foto

Mirko Ellis

  • nar. 4.10.1923
    Locarno, Švýcarsko
  • zem. 11.9.2014 (90 let)
    Alghero, Itálie

Biografie

Italský herec Mirko Ellis byl ve filmech nejvíce vytížený v šedesátých letech 20. století, kdy odehrál desítky vedlejších rolí v žánru „sandálu a meče" a ve westernech, jeho kariéra však začala mnohem dřív a nelze opominout ani jeho úspěchy na divadelních jevištích. Byl rodákem ze švýcarského Locarna, původ měl ale litevský, jeho vlastní jméno bylo Mirko Korcinsky. Ve Švýcarsku původně žil a studoval, krátce po druhé světové válce byl díky svému atraktivnímu árijskému vzhledu angažován do role cynického nacistického důstojníka, kterou přesvědčivě ztvárnil v dodnes vysoce ceněném dramatu SLUNCE ZASE VYCHÁZÍ (Il sole sorge ancora, 1946). Podobnou roli, tentokrát ale v komediálním žánru, dostal ve filmu ZATRACENÁ VÁLKA (Accidenti alla guerra, 1948).

Svými prvními výkony před kamerou zaujal i divadelní manažery a koncem čtyřicátých let jej do svého týmu angažovala kdysi slavná divadelní herečka Maria Melato, poté působil v divadle Teatro dei Satiri v Římě, během padesátých vystřídal několik věhlasných divadelních společností, hrál například pod vedením Eleny Zareschi nebo Maria Pisu. Tehdy také pro svět umění upustil od svého rodného jména a začal užívat pseudonym Mirko Ellis.

Mezitím pokračoval i v kariéře filmového herce, hrál řadu podružných i středně velkých rolí v různých žánrech, mihnul se například po boku Lídy Baarové (POMSTA BLÁZNIVÉ ŽENY – La vendetta di una pazza, 1951), díky stále častější spolupráci italské kinematografie s Francií jsme jej u nás mohli vidět v roli markýze de La Mole v přepisu Stendhalova románu ČERVENÝ A ČERNÝ (Le rouge et le noir, 1954), později byl soupeřem Jeana Maraise v Renoirově filmu ELENA A MUŽI (Elena et les hommes, 1956). Koncem padesátých let navázal první pracovní kontakty i s televizí, nadále ale točil hlavně filmy.

Přelom padesátých a šedesátých let strávil Mirko Ellis před kamerou převážně v historických kostýmech v žánru sandálu a meče. Tato éra italské kinematografie je dnes často vysmívaná a zatracovaná, Ellis tehdy ale dostal několik velkých příležitostí ve filmech ŘÍMSKÝ GLADIÁTOR (Il gladiatore di Roma, 1962) nebo VZPOURA PRETORIÁNŮ (La rivolta dei pretoriani, 1964). Co se týče zmíněných westernů, sluší se připomenout úlohu zákeřného rančera Joe Burkera ve filmu OLD SHATTERHAND (1964). Naopak na správné straně zákona stál v rolích šerifa ve filmech ARIZONA COLT (1967) nebo ZABIJÁK KALIBRU 32 (Killer calibro 32, 1967). Po boku tehdy slavné Michèle Mercier se mihnul také v mezinárodním povídkovém projektu LADY HAMILTONOVÁ (Le calde notti di Lady Hamilton, 1968).

V dalších letech Mirko Ellis své aktivity před kamerou omezoval, častěji se začal objevovat v televizních seriálech, jeho filmografii symbolicky uzavírá opět postava německého důstojníka, v níž se mihnul ve válečném dramatu POSLEDNÍ ÚTOK (Il grande attacco, 1978). Poté, co překročil šedesátku, žil v soukromí na Sardinii. Mirko Ellis se dožil vysokého věku devadesáti let, oživený zájem médií o dávno zapomenutého herce se dostavil až v souvislosti s jeho tragickou smrtí. Zahynul následkem pádu z balkónu ve čtvrtém patře a spekulovalo se, zda šlo o nešťastnou náhodu či sebevraždu. Faktem zůstává, že v západoevropské kinematografii po sobě Mirko Ellis zanechal výraznou stopu v podobě sedmdesáti filmových rolí.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1980 Medium, Il
1978 Poslední útok
1973 Kid il monello del west
Uno, dos, tres... dispara otra vez
1972 ¡Viva la muerte…tuya!
1969 Dai nemici mi guardo io!
Perverzní příběh Beatrice Cenci
Ti, kteří jdou k čertu
1968 Lady Hamiltonová
Persecución hasta Valencia
Trahison à Stockholm
1967 Hombre y un colt, Un
Killer calibro 32
Odio per odio
Rojo, El
Tom Dollar
Trappola per sette spie
Ultimo killer, L'
Žhavé písky
1966 Arizona Colt
Come svaligiammo la banca d'Italia
Nemilosrdný zabiják
Per mille dollari al giorno
Segretissimo
1965 Agente 077 missione Bloody Mary
Buffalo Bill: Hrdina divokého západu
I grandi condottieri
1964 Cento cavalieri, I
Dva gladiátoři
Fils de Tarass Boulba, Le
Konec Čingischána
La vendetta dei gladiatori
Old Shatterhand
Vzpoura pretoriánů
1963 Figlio del circo, Il
Goliath e la schiava ribelle
I dieci gladiatori
Leone di San Marco, Il
Taras Bulba, il cosacco
1962 Gladiatore di Roma, Il
Lancieri neri, I
1961 Ammutinamento, L'
1960 Avventura in città
Noi siamo due evasi
1959 Annibale
Cavalieri del diavolo, I
Isola del tesoro, L' (TV film)
1958 Fantasmi e ladri
1956 Ciao, pais...
Donne, amore e matrimoni
Elena a muži
1954 Acque amare
Due orfanelle, Le
Tripolis, krásná půda lásky
Třikrát žena
Vergine moderna
Červený a černý
1952 Città canora, La
Inganno
1951 La strada finisce sul fiume
Pomsta bláznivé ženy
Trieste mia!
1949 Altura
Rondini in volo
1947 Vanità
1946 Accidenti alla guerra!...
Slunce zase vychází

TV seriály

1979 Orient-Express (TV seriál)
1975 Traccia verde, La (TV seriál)
1973 Lungo il fiume e sull'acqua (TV seriál)
1971 ...e le stelle stanno a guardare (TV seriál)
Certo Harry Brent, Un' (TV seriál)
1964 Le inchieste del commissario Maigret (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace