouzští herci ostatně tehdy v Itálii pracoval častěji než ve Francii, díky účasti na četných francouzsko-italských koprodukcích se časem dostal i k menším úlohám i v dalších mezinárodních projektech (FRANCOUZSKÁ SPOJKA – The French Connection, 1971; MARSEILLSKÁ SMLOUVA – The Marseille Contract, 1974).

Marcel Bozzuffi se pokusil i o samostatnou režii, jeho film AMERIČAN (L'américain, 1969) však u diváků neuspěl. Hlavní roli v něm svěřil slavnému J. L. Trintignantovi, sám si ale zde také zahrál i s manželkou Françoise Fabian. Co se týče komerčního úspěchu a setkání s J. L. Trintignantem, ze stejného roku pocházel oscarový film Costa-Gavrase Z (1969), v němž Bozzuffi zaujal kreací homosexuálního vraha. I když se Bozzuffi objevoval před kamerou i v rolích policistů, vyznění filmu bylo nastaveno tak, aby jeho postavy měly záporný charakter. Za mnohé uveďme příklad filmu CIKÁN (Le gitan, 1975), v němž byl jako komisař Blot soupeřem představitele titulní role Alaina Delona.

Vraťme se ještě k Bozzuffiho převažující práci v Itálii v sedmdesátých letech. Vedle kriminálek a politických thrillerů se tady prosadil i ve westernech a při natáčení filmu VALDÉZOVI KONĚ (Valdez, il mezzosangue, 1973) se setkal s Charlesem Bronsonem, kterého již delší dobu předtím daboval pro potřeby uvádění amerických filmů ve Francii. Dabing nejen Charlese Bronsona, ale také Paula Newmana a dalších amerických herců dotvářel umělecký profil Marcela Bozzuffiho v šedesátých a sedmdesátých letech.

Po značně hektických dvou dekádách přesunul v osmdesátých letech Marcel Bozzuffi těžiště svých aktivit před televizní kameru, ojediněle se vracel i na divadelní jeviště. Zemřel náhle na následky krvácení do mozku, příznaky se u něj projevily doma na venkově poblíž Paříže, zemřel krátce po převozu do jedné z pařížských nemocnic 1. února 1988 ve věku 59 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1988 Colpo, Il (TV film)
Giallo alla regola
Savannah
1986 Adiós pequeña
Ogre, L'
1985 Affaire Caillaux, L' (TV film)
1984 Asfaltové peklo
Chytit krále (TV film)
1983 Bon anniversaire Juliette (TV film)
Cercle des passions, Le
L'amour fugitif (TV film)
1982 Ami(e) étranger, L' (TV film)
Grands ducs, Les (TV film)
L' Amour fugitif (TV film)
Pátrání po jedné ženě
Ultimatum (TV film)
1981 Quatre femmes, quatre vies: La maison bleue (TV film)
1980 C'est grand chez toi (TV film)
Klec bláznů II
Luca il contrabbandiere
Mandarin, Le (TV film)
Patrick vive ancora
1979 Cappotto di Astrakan, Il
Pokrevní příbuzní
Štvanci
1978 6000 km di paura
1977 L'uomo di Corleone
La polizia è sconfitta
Pochoduj nebo zemři
Soudce zvaný šerif
1976 Ctihodné mrtvoly
Quelli della calibro 38
Roma l'altra faccia della violenza
1975 Cikán
Roma drogata: la polizia non puň intervenire
1974 Aféra profesora Murriho
Caravan to Vaccares
Marseillská smlouva
Ruce vzhůru!
1973 Le Fils
Muži
Valdézovi koně
1972 La Vengeance du sicilien
Tři miliardy bez výtahu
Vidiny
1971 Comptes à rebours
Francouzská spojka
Šťastný Luke - Daisy Town
1970 Lady in the Car with Glasses and a Gun, The
Vertige pour un tueur
Čas vlků
1969 Américain, L'
Muž, který se mi líbí
Z
Život, láska, smrt
1968 Béru et ces dames
1966 Druhý dech
Rvačka v Panamě
Sacrés fantômes (TV film)
1965 Nebe nad hlavou
Zločin v expresu
1963 Den a hodina
Komisař Maigret zuří
1962 Théâtre de la jeunesse: Gavroche, Le (TV film)
1961 Le Sahara brûle
Mystères de Paris, Les (TV film)
Tintin
1960 Le Caïd
1958 Asphalte
Sicilien, Le
1957 Le Rouge est mis
Reproduction interdite
1956 La Bande à Papa
Nejlepší část
Země, odkud přicházím
1955 Benzin a olej
Když je v Paříži noc
Syn sladké Caroline

TV seriály

1987 Černý stín Vesuvu (TV seriál)
1982 De bien étranges affaires (TV seriál)
1967 Malican père et fils (TV seriál)
1965 Train bleu s'arrête 13 fois, Le (TV seriál)
1960 L'histoire dépasse la fiction (TV seriál)

Dokumentární

2016 Un Français nommé Gabin (TV film) - a.z.

Režijní filmografie

Filmy

1983 Bon anniversaire Juliette (TV film)
1982 Grands ducs, Les (TV film)
1969 Américain, L'