foto

Ed Skrein

  • nar. 29.3.1983 (37 let)
    Camden, Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Britský filmový a televizní herec Edward George Skrein se narodil 29. března 1983 v londýnské čtvrti Camden. Jako mladý se často stýkal s různými kriminálními živly a v sedmnácti letech byl pobodán. Poté co se vyléčil ze svého zranění, se rozhodl, že už nadále nebude žít tímto stylem života a stane se tím správným vzorem pro mladé lidi ve svém okolí. O pár let později vystudoval uměleckou školu Central Saint Martins v Londýně s titulem BA Hons (obdoba českého bakalářského titulu).

Ed Skrein však svou uměleckou kariéru začal v poněkud odlišném odvětví než je herectví, a to v hudbě. V roce 2004 nahrál rapovou EP desku Mind Out, která obsahovala tři skladby: "Mind Out", "Once Upon A Skrein" a "The Youth". O tři roky později, v roce 2007, vydal své první studiové album The Eat Up, na kterém spolupracoval se známými britskými hiphopovými umělci, jako jsou Plan B, Doc Brown, Dubbledge a skupiny Foreign Beggars a Asian Dub Foundation.

Poprvé před kamerou se Ed objevil v roce 2008 v krátkém snímku MICHELLE, který režíroval jeho kamarád a známý britský rapper Ben Drew, který vystupuje pod pseudonymem Plan B. Skreinův herecký výkon byl kritiky přijat kladně. Herectví se však naplno začíná věnovat až v roce 2012, kdy natočil hned tři celovečerní snímky. Prvním z nich byl thriller PIGGY. Vypráví o muži, který chce pomstít smrt svého bratra a samotný Ed zde ztvárnil jednu z vedlejších postav jménem Jamie. Následně se přidal k obsazení dalšího snímku Bena Drewa s názvem ILL MANORS a v tomto kriminálním dramatu ztvárnil jednu z ústředních postav, drogového dealera jménem Ed. Snímek byl poměrně kladně přijat, jak kritiky, tak diváky a byl nominován na ocenění na několika britských festivalech. Nakonec získal dvě ocenění, a to za režii a kameru na Dinard British Film Festival. Posledním snímkem z tohoto období byl film INSPEKTOR REGAN (The Sweeney). V kriminálním dramatu o stárnoucím policistovi si Ed zahrál s několika známými britskými herci, jako jsou Ray Winstone, Damian Lewis nebo Hayley Atwell.

Opravdový průlom v jeho kariéře však nastal až v roce 2013 jeho účinkováním v úspěšném seriálu stanice HBO HRA O TRŮNY (Game of Thrones). Do té doby jej znali převážně fanoušci britských nezávislých filmů nebo britské rapové scény. V třetí řadě tohoto fantasy seriálu hrál postavu Daaria Naharise, jednoho z vůdců skupiny žoldáků, kteří si říkají Druzí synové. Objevil se celkem ve třech epizodách, ale v dalších řadách si již nezahrál a postavu Daarise převzal nizozemský herec Michiel Huisman. Ve stejném roce účinkoval Ed Skrein také ve francouzsko-britském krimi seriálu THE TUNNEL (jedná se o remake skandinávského seriálu MOST), ale také zde si zahrál pouze ve třech dílech. I přes tyto epizodické role jej však časopis Screen International Magazine zvolil jako "2013 Star of Tomorrow", tedy hvězdu zítřka. Po zkušenostech s televizní produkcí se Ed opět vrátil k filmům, a to rolí Hjorra v dobrodružném snímku NORTHMEN – A VIKING SAGA, který byl uveden do kin na podzim roku 2014. Pro Edovu hereckou kariéru bylo však mnohem významnější to, že si jej slavný francouzský filmový tvůrce Luc Besson vybral jako nového představitele postavy Franka Martina do dalšího dílu série KURÝR (The Transporter). Zajímavostí je, že s předchozím představitelem řidiče Franka - Jasonem Stathamem sdílí Ed nejen britskou národnost, ale oba jsou také velmi zdatní plavci. Ve filmu režiséra Camillea Delamarrea (ten se podílel již na snímku Kurýr 3, kde se postaral o střih), který bude mít premiéru v roce 2015 pod názvem KURÝR: RESTART (The Transporter: Refueled) se tak sešel třeba s hercem Rayem Stevensonem nebo francouzskou modelkou Loan Chabanol. Kromě nového Kurýra se Ed v průběhu roku 2015 objeví v dalších třech snímcích: v historickém akčním snímku SWORD OF VENGEANCE (zde si zahrál také s českým hercem Karlem Rodenem), v akčním dramatu TIGER HOUSE a konečně v černé komedii KILL YOUR FRIENDS s Nicholasem Houltem v hlavní roli. Ed má tak svoji hereckou kariéru dobře nastartovanou a vypadá to, že ani v dalších letech nebude mít nouzi o zajímavé role. Již v postprodukci je snímek THE MODEL dánského režiséra Madse Matthiesena, kde se Ed představí roli módního fotografa Shanea Whitea a také velmi očekávaný komiksový snímek DEADPOOL, ve kterém Ed ztvárnil jednu z ústředních postav záporáka Ajaxe, jehož premiéra je plánována na prosinec roku 2016.

Ed Skrein žije v Londýně se svou ženou a synem Marleyem. Ve svém volném čase se Ed věnuje také charitě a sportu. Jeho oblíbeným sportem je plavání, kterému se věnuje už od svých patnácti let a kromě toho, že je plaveckým instruktorem, tak také založil úspěšnou plaveckou akademii v londýnské čtvrti Islington. Pro nadaci NSPCC (National Society for the Prevention of Cruelty for Children) přeplaval průliv La Manche a pro KidsCo. přejel na kole celou Velkou Británii z jihozápadu na severovýchod. Dále se angažuje v charitativním projektu svého kamaráda Bena Drewa "Each One Teach One" a je také ambasadorem nadační společnosti Prince′s Trust.

Michal "Stanmi" Staněk

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2016 2016 MTV Movie Awards (TV pořad)
2002 Last Call with Carson Daly (TV pořad)

Fanoušci tvůrce