foto

Jean-Claude Bercq

  • nar. 7.4.1929
    Valleroy, Francie
  • zem. 12.12.2008 (79 let)
    Saint-Louis, Francie

Biografie

Francouzský herec Jean-Claude Bercq byl ve filmu s jedinou výjimkou představitelem jen malých rolí, uplatnil se také jako kaskadér, několikrát se objevil i v nákladných mezinárodních projektech válečného žánru. Narodil se v malém městečku Valleroy na francouzsko-německém pomezí a v mládí vystřídal různá zaměstnání, jako voják se také zúčastnil korejské války. Po návratu z Asie znovu hledal uplatnění a nakonec začal studovat herectví. 

Během padesátých let hrál v různých divadelních společnostech, s nimiž podnikal turné po Francii. Před filmovou kameru jej poprvé přivedl režisér Jean-Pierre Mocky, s nímž natočil hned tři snímky, větší příležitost dostal v komedii SNOBOVÉ (Snobs, 1962). Příležitostně ještě pokračoval v divadle, v roce 1963 vystupoval ve Studio des Champes Elysées. V několika koprodukčních válečných filmech poté hrál vedlejší role důstojníků (VLAK – Train, 1964; TROJITÝ KŘÍŽ – Triple Cross, 1966). Zúčastnil se také natáčení nikdy nedokončeného Clouzotova filmu PEKLO (L’enfer, 1964). 

Zatímco vedlejší role hrál Bercq v mezinárodně úspěšných titulech, jeho jediná hlavní role skončila spíše fiaskem. Jednalo se o film TAJNÝ AGENT S JUDO PRŮPRAVOU (Le judoka, agent secret, 1967), který těžil z tehdejší obliby špionážních filmů, nedosáhl ale kvalit ani úspěšnosti jiných podobně zaměřených počinů. U nás jsme jej mohli vidět jako zástupce komisaře (Paul Meurisse) ve slavné kriminálce DRUHÝ DECH (Le deuxième souffle, 1966) nebo ve filmu RVAČKA V PANAMĚ (Du rififi à Paname, 1967) po boku Jeana Gabina. V dalším mezinárodním projektu, Youngově historickém filmu MAYERLING (1968), ztvárnil postavu uchazeče o portugalský trůn vévody z Braganzy. 

Poslední významnější filmy v Bercqově filmografii se objevují počátkem sedmdesátých let, jako jednoho ze závodníků jsme jej mohli vidět v dramatu z prostředí automobilové rallye LE MANS (1971), poté hrál v dnes již zapomenutých filmech. Z jeho posledních rolí ve snímcích s erotickým podtextem připomeňme alespoň film V ŽIVOTNÍ VELIKOSTI (Grandeur nature, 1974), který ve Francii natočil významný španělský režisér Luis Garcia Berlanga. 

V této době byl Jean-Claude Bercq nespokojen s vývojem kinematografie celkově, nemluvě o jeho vlastních možnostech uplatnění a svou kariéru ve filmu ukončil. Absolvoval rekvalifikaci v oboru uměleckých řemesel a začal podnikat. Věnoval se dodávkám komponentů pro domy skandinávského typu a díky tomu často cestoval do Norska, které si velmi oblíbil. 

Jean-Claude Bercq zemřel v Saint-Louis na hranicích se Švýcarskem 12. prosince 2008 ve věku 79 let. Na základě poslední vůle byl jeho popel rozptýlen v Norsku na venkově. Bercq byl ženatý a měl jednoho syna.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky