foto

Otfried Preußler

  • nar. 20.10.1923
    Liberec, Československo
  • zem. 18.2.2013 (89 let)
    Prien am Chiemsee, Bayern, Německo

Biografie

Německý spisovatel Otfried Preußler se narodil v severočeském Liberci na území tehdejšího Československa. Jeho předci byli místní rolníci a skláři z oblasti Krkonoš a Jizerských hor. Jeho rodiče byli učitele. Otec Josef Syrowatka, se věnoval výzkumu místní historie. Otfrieda ovlivnil nejen jeho otec, ale i babička Dora, která mu vyprávěla pohádky a příběhy. V roce 1942 odmaturoval a byl povolán do německého Werhmachtu na východní frontu. Od dva roky později padl jako důstojník do sovětského zajetí. Zajatecká léta 1944-1949 strávil na území Tatarské autonomní sovětské socialistické republiky.       
 
Po návratu ze zajetí se usadil v Rosenheimu v Horním Bavorsku. Zde našel své mezitím odsunuté rodiče a i svojí budoucí nevěstu Annalies Kind, rovněž pocházející z Liberce. Z jejich společného manželství vzešly tři dcery. Stal se učitelem na prvním stupni základní školy. Kromě toho působil v místních novinách. Spolupracoval i s rozhlasem na pořadech pro děti.  

Prvním úspěchem jeho literární tvorby se stala knížka Vodník v roce 1956. V tomto období navázal dlouholetou spolupráci se stuttgartským nakladatelstvím Thienemann. Následovala MALÁ ČARODĚJNICE, zfilmovaná v roce 1984 v československo-zapadoněmecké koprodukci jako seriál. Mimo jiné se podílel i na překladu a televizním zpracovaní Ladova Kocoura Mikeše. 

V  roce 1970 ukončil svoji učitelskou praxi a plně se začal věnovat spisovatelské činnosti. Velký úspěch mu přinesl Krabat (1971), kniha, která čerpá z lužickosrbské legendy. Kniha byla kladně oceněna nejen čtenáři, ale i kritiky. Získala i Německou cenu literatury pro mládež, Mezinárodní cenu Hanse Christiana Andersena i další literární ceny. Kniha se dočkala i filmového zpracování. A to animovaného ČARODĚJOVA UČNĚ (1977) od československého režiséra Karla Zemana a německého hraného filmu KRABAT (2008)  režírovaného Marcem Kreuzpaintnerem.  Celkově vyšlo přes 15 milionů výtisků jeho knih v němčině a 55 milionů výtisků v jiných jazycích.

Otfried Preußler zemřel 18. února 2013 v Prien am Chiemsee ve věku 89 let, obklopen svojí rodinou.

Jiří "Ampi" Amler

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky