foto

Haya Harareet

  • nar. 20.9.1931 (88 let)
    Haifa, Palestina (nyní Izrael)

Biografie

Původem izraelská kráska Haya Harareet je dnes již málo známá, kdysi ale oslnila svět velkou rolí půvabné Ester v jedenáctioscarovém velkofilmu BEN HUR (1959). Pochází z města Haifa na severu dnešního Izraele, v době jejího narození to ale byl britský protektorát Palestina. Počátkem padesátých let se Haya Harareet prosadila v domácích soutěžích krásy a to také předznamenalo její cestu do filmových studií. Poprvé hrála v izraelském dobrodružném filmu KÓTA 24 NEODPOVÍDÁ (Giv’a 24 Eina Ona, 1955), který byl uveden na festivalu v Cannes. Tady Haya Harareet získala ocenění za svůj herecký výkon a to jí pomohlo ke zviditelnění v Evropě. 

K dalšímu natáčení byla pozvána do Itálie, kde dostala velkou roli ve filmu ŽENA, O KTERÉ SE MLUVÍ (La donna del giorno, 1958) režiséra Francesca Maselliho. Životní příležitostí se pak pro ni stala role dívky Ester, v níž byla partnerkou titulního hrdiny (Charlton Heston) v již zmíněném filmu BEN HUR (1959). Pro tuto roli bylo původně zvažováno přes třicet hereček, režisér William Wyler ale vsadil na exotickou krásu Hayi Harareet, s níž se předtím setkal v Cannes a o jejím obsazení bylo rozhodnuto po kamerových zkouškách krátce před začátkem natáčení v květnu 1958. 

Hlavní ženskou roli pak hrála v britské kriminálce TICHÝ SPOLEČNÍK (The Secret Partner, 1961), v dalším mytologickém příběhu ATLANTIDA (L’Atlantide, 1961), tentokrát z francouzsko-italské koprodukce, byla jako královna Antinea partnerkou J. L. Trintignanta. Poté natočila v Itálii již jen dva průměrné filmy dobrodružného zaměření s režisérem Leopoldem Savonou a v páru s americkým hercem Tony Russelem.

Vraťme se ale ještě k předávání Oscarů v dubnu 1960, kde s jedenácti trofejemi zabodoval BEN HUR. O Oscara za nejlepší film se tehdy ucházel také britský režisér Jack Clayton (1921-1995) se svým snímkem MÍSTO NAHOŘE. Oscara sice nezískal, ale životní výhrou se pro něj stalo setkání s Hayou Harareet, která byla od té doby jeho životní partnerkou. Mimo jiné byla spoluautorkou scénáře k jednomu z dalších Claytonových filmů, DŮM NAŠÍ MATKY (Our Mother’s House, 1967). Dodejme, že Clayton byl v té době ještě formálně ženatý s původem francouzskou herečkou Katherine Kath (1920-2012). Až po letech se s ní rozvedl a v roce 1984 následoval sňatek s Hayou Haraheet. 

Již ovdovělá Haya Haraheet v současnosti žije na venkově ve Velké Británii. Nyní zůstává poslední žijící osobností z hvězdného obsazení slavného filmu BEN HUR.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

1967 Our Mother's House

Fanoušci tvůrce