foto

Jean-Jacques Delbo

  • nar. 10.1.1909
    Paříž, Francie
  • zem. 20.5.1996 (87 let)
    Nice, Francie

Biografie

Herec Jean-Jacques Delbo se již za druhé světové války zařadil mezi elegány francouzského filmu, nikdy ale nepřekročil rámec vedlejších rolí, zanechal po sobě nicméně bezmála šedesát filmů. Pocházel z Paříže a jeho vlastní jméno bylo Jean-Fernand Delbonnel, původně začínal u divadla, již ve třicátých letech získal i první zkušenosti s filmovou kamerou. K větším příležitostem se dostal až za německé okupace, kdy mnoho jiných herců z různých důvodů nemohlo hrát.

Se svou vizáží byl předurčen k rolím jižanských typů, jaké ve čtyřicátých letech hrál v několika filmech. Středně velké příležitosti hrál v zajímavých filmech různých režisérů a různých žánrů (SCHODIŠTĚ BEZ KONCE – L'escalier sans fin, 1943; SKLEPY V HOTELU MAJESTIC – Les caves du Majestic, 1945). Menší, ale pro příběh zásadní roli zavražděného herce Pierra Vaniera dostal v kriminálce ČLOVĚK NECHCE UMŘÍT TAKHLE (On ne meurt pas comme ça, 1946).

Kriminální žánr ostatně v jeho filmografii převažoval, v padesátých letech se ale objevil i v několika historických velkofilmech Sachi Guitryho, i u nás jsme si jej mohli například všimnout v menší roli generála Beckera ve filmu NAPOLEON (Napoléon, 1955). Mezitím pokračoval i v práci pro divadlo, vystupoval na pařížských scénách Théâtre Antoine, Théâtre des Mathurins nebo Théâtre des Ambassadors. Na přelomu 50. a 60. let byl Delbo přizván i ke spolupráci s německou a italskou kinematografií, v mezinárodně obsazeném hororu TISÍC OČÍ DOKTORA MABUSEHO (Die Tausend Augen des dr. Mabuse, 1960) se mihnul jako sluha, pak znovu odehrál několik menších rolí v historických kostýmech (HRABĚ MONTE CHRISTO – Le comte de Monte Cristo, 1961).

Z dalších filmů připomeňme Delbovu několikerou účast na kriminálním a špionážním žánru, ve slavné gangsterce MELODIE PODZEMÍ (Mélodie en sous-sol, 1963) se objevil jako choreograf, větší roli otce hlavní hrdinky (Mireille Darc) hrál ve špionážním příběhu BLONDÝNA Z PEKINGU (Blonde de Pékin, 1967). Z výjimečné participace na veseloherním žánru připomeňme epizodní výstup v úloze jachtaře v komedii NA STROMĚ (Sur un arbre perché, 1971) s Louisem de Funèsem v hlavní roli.

V sedmdesátých letech Jean-Jacques Delbo trvale přesídlil do jižní Francie a žil v Nice, kde nadále hrál v divadle (Nouveau Théâtre de Nice). Příležitostně pracoval i pro televizi a objevil se v několika seriálech, ze závěru jeho filmografie připomeňme několik i u nás známých filmů, hrál komisaře v kriminálce BEZ MOTIVU (Sans mobile apparent, 1971) nebo soudního lékaře v dramatu PAN DUPONT (Dupont Lajoie, 1975).

Jean-Jacques Delbo zemřel v Nice 20. května 1996 ve věku 87 let.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky