foto

Lech Majewski

  • nar. 30.8.1953 (67 let)
    Katowice, Polsko

Biografie

Básník, malíř, režisér a producent. Narozen v Katovicích (Polsko), v roce 1977 dostudoval Filmovou školu v Lodži a od roku 1981 žije v USA. Jeden z jeho studentských filmů Grand Hotel (1975) získal hlavní cenu Grand Prix Mezinárodního filmového festivalu škol. Zatímco byl ještě v Polsku, napsal dva celovečerní filmy: AN ANNUNCIANTION (1978) a THE KNIGHT (1980). Jeho filmy byl v tisku označován jako "krásné a mystické" či "oblíbené, prosté režírování s příslibem". V roce 1982 na řece Temži zinscenoval Homérovu Odyseu, jež přilákala pozornost a jásot. London Times to uvítal jako "mocné představení".

Publikoval několik básnických sbírek, esejí a fikcí. Na motivy jeho prvního románu napsal scénář ke svému filmovému debutu: FLIGHT OF THE SPRUCE GOOSE (1985). O produkci se postaral Michael Hausman (Formanův Amadeus). V roce 1986 odjel Lech do Ria de Janeiro, kde vytvořil scénář společně s jedním účastníkem největší vlakové loupeže Anglie - PRISONER OF RIO (1989). Majewski se postaral jak o režii, tak i o hlavní produkci. V roce 1992 společně s Davidem Lynchem a jeho společností Propaganda Films produkoval a režíroval film GOSPEL ACCORDING TO HARRY (1994). Tento film označil Torontský filmový festival za "vizionářskou filmovou báseň". Byl to debut v hlavní rolí Viggo Mortensena.

Další úspěchy zaznamenal s UBU REX (1993), který ho přinesl do světa opery a pomohl mu získat několik cen a Zlatých masek za nejlepší produkci a Zlatého Orpheuse na Varšavském podzimním festivalu v roce 1994. O rok později otevřela Polská Národní Opera novou sezónu s představením Carmen (v produkci Lech Majewski), jenž bylo živě přenášeno CANALem +. Prestižní magazín Opera International označil produkci Carmen jako nejlepší na světě.

V roce 1995 se stal koproducentem filmu BASQUIAT s Gary Oldmanem, Dennisem Hopperem, Davidem Bowiem a Andy Warholem v hlavní roli. Ve stejném roce zrežíroval oceněný film THE BLACK RIDER a o rok později debutoval coby skladatel (spolu s Jozefem Skrzkem) a libretista pro jeho autobiografickou operu Pokoj Saren. Získal Zlatou masku a Polygram operu vydal na dvou CD. V roce 1998 Lech vytvořil film THE ROE´S ROOM a A MIDSUMER NIGHT´S DREAM. Přišly další filmy, další úspěchy, další cesty po festivalech. Nejznámějším však asi zůstává film WOJACZEK oceněný na mnoha festivalech. Z dalších prací lze jmenovat ANGELUS, METAPHYSICS, THE GARDEN OF EARTHLY DELIGHTS, ZLOM, ať už se na nich podílel jakkoliv.

V dnešní době má za sebou premiéru filmu, GLASS LIPS, který sám režíroval a je na motivy jeho vlastního díla. Ujal se zde role režiséra, producenta,kameramana, střihače, scénáristy...vskutku obdivuhodné. Dalším projektem je film MILL AND THE CROSS (2009), kde se ujal režie.

L "Vig" J

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Střihačská filmografie

Skladatelská filmografie

Kameramanská filmografie

Producentská filmografie

Scénografická filmografie

Zvukařská filmografie

Filmy

2019 Údolí Bohů

Spisovatelská filmografie

Filmy

2021 Brigitte Bardot cudowna - kniha

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky