foto

Gustav Diessl

  • nar. 30.12.1899
    Vídeň, Dolní Rakousy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 20.3.1948 (48 let)
    Vídeň, Rakousko

Biografie

Gustav Karl Balthasar Diessl studoval na uměleckoprůmyslové škole ve Vídni, obor sochařství a malířství. Od roku 1916 navštěvoval v rámci výuky divadlo. Během první světové války sloužil u horských myslivců a musel studia přerušit. Jeho služební zařazení během války mělo pro jeho pozdější hereckou kariéru zásadní vliv. Po návratu ze zajetí se začal učit jevištním výtvarníkem. Studia nedokončil.

Prokazatelně hrál v roce 1919 u kočovné divadelní společnosti. V roce 1921 získal angažmá na vídeňské Nové scéně. Ve stejném roce zároveň první filmovou nabídku od malé společnosti Dreamland-Film, produkující dobrodružný film IM BANNE DER KRALLE. Zde se seznámil s pozdějším režisérem G. W. Pabstem. Oba se stěhují do Berlína. Německo bylo v tu dobu po USA druhou největší filmovou velmocí. V roce 1928 zde účinkoval ve dvou jeho filmech. Ve zfilmované předloze německého dramatika Franka Wedekinda DIE BÜCHSE DER PANDORA (PANDOŘINA SKŘÍŇKA), vytvořil rolí Viktora Karenina jednu z postav milostného trojúhelníku. V manželském dramatu ABWEGE (ROZVOD PANÍ IRINY), hrál právníka, který ztrácí lásku své ženy (hrála jí Brigitte Helm). O rok později natáčí pod vedením ruského režiséra Fjodora Alexandroviče Ozepa pro německou produkční společnost Prometheus-Film drama DER LEBENDE LEICHNAM (ŽIVÁ MRTVOLA). Zajímavostí bylo jeho učinkování ve filmu DIE WEIßE HÖLLE VOM PIZ PALÜ (BÍLÉ PEKLO, 1929). Původně němé drama z horského prostředí bylo dodatečně po šesti letech ozvučeno. Ve filmu hrála tehdejší nacistická hvězda, kameramanka a režisérka Leni Riefenstahlová. Režisér filmu G. W. Pabst, se s režimem hluboce nesnášel. Dokonce emigroval do USA. Poslední týden v srpnu1939 odjel navštívit rodinu do Rakouska a už se nestihl vrátit.

Gustav Diessl byl hercem vážných, dalo by se říci tragických rolí. Mezi lety 1941 až 1944 natáčel pouze v Itálii. Po skončení války navázal znovu spolupráci s G. W. Pabstem filmem DER PROZESS (PROCES,1948). Tento velmi plodný herec byl považován za odborníka „na hory". Mezi lety 1921-1948 hrál v 64 filmech. Čtyři filmy byly z horského prostředí (v mnoha dalších působil jako poradce): DAS GESETZ DER SCHWARZEN BERGE, 1928, DIE WEIßE HÖLLE VOM PIZ PALÜ (BÍLÉ PEKLO, 1929), SOS EISBERG (S.O.S. Ledovec, 1934), DER DÄMON DES HIMALAYA, 1935.

První sňatek uzavřel s Irmgard Amalie Wettach. Vztah se rozpadl. Jeho druhou manželkou byla herečka Camilla Horn. Vztah se rozpadl. Třetí ženou byla operní zpěvačka a herečka Maria Cebotari. Gustav Diessl zemřel v roce 1948 ve svých 48 letech v rodné Vídni na třetí infarkt. Je pochován na vídeňském hřbitově Döblinger (skupina 28, řada 1, číslo 6). Zanechal po sobě dva syny a roztočenou detektivku RUF AN DAS GEWISSEN. Film byl z velké většiny hotov a proto nebyl přeobsazen. Po úpravě scénáře a střihových úpravách byl v roce 1949 uveden do kin. Ve stejném roce zemřela i jeho třetí žena. A zmíním poslední slavné, ač neherce, v tomto příběhu. Je jim anglický klavírista Sir Clifford Michael Curzon a jeho paní, čembalistka Lucille Curzonová, kteří Petera a Fritze adoptovali.

skipi

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace