foto

John Franklin

  • nar. 16.6.1959 (60 let)
    Blue Island, Chicago, Illinois, USA

Biografie

Vlastním jménem John Paul Salapatek se narodil 16. června 1959 v Chicagu. Je druhou generací Američanů, jeho dědeček pocházel z Polska. Má celkem pět sourozenců. Tři starší bratry a sestru a ještě mladšího bratra. Maturoval na střední škole Dwighta Eisenhowera (1977) a následně promoval na Illinoiské Univerzitě (1983). Má bakalářský titul v oboru divadla a výuky.

Hned po univerzitě se přestěhoval do Los Angeles, kde chtěl začít hereckou kariéru. Po krátkých angažmá v reklamách získal roli v hororu podle povídky Stephena Kinga KUKUŘIČNÉ DĚTI (1984). Film samotný sklidil velmi rozpačité reakce kritiků i diváků, nicméně z Johna udělala postava Isaaca Chronera hvězdu.

Následně se objevoval jen jako host v různých TV show a seriálech. Lze jmenovat například KIDS INCORPORATED (1983), kde se objevil ve dvou epizodách. Ze seriálových rolí pak postava bezdomovce Arnieho v HIGHWAY TO HEAVEN (1984).

Jako další éru v jeho herecké kariéře lze vnímat roli bratrance Itta v komediích ADDAMSOVA RODINA (1991) a ADDAMSOVA RODINA 2 (1993), kde se setkal s hereckými legendami Raulem Juliem a Christopherem Lloydem. Později řekl, že sám tuto roli nenáviděl, protože byl zahalen do dlouhé husté paruky, která zakrývala celou jeho postavu, a mluvil vysokým pisklavým hláskem. Postava ani kostým neumožňovaly jakékoli výrazné herectví.

Během 90. let se v seriálech objevoval pravidelně, ale v žádném trvale nezakotvil. Namátkou STAR TREK: VOYAGER (1995)nebo NEMOCNICE CHICAGO HOPE (1994).

Restartem jeho kariéry mohl být snímek pro který si sám (ve spolupráci se svým bratrancem Timem Sulkou) napsal scénář. Vrátil se k postavě, která ho nejvíce proslavila, ve filmu KUKUŘIČNÉ DĚTI 6: NÁVRAT IZÁKA (1999). Bohužel návrat to byl neslavný, protože film šel rovnou na video.

Po tomto neúspěchu se v roce 2003 zřekl herecké kariéry a začal vyučovat angličtinu na střední škole Golden Valley v Santa Claritě v Kalifornii.

„Po událostech z 11. Září jsem viděl jak je showbyznys povrchní a cítil jsem potřebu zanechat větší odkaz než jako bratranec Itt. Vyučování je pro mě to pravé, kdy můžu využít svůj divadelní talent a dotýkat se přitom mnoha životů." – tak okomentoval své rozhodnutí sám John Franklin.

Svět tak přišel o jednoho dobrého herce, ale získal skvělého učitele. Už jako dítěti mu byl diagnostikován syndrom deficitu růstového hormonu. Proto je poměrně malého vzrůstu (měří 152 cm) a vypadá mnohem mladší než ve skutečnosti je.

Radek "Dinsberg" Bábík

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky