foto

Frank Klepacki

Biografie

Frank Klepacki je americký skladatel, hudebník a hudební režisér, držitel několika ocenění, jehož doménou jsou zejména soundtracky k počítačovým hrám, ale podílel se také na skládání hudby k mnoha televizním pořadům a show, reklamním spotům, několika "Making of" dokumentům a ke dvěma krátkým filmům.

Narodil se 25. května 1974 a vyrůstal v Las Vegas v rodině hudebníků polského a italského původu. Není tedy divu, že se od dětství sám věnoval hudbě. Od osmi let začal hrát na bicí, od jedenácti již profesionálně. Později přidal též hru na kytaru, baskytaru a klávesy. V sedmnácti letech nastoupil k Westwood Studios, kde skládal hudbu k herním titulům, jako např. Eye of the Beholder II, série Lands of Lore, Legend of Kyrandia, Dune, Command & Conquer, dále např. Blade Runner, Earth & Beyond  a mnoha dalším.

Po zániku Westwood Studios ještě spolupracoval na sérii C&C pro Electronic Arts, ale naplno začal pracovat již pro společnost Petroglyph games. Zde tvořil hudbu např. pro Star Wars: Empire at War, Universe at War: Earth Assault a další tituly. Kromě soundtracků k počítačovým hrám vydal zatím celkem sedm sólových alb a spolupodílel se na několika albech skupin I AM, Home Cookin' a The Bitters. Jeho tvorba se dotýká rozličných žánrů, od orchestrální hudby, přes soul a funk, až po industriál, rock a metal, včetně stylu, který sám nazývá "rocktronic", což je jakési prolnutí rocku s eletronickou hudbou.

Od roku 2000 se jeho práce přesouvá i k televizním stanicím. Je autorem reklamních spotů a znělek pro televizní pořady stanic ABC, HBO, MTV, Fox Sports, HDNet či Spike TV. Jeho hudební motivy se objevují v televizních show jako např. THE ULTIMATE FIGHTER, AMERICA'S GOT TALENT nebo TOP GEAR.V neposlední řadě je také autorem hudby pro dva krátké filmy: UNREEL INVASION (1999) a fanouškovský film na motivy Star Wars: ESSENCE OF THE FORCE (2002).

Martin "peklomor" Macho

Skladatelská filmografie