foto

Morgan Freeman

  • nar. 1.6.1937 (83 let)
    Memphis, Tennessee, USA

Biografie

Uznávaná hollywoodská veličina je odedávna přitahována širým obzorem, létacími stroji a vesmírem. Doma si suší Oscara a touží po roli v bláznivé komedii.
 
Vysoký, postarší, černý herec s klidným výrazem a vyzrálým hlasem rozhodně nepatří k těm, kteří by zásobovali média svými výstřednostmi a aférami jakéhokoli druhu. Vyhledávaným hercem se stal až po čtyřicítce, skutečné slávy dosáhl po padesátce, takže téměř půlstoletí jeho života zůstává skryto. Vyjadřuje se jedině k filmovým problémům a dnes už si nikdo ani nedovoluje pokládat mu jiné otázky.
 
Narodil se v těžkých životních podmínkách v Mephisu, krátce před tím než propukla druhá světová válka. V mládí se potýkal s alkoholem, na němž skončilo jeho první manželství, ačkoli se poprvé oženil až ve třiceti. Podruhé mu už bylo skoro padesát a toto manželství trvá dodnes. Má dva syny, dvě dcery, desítku vnoučat a přebírá ceny za celoživotní přínosy do filmového světa.
 
Od dětství miloval film i oblaka, toužil po tom stát se pilotem a jako mechanik strávil několik let (1955 – 1959) u amerického letectva. Nakonec se své dobrodružné sny rozhodl realizovat skrze film. Po příchodu do Los Angeles v roce 1959 pracoval jako pomocný kancelářský úředník a studoval herectví na Los Angeles Community College, později v Pasadena Playhouse. Hned po tom ještě absolvoval u tanečního instruktora Matta Mattoxe v New Yorku. V polovině šedesátých let odstartovala jeho jevištní kariéra. Debutoval v černošské verzi muzikálu Hello, Dolly (1968) na Broadwayi. Svůj talent naplno rozvíjel od muzikálu přes shakespearovská díla až po moderní dramata, což okomentoval „nelituji toho, protože na jevišti jsem načerpal spoustu zkušeností, které se mi velice hodily v práci před kamerou.“ Živil se jako profesionální tanečník, člen kočovné divadelní společností a téměř nepatrnými rolemi ve filmech.
 
Začal pracovat v televizi, v roce 1971 se objevil v dětské dobrodružné podívané Kdo říká, že neumím jezdit na duze? a především nastoupil do pravidelného účinkování v dětské show The Electric Company, například po boku černošského komika Billa Cosbyho. V pořadu pro děti, které mají potíže se čtením vystupoval sedm let v roli Easy Readera, hraběte Draculy a mnoha dalších postav. Dostal se tak do diváckého povědomí, natočil pár televizních snímků, ale ještě dlouho čekal na pořádnou filmovou příležitost, která přišla v roce 1980 ve vězeňském dramatu Brubaker s Robertem Redfordem a v Očitém svědkovi se Sigourney Weaver, kde si zahrál prvního z dlouhé řady policistů a detektivů. Ty v osmdesátých letech pravidelně střídal se zápornými postavami až mu jedna z nich – postava nebezpečného newyorského pasáka vynesla nominaci na Oscara (Chytrák, 1987).
 
Jedna ruka s úspěchem
 
„Myslím si, že úspěch vznikl v pravou chvíli – tehdy, když měl přijít. Kdyby se to stalo dřív, možná bych nedozrál k rolím, které pro mne hodně znamenají. A také by mne možná zničil.“ Rok 1989 mu přinesl několik podstatných rolí. Vystřihnul si arogantního ředitele střední školy v dramatu Lean on Me, v historickém dramatu z občanské války (Glory) si s Denzelem Washingtonem a Matthewem Broderickem zahráli důstojníky a Freeman na něj dodnes rád vzpomíná „Nevím, který z mých filmů je můj nejoblíbenější, ale myslím, že nejdůležitější byl Glory.“ Druhou oscarovou nominaci a vstup do nejširšího diváckého povědomí znamenala nostalgicky pojatá komedie Řidič slečny Daisy o vztahu věrného černošského šoféra a jeho zaměstnankyně, staré židovské vdovy z Atlanty, která v něm nakonec nalezne nejbližšího přítele.
 
Dobrých nabídek od té doby přibývalo a stále přibývá. Zahrál si v dobrodružném kousku s Kevinem Costnerem Král zbojníků Robin Hood, to mu bylo už 54 let a stával se nestárnoucím hercem devadesátých let. Rok na to Freeman trávil čas v Africe, když přišla nečekaná nabídka od jeho přítele Clinta Eeastwooda na roli ve westernu Nesmiřitelní. Vedle toho se zařadil mezi režírující herce a debutoval dramatem Bopha!, odehrávajícím se v Jihoafrické republice během apartheidu a líčícím osudy černého policisty (Danny Glover) a jeho rodiny. Příliš úspěšné však nebylo a Morgan Freeman se už od té doby drží výhradně druhé strany kamery. Do poloviny tohoto desetiletí získal už třetí oscarovou nominaci, tentokrát za odsouzeného vraha, který se proměňuje z životního cynika v muže nacházejícího ztracenou víru v lidství (Vykoupení z věznice Shawshank). Následoval jeden z jeho nejslavnějších detektivů - Somerset z thrilleru Sedm a důstojník ze Smrtící epidemie v tomtéž roce. Ve slušnou známost vešel i kriminalista Dr. Alex Cross, kterého si zahrál dokonce dvakrát. Poprvé jsme se sním setkali ve Sběrateli polibků (1997) a podruhé v Jako pavouk (2001). Nestal se armádním pilotem, jak si přál, ale svět filmu mu nabídl role vysokých důstojníků (Pavučina snů, Smrtící epidemie).
 
Poklidné stárnutí mezi oblaky, filmy a sny
 
Hraje množství rolí, které nejsou napsány výhradně pro Afroameričana a od poloviny devadesátých let je většinou obsazován do úloh stárnoucích distingovaných gentlemanů. Když tvůrci Drtivého dopadu hledali ideálního představitele pro prvního černého prezidenta Spojených států, nemohl jím být lépe nikdo jiný, než Morgan Freeman. V komedii Božský Bruce dodal tvář samotnému Bohu. V Sestřičce Betty ztělesnil pro změnu nájemného vraha, který do tajů řemesla zaučuje svého synka. Rozhodně se nezastavuje ani v osmašedesáti letech a do filmografie si dopisuje tituly jako Batman začíná. Nato se objevil u Luka Bessona v sentimentálním thrilleru s Jetem Li Utržený z řetězu a na příští rok má rozdělané čtyři projekty. Jeho loď, na níž mu nezbývalo nikdy moc času, bude asi kotvit ještě nějaký čas opuštěná v Karibiku. Zdá se, že pro Freemana má před zábavou stále přednost například jeho produkční společnost Revelation Entertainment a bluesový klub Ground Zero, který otevřel před pár lety v mississippském Clarksdale.
 
Žije v Charlestonu v Mississippi a řeší potíže se svou žádostí o registraci jména Morgan Freeman jako obchodní značky. Loni byl dokonce zatčen a dostal zákaz létání, když si se svým letadlem bez povolení věže klidně přistál na letišti v New Jersey. Bez pochyb se zařadil mezi uznávané hollywoodské osobnosti, ale pravý hollywodský Oscar mu stále scházel. Nepřibližoval se mu ani svým vysněným a stále odkládaným dramatem o Nelsonu Mandelovi Long Walk to Freedom. Až letos svou čtvrtou nominaci proměnil ve zlatou sošku a to díky dalšímu filmu u Clinta Eastwooda, Million Dollar Baby, kde ztvárnil trenéra mladé boxerky.
 
Splnil si sny o létání i filmování, ještě ale plánuje výlet do vesmíru. Nedávno podepsal dohodu, že se zúčastní první vesmírné, turistické cesty se společností, která již buduje flotilu vesmírných plavidel pro komerční účely. Hodlá zaplatit pouhého čtvrt milionu dolarů za to, že bude jedním z osmi pasažérů rakety, jenž odstartuje v roce 2008. Snad se mu někde mezi planetami nezalíbí natolik, aby se rozhodl začít hrát u mimozemské konkurence. 

Jana "Jeanne" Krátká

Herecká filmografie

Filmy

2021 The Hitman's Wife's Bodyguard
2020 Cold Warriors
Podfuk za všechny prachy
2019 Pád anděla
Ztracená minulost
2018 Alfa - vyp.
Louskáček a čtyři říše
2017 Loupež ve velkém stylu
Villa Capri
2016 Ben Hur
Podfukáři 2
Pád Londýna
2015 Hybná síla
Last Knights
Méďa 2
2014 LEGO® příběh
Lucy
Můj přítel delfín 2
Transcendence
Vzpomínky na Manhattan
2013 Frajeři ve Vegas
Nevědomí
Podfukáři
Pád Bílého domu
2012 Chuť znovu žít
Temný rytíř povstal
2011 Barbar Conan - vyp.
Můj přítel delfín
Wish Wizard
2010 Red
2009 Invictus: Neporažený
Staří a neklidní
Zlodějská partie
2008 Temný rytíř
Wanted
Zatmění slunce (TV film)
2007 Božský Evan
Chuť lásky
Gone, Baby, Gone
Než si pro nás přijde
2006 10 položek a méně
Kontrakt
Nabít a zabít
2005 Batman začíná
Mimo zákon
Utržený ze řetězu
Válka světů - vyp.
Žít po svém
2004 Million Dollar Baby
Velká rána
2003 Božský Bruce
Guilty by Association
Muž, který zabil
Pavučina snů
2002 Nejhorší obavy
Těžký zločin
2001 Jako pavouk
2000 Podezření
Sestřička Betty
1999 Vzpoura v Port Chicagu (TV film)
1998 Drtivý dopad
Povodeň
Screening
1997 Amistad
Sběratel polibků
1996 Moll Flandersová
Řetězová reakce
1995 Sedm
Smrtící epidemie
1994 Vykoupení z věznice Shawshank
1992 Nesmiřitelní
Síla muže
1991 Robin Hood: Král zbojníků
1990 Ohňostroj marnosti
1989 Fešák Johnny
Opři se o mě
Sláva
Řidič slečny Daisy
1988 Výkupné (TV film)
Čistý a střízlivý
1987 Boj o život (TV film)
Chytrák
1986 Resting Place (TV film)
1985 Marie
That Was Then... This Is Now
The Execution of Raymond Graham (TV film)
1984 Harry a syn
Učitelé
1981 Death of a Prophet (TV film)
Očitý svědek
The Marva Collins Story (TV film)
1980 Attica, stát New York (TV film)
Brubaker
1979 Coriolanus
Hollow Image (TV film)
Julius Caesar
1978 Roll of Thunder, Hear My Cry (TV film)
1974 Out to Lunch (TV film)
1973 Blade
1971 Kdo říká, že neumím jezdit na duze?
1966 A Man Called Adam

TV seriály

2017 Paní ministryně (TV seriál)
News Cycle (S04E01)
2016 Paní ministryně (TV seriál)
Změna klimatu (S03E01)
2015 Paní ministryně (TV seriál)
Prezident v ohrožení (S02E01)
1985 Pásmo soumraku (TV seriál)
Act Break / The Burning Man / Dealer's Choice (S01E08)
The Atlanta Child Murders (TV seriál)
1975 Ryan's Hope (TV seriál)
1971 Electric Company, The (TV seriál)

Dokumentární

2020 Into America's Wild - vyp.
2019 Příběhy za kamerou (TV seriál)
The Nineties (E02)
The Eighties (E01)
Příběh boha (TV seriál)
Holy Laws (S03E06)
Divine Secrets (S03E05)
Deadly Sins (S03E04)
další epizody (6)
2018 America's Musical Journey - vyp.
2017 John G. Avildsen: King of the Underdogs - a.z.
Laddie: The Man Behind The Movies
Příběh lidstva s Morganem Freemanem (TV seriál) - mod.
Příběh boha (TV seriál)
Proof of God (S02E03)
Heaven and Hell (S02E02)
The Chosen One (S02E01)
Cestování červí dírou s Morganem Freemanem (TV seriál)
Je zločin páchaný střelnou zbraní nakažlivý? (S08E04)
Můžeme hacknout planetu? (S08E03)
Můžeme přelstít smrt? (S08E02)
další epizody (4)
2016 Příběh boha (TV seriál)
Dějí se zázraky? (S01E06)
Proč existuje zlo? (S01E05)
Stvoření (S01E04)
další epizody (6)
Cestování červí dírou s Morganem Freemanem (TV seriál)
Můžeme být všichni geniální? (S07E04)
Existují pouze dvě pohlaví? (S07E03)
Skončilo naše soukromí? (S07E02)
další epizody (4)
2015 International Jazz Day
The C Word
Cestování červí dírou s Morganem Freemanem (TV seriál)
Proč lžeme? (S06E06)
Má naše existence smysl? (S06E05)
Mohl by čas plynout pozpátku? (S06E04)
další epizody (6)
2014 Lennon or McCartney - a.z.
Madagaskar: Království lemurů 3D - vyp.
We the People
Cestování červí dírou s Morganem Freemanem (TV seriál)
Počátek času (S05E10)
Existuje stínový vesmír? (S05E09)
Staneme se Bohem? (S05E08)
další epizody (10)
2013 Eastwood Directs: The Untold Story
JFK: A President Betrayed
Last White Knight, The
The Fire Rises: The Creation and Impact of the Dark Knight Trilogy - a.z.
Cestování červí dírou s Morganem Freemanem (TV seriál)
Stvořil Bůh evoluci? (S04E10)
Disponujeme svobodnou vůlí? (S04E09)
Je realita skutečná? (S04E08)
další epizody (10)
2012 B. B. King
Casting By
Cestování červí dírou s Morganem Freemanem (TV seriál)
Vynalezl člověk boha? (S03E10)
Má věčnost konec? (S03E09)
Záhady podvědomí (S03E08)
další epizody (10)
2011 Návrat do divočiny 3D
Zvědavost (TV seriál)
Cestování červí dírou s Morganem Freemanem (TV seriál)
Existují paralelní vesmíry? (S02E10)
Jak vypadají mimozemšťané? (S02E09)
Můžeme být nesmrtelní? (S02E08)
další epizody (10)
2010 Cestování červí dírou s Morganem Freemanem (TV seriál)
Za hranici temnoty (S01E08)
Z čeho se opravdu skládáme? (S01E07)
Jsme sami? (S01E06)
další epizody (8)
Clint Eastwood
2009 30 for 30 (TV seriál)
Prom Night in Mississippi
The People Speak
2008 Where the Water Meets the Sky - vyp.
2007 AFI's 100 Years... 100 Movies: 10th Anniversary Edition (TV film)
2006 Boffo! Tinseltown's Bombs and Blockbusters
The Electric Company's Greatest Hits & Bits (TV film)
e²: The Economies of Being Environmentally Conscious (TV seriál)
2005 Blues Divas
Mise na Měsíc 3D
Putování tučňáků - vyp.
Slavery and the Making of America (TV seriál)
Tsunami Aid: A Concert of Hope (koncert)
2004 Genius - Pocta Ray Charlesovi (TV film)
Survivors of the Shoah: Visual History Foundation
The Hunting of the President
2003 100 Greatest Movie Stars, The (TV film)
Freedom: A History of Us (TV seriál)
Once Upon a Time in Utah, Sundance (TV film)
2001 Shawshank: The Redeeming Feature (TV film)
The Making of 'Along Came a Spider'
2000 Acapulco Black Film Festival (TV film)
Režiséři: Clint Eastwood
1999 The Making of 'Amistad'
1997 Long Way Home, The
The Directors (TV seriál)
1996 Cosmic Voyage
1995 Inside the White House (TV film)
Promised Land, The (TV seriál)
1994 A Century of Cinema
Bravo Profiles (TV seriál)
1992 Clint Eastwood on Westerns (TV film)
1991 Neglect Not the Children (TV film)
Robin Hood: The Myth, the Man, the Movie (TV film)
True Story of Glory Continues, The
1990 The Civil War (TV seriál)
The Better Angels of Our Nature (1865) (E09)
War Is All Hell (1865) (E08)
Most Hallowed Ground (1864) (E07)
další epizody (9)
1988 American Experience (TV seriál)

Režijní filmografie

Filmy

1993 Bopha!

TV seriály

2017 Paní ministryně (TV seriál)
News Cycle (S04E01)

Host

TV pořady

2020 22nd Annual Mark Twain Prize for American Humor celebrating: Dave Chappelle (TV pořad)
2018 The 24th Annual Screen Actors Guild Awards (TV pořad)
2017 AFI Life Achievement Award: A Tribute to Diane Keaton (TV pořad)
Deep in the Heart of Texas: Dave Chappelle Live at Austin City Limits (TV pořad)
Megyn Kelly Today (TV pořad)
Oscar 2017 (TV pořad) - a.z.
The Age of Spin: Dave Chappelle Live at the Hollywood Palladium (TV pořad)
2016 Oscar 2016 (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2016 (TV pořad)
2015 24 Hours of Reality and Live Earth: The World Is Watching (TV pořad)
The Late Show with Stephen Colbert (TV pořad)
2014 The 20th Annual Screen Actors Guild Awards (TV pořad)
2013 19th Annual Screen Actors Guild Awards (TV pořad)
Ok! TV (TV pořad)
2012 84. Annual Academy Awards (TV pořad)
AFI Life Achievement Award: A Tribute to Shirley MacLaine (TV pořad)
Betty White's 90th Birthday: A Tribute to America's Golden Girl (TV pořad)
Screen Junkies Show, The (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2012 (TV pořad)
2011 Zblízka (TV pořad)
2010 82. Annual Academy Awards (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2010 (TV pořad)
2009 Grammy Awards 2009 (TV pořad)
2007 The Graham Norton Show (TV pořad)
Xposé (TV pořad)
2006 The 78th Annual Academy Awards (TV pořad)
2005 Black Movie Awards, The (TV pořad)
Mon plus grand moment de cinéma (TV pořad)
The 77th Annual Academy Awards (TV pořad)
2001 73. Annual Academy Awards (TV pořad)
2000 72. Annual Academy Awards (TV pořad)
Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts, The (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2000 (TV pořad)
1999 Beckmann (TV pořad)
1997 Leute heute (TV pořad)
1993 The 65th Annual Academy Awards (TV pořad)
1992 American Film Institute Salute to Sidney Poitier, The (TV pořad)
Gomorron (TV pořad)
1991 Charlie Rose (TV pořad)
1990 Night of 100 Stars III (TV pořad)
The 62nd Annual Academy Awards (TV pořad)
1988 The 60th Annual Academy Awards (TV pořad)
1982 Ebony/Jet Showcase (TV pořad)
Waratte iitomo! (TV pořad)
1952 Today (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(14 576)