foto

Ivan Acher

  • nar. 5.6.1973 (46 let)
    Liberec, Československo

Biografie

„Mám radost, když někdo rozklíčuje, jak to dělám a proč. Rébusy jsou v mé práci to nejhezčí. Užiju si, když se mi do ní podaří zakomponovat komplikované věci tak, aby nekomplikované lidi nerušily,“ (Ivan Acher v rozhovoru pro Český rozhlas v souvislosti s vytvořením nové znělky pro stanici Vltava).
 
Ač je Ivan Acher znám především coby hudební skladatel, je to jinak muž mnoha profesí. Po studiu na Technické univerzitě (obor textilní design) v Liberci, odkud pochází, se živil  mj. jako tesař, klempíř a odborník na výškové práce (pokrývač). Pracoval ale též jako dendrolog se specializací na odborné ošetření a prořezy stromů. Je držitelem cechovního certifikátu na 14 druhů střešních krytin včetně plochých střech a izolačních fólií.

V uměleckých oborech se uplatnil jako grafik (gr. dílna Epicentrum), fotograf (do roku 2001), kameraman i režisérem. Je též autorem básnických souborů „Psí mlíko“ a „Bo hynemeť vstana“. 

Hudbě se věnuje dlouhodobě, přičemž hudební vzdělání získal mj. jako soukromý žák současného uměleckého ředitele Opery Národního divadla Petra Kofroně. Od roku 2002 spolupracuje se souborem pro soudobou hudbu Agon Orchestra, pro který vytvořil bezmála 20 orchestrálních skladeb. Též zde účinkoval jako hráč na klavír, kytaru, elektronický akordeon, klávesy, coru a niněru, dále jako zpěvák (tenor) a vysoce ceněný samplerista.

Největší součástí jeho tvorby je hudba pro taneční a divadelní inscenace. Jeho hudba se objevila zatím ve více než 130 divadelních inscenacích, 20 tanečních představeních, 6 rozhlasových hrách a 50 filmech hraných i dokumentárním, doma i v zahraničí. Nejvíce spolupracoval s legendárním Pražským komorním divadlem - Divadlem Komedie (Kvartet, Proces, Utrpení knížete Sternenhocha, Weissenstein, Antiklimax) a Lenka Vagnerová Company (hudba k baletním představením „Jezdci“, „La Loba“ a „Sorcerer“). S jeho hudba jsme se ale mohli setkat i v inscenacích Divadla Na zábradlí, Národního divadla v Praze (např. „Podivuhodné cesty Julese Verna“), Bratislavě a Brně. Pro operu Národního divadla napsal operu „Sternenhoch“, která měla premiéru na jaře roku 2018.

Za svou hudbu byl nominován na cenu České filmové kritiky, Cenu české divadelní kritiky, Cenu Alfreda Radoka, Cenu Dosky… Cenu Český lev pak získal za hudbu k filmu Odpad město smrt. S Janem Hřebejkem dále spolupracoval na filmu Zakázané uvolnění.

Pro podporu amatérismu v hudební branži založil Acher WCAAM – celosvětové centrum autodidaktů pro převzdělávání školených hudebníků na amatéry v Horní Lužici pod zříceninou hradu Oybin. Zde se při nahrávání ve studiu snaží profesionální hudebníky zbavit zažitých klišé a rozvinout jejich představivost o zvukových možnostech nástrojů, na něž hrají.

Jeho manželkou je písničkářka Jana Vébrová.

Honza "HonzaBez" Bezděkovský

Skladatelská filmografie

Filmy

2019 Hodinářův učeň
2014 Gottland
Zakázané uvolnění
2012 Odpad město smrt
2007 Vánoční příběh (TV film)

TV seriály

2020 Velmi křehké větve (TV seriál)
2018 Rédl (TV seriál)
Děs (E04)
Ivana (E03)
Komu se dá věřit? (E02)
další epizody (4)
2013 Dámi / Nedámi (TV seriál)

Dokumentární

2017 Cesta Českým lesem
Litovelské Pomoraví
Slavkovský les
Svět podle termitů
2016 Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa
2015 Cesta vzhůru
2014 Kremličkiana - Léto s básníkem Vítem Kremličkou
2012 Vězení umění
2010 Film o filmu Hlava-ruce-srdce (TV film)
2009 Včely letěly krásně
2005 Muž, který maloval moře (TV film)
Středoletní noci sen (studentský film)

Divadelní záznam

2016 Den opričníka (divadelní záznam)
Fanny a Alexander (divadelní záznam)
Vyhnání Gerty Schnirch (divadelní záznam)
2013 Antiklimax (divadelní záznam)
Hodina, ve které jsme o sobě nevěděli (divadelní záznam)
Proces (divadelní záznam)
Srdce temnoty (divadelní záznam)
Utrpení knížete Sternenhocha (divadelní záznam)
Weissenstein (divadelní záznam)

Herecká filmografie

TV seriály

2013 Dámi / Nedámi (TV seriál)

Dokumentární

2008 NUO - Nuselský umělecký orchestr (koncert)

Divadelní záznam

2013 Proces (divadelní záznam)

Režijní filmografie

Dokumentární

2010 Film o filmu Hlava-ruce-srdce (TV film)

Scenáristická filmografie

Dokumentární

2010 Film o filmu Hlava-ruce-srdce (TV film)

Kameramanská filmografie

Dokumentární

2010 Film o filmu Hlava-ruce-srdce (TV film)

Host

TV pořady

2018 ArtZóna (TV pořad)
2008 Čtenářský deník (TV pořad)
1998 Na plovárně (TV pořad)

Fanoušci tvůrce