foto

Herman J. Mankiewicz

  • nar. 7.11.1897
    New York City, New York, USA
  • zem. 5.3.1953 (55 let)
    Hollywood, Los Angeles, California, USA

Biografie

Herman Jacob Mankiewicz byl americký scenárista. Jeho rodiče byli židovští přistěhovalci z Německa. Rodina žila nejprve v New Yorku a poté se přestěhovala do Wilkes-Barre v Pensylvánii. V roce 1909 se narodil Hermanův bratr Joseph L. Mankiewicz (který byl také úspěšný spisovatel, producent a režisér).

Dříve působil jako korespondent pro Chicago Tribune a jako dramatický kritik pro The New York Times a první pravidelný dramatický kritik v The New Yorker.

Mankiewicz byl často žádán, aby upravil scénáře jiných autorů, přičemž se jeho jméno neobjevovalo v titulcích. Příležitostné záblesky toho, čemu se začalo říkat „Mankiewiczův humor“ a satira, odlišovaly jeho filmy a byly oceňovány ve filmech 30. let. Styl psaní zahrnoval úhledný, satirický a vtipný humor. Byl to styl, který byl spojován s „typickým americkým filmem“ tohoto období. Mezi scénáře, které napsal nebo na nichž pracoval, kromě Občana Kanea byly Čaroděj ze země Oz, Man of the world, Večeře o osmé a The Pride of St. Louis.

V letech 1930 až 1932 byl producentem nebo pomocným producentem čtyř komedií a pomáhal psát scénáře bez uvedení v titulcích pro filmy: Laughter, Opičárny, Koniny a Million Dollar Legs, které mnozí kritici považovali za jedny z nejzábavnějších komedií na počátku 30. let.

V únoru 1938 byl Mankiewicz přidělen jako první z deseti scenáristů k práci na Čarodějovi ze země Oz. Tři dny poté, co začal psát, předal sedmnáctistránkové zpracování toho, co bylo později známé jako „kansaská sekvence“. Zatímco L. Frank Baum věnoval ve své knize Kansasu méně než tisíc slov, Mankiewicz téměř vyrovnal pozornost Kansasu k části o Ozovi. Cítil, že je nutné, aby si publikum vybudovalo vztah k Dorothy Galeové ve skutečném světě, než ji přenesli do kouzelného světa.

Mankiewicz je nejvíce známý svou spoluprací s Orsonem Wellesem na scénáři k filmu Občan Kane, za který oba získali Oscara a později se stal zdrojem kontroverzí o tom, kdo co napsal. V dopise svému otci Mankiewicz napsal: „Obzvláště mě štve neuvěřitelně drzý popis toho, jak Orson napsal své mistrovské dílo. Faktem je, že ve filmu není jediná věta, která by nebyla napsaná – ode mě a mnou – ještě předtím než se zapnula kamera.“

Mankiewicz zemřel 5. března 1953 ve věku 55 let na selhání ledvin v nemocnici Cedars of Lebanon Hospital v Los Angeles.

Adriana "ajik91" Petrová

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky