foto

Lung Ti

  • nar. 3.8.1946 (73 let)
    Kuang-tung, Čína

Biografie

Ti Lung má za sebou mimořádně dlouhou a úspěšnou hereckou kariéru a je jedním z těch hongkongských herců, kteří dokázali důstojně navázat na svoje úspěchy ze "zlaté éry" let sedmdesátých. Z filmů, v nichž hrál, je české publikum asi nejobeznámenější s LEPŠÍM ZÍTŘKEM (1986) a LEPŠÍM ZÍTŘKEM II (1987), DRUNKEN MASTEREM II (1994) či s adaptací Ni Kuangových příběhů o Wiselym, LEGENDOU O ZLATÉ PERLE (1987). Fanouškům hongkongské kinematografie ale nejspíš při vyslovení jména Ti Lung naskočí trochu jiné asociace: Shaw Brothers, Chor Yuenovy adaptace Gu Longových románů - a samozřejmě "železný trojúhelník", jehož tři vrcholy tvořila jména režiséra Changa Cheh a dvou hereckých es - Ti Lunga a Davida Chianga.

Ti Lung (vlastním jménem Taam Fu Wing) se narodil 3. srpna 1946 v San Wui (Xinhui) v čínské provincii Kuang-tung. Poměrně záhy se přesunul do Hong Kongu, kde nastoupil na Eton English college. Podle vlastních slov byl velkým filmovým fanouškem a toužil stát se hercem (jeho velkými vzory byli např. Wang Yu nebo Alain Delon – na nějž ostatně odkazuje i umělecké jméno 'Ti Lung', jež se v kantonštině vyslovuje velmi podobně jako 'Delon'). Pravidelně chodil do posilovny a cvičil Wing Chun – a když si v novinách přečetl, že režisér Chang Cheh "verbuje" nové herce pro studio Shaw Brothers, přihlásil se na konkurz, v němž nakonec uspěl.

Debutoval epizodní rolí ve filmu Changa Cheh RETURN OF THE ONE-ARMED SWORDSMAN (1969). Ještě v témže roce se před kamerou poprvé setkal s Davidem Chiangem, a sice ve filmech DEAD END a HAVE SWORD, WILL TRAVEL – prvních z dlouhé řady snímků, které spolu Ti Lung a David Chiang měli natočit. Drobnější, pohyblivější, "sofistikovanější" Chiang a sošný, impozantní Ti Lung byli odlišní typově i herecky a na plátně se velmi působivě doplňovali. Navíc mezi nimi fungovala opravdu silná chemie (tak silná, že občas provokovala poznámky o alternativní sexuální orientaci) a filmy, které vzešly ze společného úsilí Changa Cheh, Davida Chianga a Ti Lunga, se dodnes těší vysoké oblibě. Mezi jinými se jedná např. o snímky THE HEROIC ONES (1970), VENGEANCE! (1970), THE NEW ONE-ARMED SWORDSMAN (1971), DEADLY DUO (1971), THE DUEL (1971) nebo ANGRY GUEST (1972). Ve své době se větší popularitě těšil herecky o něco pružnější David Chiang, kterému obvykle připadaly role hrdinů, zatímco Ti Lung ve většině případů hrál "sidekicka". Ti Lung se ale učil rychle a velmi záhy se ukázalo, že film utáhne bez problémů sám (což ostatně dokládá např. už DELIGHTFUL FOREST z roku 1972). Jako bojovník byl na plátně přeci jen přesvědčivější než drobný a útlý David Chiang a v roce 1973 navíc definitivně prokázal i svoje nesporné herecké kvality – za roli Ma Xinyiho ve filmu BLOOD BROTHERS získal Golden Horse Award pro 'nejlepšího herce v hlavní roli' a v odpovídající kategorii byl oceněn i na 19. Asia-Pacific Film Festivalu. V letech 1974 a 1975 si Ti Lung vyzkoušel také režii. Jednalo se o filmy YOUNG LOVERS ON FLYING WHEELS a THE YOUNG REBEL (v druhém jmenovaném snímku si hlavní roli střihnul David Chiang). Sám Ti Lung později své režijní pokusy označil za "nevyspělé", nicméně považuje je za cennou zkušenost.

"Iron triangle" zůstal produktivním poměrně dlouho a filmy z tohoto období patří ve tvorbě režiséra Changa Cheh k těm nejvýše ceněným – přesto železný trojúhelník nemohl dost dobře odolat odstředivým tendencím, ke kterým dřív či později muselo dojít. Osvědčená formule se vyčerpala, takže Chang Cheh začal kolem poloviny sedmdesátých let pomalu ale jistě směrovat svoje tvůrčí úsilí jinam, a mezi Davidem Chiangem a Ti Lungem to údajně mimo "nefritové plátno" začalo skřípat. Konflikt mezi nimi měl vyvrcholit v roce 1975, kdy Ti Lung dostal (prý k nemalé nelibosti Davida Chianga) větší roli ve filmu THE EMPRESS DOWAGER. Pokud je vůbec komentují, Ti Lung i David Chiang podobné zvěsti popírají nebo o nich mlží, ale ať už byly jejich osobní vztahy jakékoli, faktem zůstává, že v druhé polovině sedmdesátých let bylo legendární "deadly duo" už de facto minulostí. Oba herci se sice společně objevili ve filmech jako SEVEN MAN ARMY (1976) nebo THE NAVAL COMMANDOS (1977), ale v zásadě už si celkem cílevědomě budovali každý svou vlastní "sólo" kariéru.

Zatímco David Chiang koncem 70. let Shaw Brothers opustil, Ti Lung u svého "mateřského" studia vytrval až do roku 1985. Druhá polovina 70. a počátek 80. let se nesly ve znamení spolupráce s režisérem Chor Yuenem, s nímž Ti Lung natočil řadu klasických adaptací Gu Longových knih, jako např. THE MAGIC BLADE (1976), THE SENTIMENTAL SWORDSMAN (1977), CLANS OF INTRIQUE (1977), SWORDSMAN AND ENCHANTRESS (1978) a jiné. Vedle spolupráce s Chor Yuenem se Ti Lung objevil v řadě dalších filmů, které pomohly ještě více upevnit jeho pozici jedné z nejzářivějších "Shaw" hvězd, např. THE AVENGING EAGLE (1978), THE KUNG-FU INSTRUCTOR (1979), THE DEADLY BREAKING SWORD (1979), MERCENARIES FROM HONG KONG (1982) nebo OPIUM AND THE KUNG-FU MASTER (1984). Zajímavé je, že v tomto období se poměrně často potkával před kamerou s Derekem Yee Tung-Singem – mladším bratrem Davida Chianga. V 80. letech zaznamenalo studio Shaw Brothers strmý pád. V boji s konkurenčním Golden Harvestem prohrávalo na celé čáře – a v polovině 80. let se filmy u "Shaws" přestaly natáčet. V té době se Ti Lung přesunul na Taiwan, kde natočil několik přinejlepším průměrných kung-fu filmů, a s jeho kariérou to začalo jít s kopce.

Byl to John Woo, s nímž se Ti Lung znal už z dob, kdy oba pracovali pro Shaw Brothers, který pomohl někdejší filmové ikoně k návratu na výsluní. Největší hereckou senzací v LEPŠÍM ZÍTŘKU (1986) byl Chow Yun-Fat, ale pro Ti Lunga znamenal Wooův první heroic bloodshed hit nový start a příležitost, jak navázat na někdejší úspěchy. Ačkoli stárnutí nebylo právě nejlaskavější k Ti Lungově onehdy atraktivnímu zevnějšku, na charismatu mu v žádném případě neubralo. Příležitost to dokázat měl např. ve filmech jako CITY WAR (1988), JUST HEROES (1989), A WARRIOR'S TRAGEDY (1993), DRUNKEN MASTER II (1994), MIST IN JUDGE (2001) – či zatím naposledy jako Guan Yu ve filmu THREE KINGDOMS: RESURRECTION OF THE DRAGON (2008). Od druhé poloviny 80. let do dnešního dne natočil zhruba třicítku filmů, a ačkoli hraní se dnes věnuje už spíš příležitostně, pořád na něj dokonale sedí fráze "alive and kicking".

Ti Lung se v roce 1976 oženil s To Man Ming, s níž žije dodnes. Jejich syn Shaun Tam Jun-Yin (narozený v roce 1980) se pokouší jít v otcových šlépějích. Ti Lung má (vedle již zmíněných cen za roli Ma Xinyiho v BLOOD BROTHERS) na kontě mimo jiné i tato ocenění: A BETTER TOMORROW (1986) – Golden Horse Award pro 'nejlepšího herce v hlavní roli', nominace na Hong Kong Film Award v kategorii 'nejlepší herec v hlavní roli'; THE KID (1999) – Hong Kong Film Award pro 'nejlepšího herce ve vedlejší roli'; Life Achievement Award na 12. ročníku Golden Bauhinia Awards... Mnohem výmluvněji než filmové ceny ale o jeho kvalitách vypovídá fakt, že mezi fanoušky hongkongské kinematografie má dodnes mnoho oddaných příznivců (z nichž řada je podstatně mladší, než některé z jeho nejslavnějších filmů).

Helena "MaedhRos" Š.

Herecká filmografie

Filmy

2020 Giant Fish
2018 Staycation
2016 Wo lai zi niu yue
2015 Wo te pcheng chu wan
2010 Cesta samuraje
The Jade and the Pearl
Wei ni zhong qing
2008 Láska na ostří meče
Tři království: Vzkříšení draka
2006 Poslední tanec
2005 Tian di hai er
2002 Qian qian gu zu
2001 Iron Fist Pillage - a.z.
Tie ying sha ji
2000 Jie nu
Jiu jiang xing jing
Qing xian bai le men
1999 Liu xing yu
1994 Legenda o opilém Mistrovi
1993 Bosonohý kluk
Lian zheng di yi ji
Ren zhe wu di
Yi dao qing cheng
1991 Hao men ye yan
1990 Bian yuan sui yue
1989 Lao hu chu jian
Yi dan qun ying
1988 Fa zhong qing
Tygr na obchůzce
Yi dan hong chun
You jian yuan jia
1987 Legenda o zlaté perle
Lepší zítřek 2
Mei zhen
Yan man ying hung
1986 Ba er san pao zhan
Lepší zítřek
Ying hung jing juen
1985 Jiao tou fa wei
1984 A Friend from Inner Space
Moh din tiu lung
Opium and the Kung Fu Master
Quan ji xiao ji
Shanghai tan shi san tai bao
1983 Lei tai
Shen Sheng Yi
1982 Chu liu xiang zhi you ling shan zhuang
Da qi ying xiong chuan
Lie mo zhe
Liu mo ying xiong zhuan
Shaolin chuan ren
Wu Song
1981 Bing xue qing guan ying xiong dan
Gung foo wong dai
Klan nindžů
Mo jian xia qing
Panovník a jeho bratr
She diao ying xiong chuan san ji
Xin hai shuang shi
1980 The Convict Killer
The Heroes
The Revenger
1979 Feng liu duan jian xiao xiao dao
Guangdong shi hu xing yi wu xi
Učitel Kung Fu
1978 Can ku da ci sha
Duch meče
Legenda o netopýru
Výkřik žlutého orla
Xiao shi yi lang
1977 Chrabrý lučištník
Chu liu xiang
Duo qing jian ke wu qing jian
Hai jun tu ji dui
Ming yue dao xue ye jian chou
Pai yu lao hu
San shao ye de jian
1976 Ba dao lou zi
Chrám Shaolinu
Gou hun jiang tou
She wang zi
Tien ya ming yue dao
Ying tai qi xue
1975 Hou sheng
Jiang tou
Qing guo qing cheng
Shen da
Všichni muži jsou bratři
Xi xiao nu ma
1974 Dian dan che
Pět mistrů Shaolinu
Shatter
Wu hu jiang
Xi du zhe
Xiao hai yu gou
1973 Král mořských vlků
Pan ni
Pokrevní bratři
1972 E ke
Hei dian
Kuai huo lin
Nian qing ren
Qun ying hui
Si qi shi
Vodní hranice
1971 Da jue dou
Jednoruký šermíř 2
Quan ji
Shuang xia
Wu ming ying xiong
Ying wang
1970 Msta
Shi san tai bao
Xiao sha xing
1969 Du bei dao wang
Putování meče
Si jiao

TV seriály

2010 Domangja peullaen B (TV seriál)
2004 Yang Men Hu Jiang (TV seriál)
1998 Righteous Guards (TV seriál)

Dokumentární

1996 Yang Yin: Gender in Chinese Cinema
1994 Cinema of Vengeance

Režijní filmografie

Filmy

1975 Hou sheng
1974 Dian dan che

Fanoušci tvůrce