foto

Andrea Roncato

  • nar. 7.3.1947 (73 let)
    Bologna, Itálie

Biografie

Bologna je rodným městem italského herece Andrea Roncaty, který se zde narodil 7. března 1947. Svou hereckou kariéru začal Andrea náhodou, díky Pupi Avatimu a do dnes mají velice kamarádský vztah.

Andrea byl tím, kdo je „podepsán" pod vznikem legendárního dua Gigi a Andrea, které vytvořil společně s Gigi Sammarchim (*2.11.1949). Oba rodáci z Bologny se po několika televizních vystoupeních, stali jedním z nejslavnějších párů italské kinematografie, a to zejména pro svůj veselý i neuctivý styl, typický pro osmdesátá léta minulého století. Začínali spolu interpretací hudby skupiny „Gufi" a později když se setkali s Francesco Guccinim, začínali používat jeho skladby v show nazvané „L'Osteria delle dame" a jejich parodie se stali velmi populární.

Andreův filmový start je datován do roku 1980 a do malé role v komedii QUA LA MANO. S Gigi Sammarchim pak již úspěšně vystupují v komediích I CAMIONISTI (1982), SE TUTTO VA BENE SIAMO ROVINATI (1983), ACAPULCO, PRIMA SPIAGGIA...A SINISTRA (1983), MEZZO DESTRO, MEZZO SINISTRO (1985), DOPPIO MÍSTO (1986), IL LUPO DI MARE (1987). V roce 1987 se oba protagonisté potkali s Franco Franchim v jeho poslední filmové roli, ve snímku TANGU BLU.

Kromě „parťáka" Sammarchiho, natáčel Andrea také často komedie s komiky jako Paolo Villaggio, Lino Banfi, Massimo Boldi či Christian De Sica. Jako Loris Batacchi, hrál Andrea v komedii MALÉRY PANA ÚČETNÍHO 2 (1983) a s Villaggem natáčel znovu roku 1987 komedii RIMINI, RIMINI, kde ztvárnil dona Andreu. Se Sammarchim hráli také v populární fotbalové komedii L´ALLENATORE NEL PALLONE (1984) s Lino Banfim, jako Oronzou Canou, v hlavní roli. Andrea se pak jako Bergonzoni vrátil i v druhém díle roku 2008, L´ALLENATORE NEL PALLONE 2. Ztřeštěná komedie I POMPIERI (HASIČI) 1985, svedla dohromady všechny výše jmenované komiky. Andrea hrál také v populární „vánoční" komedii s Christianem De Sicou a Massimem Boldim, VACANZE DI NATALE ´90 (1990), v roli Beppeho. S touto dvojicí natáčel i dva díly komedie ANNI 90 (1992) a ANNI 90 PARTE II (1993).

Kromě komedií se objevil i ve vážných rolích, jako byl například Marcello Berardi, v dramatu NE PARLIAMO LUNEDI (1989), za který Elena Sofia Ricci obdržela David di Donatello Awards a byla nominována na Stříbrnou stuhu. S Vittorií Belvedere, pak Andrea natáčel v roli doktora Fabrriho thriller GRAFFIANTE DESIDERIO (1994). Romantické drama RICORDATI DI ME (2003), za které byli jeho protagonisté 18x nominováni na různé ceny a pět cen snímek získal, byl také s účastí Andrey a to v roli Luigiho. V roce 2008 se podílel na natáčení filmu HO AMMAZZATO BERLUSCONI. V poslední době jsme Andreu mohli vidět jako profesora v komedii NAPOLETANS (2011), nově se připravuje na roli v dramatu LA CORONA SPEZZATA (2013).

V roce 1997 se Andrea oženil s o více než dvacet let mladší Stefanií Orlando (*23.12.1968), moderátorkou a televizní herečkou. Rozvedli se po pouhých dvou letech, ale Andrea se k jejich vztahuje vyjadřuje více než kladně: „Stefania je nejlepší ex-manželka jakou si člověk může přát. Vybudovali jsme vztah s láskou a velkou úctou a ona je i dnes jednou z nejdůležitějších částí mé rodiny, i když už nejsme manželé.  Jsme dva lidé, kteří se snad stále milují a tento vztah snad bude věčný. Zatímco mé druhé manželství skončilo po 7 letech a je jen historií".

Před mnoha lety Andrea také zkusil kokain, okamžitě zjistil, že to byla velká hloupost a ihned přestal. Apeloval pak na mladé lidi, aby to nezkoušeli, že to za to nestojí. Nyní v každém rozhovoru, slýchává obvyklou větu: "Bral jste drogy."  Je mu to dnes velice nepříjemné a mrzí ho, že si lidé snaží zapamatovat tu špatnou, negativní část člověka.

 Andrea získal během své kariéry několik cen, jako „Telegatto per Pregiatissima" (1984),  „Telegatto per commento televisivo a Miss Mondo" (1985),  „Telegatto per Sabato al Circo" (1991). Roku 2004 získal cenu Waltera Chiariho a o dva roky později, byl oceněn v rámci festivalu Villa Basilica v Lecce, zvláštní cenou za televizní seriál CARABINIERI a roli Costanta Romana. Tento seriál měl sedm sérií a běžel od roku 2002 až do roku 2008 na Channel 5. Roku 2008, pak Andrea obdržel zvláštní cenu na 4. ročníku Cabaret festivalu v Pompejích. Od roku 2007 se také může pochlubit řádem maltézských rytířů.

Andrea byl mimo herectví, moderování a dabování, také uměleckým ředitelem některých klubů a různých akcích pro charitu. Byl také velvyslanecem pro obranu dětí se zdravotním postižením.

Andrea má titul v oboru práva (Universita Bologna), diplom v oboru hudební teorie na konzervatoři a navštěvoval také různé kurzy herectví (v Itálii a ve Spojených státech). Napsal také knihu "Ti avrei voluto" (Chtěl bych), kterou vydalo nakladatelství Excelsior 1881 v roce 2008.

Vždy měl vášeň pro zvířata a založil i útulek pro psy. Sám je majitelem dvou psů, Padberga a Tulia. Andrea si zamiloval Řím pro svou krásu, ale stále má vztah k rodné Bologni. Lidé jsou tam jiní a atmosféra s bary, arkádami a místním dialektem, je pro něj nezapomenutelná.

Andrea má umělecký sen, natočit film, který sám napsal. Je to příběh a komediální drama o právníkovi, který sbírá toulavé psy na ulici. V roce 2011 byl Andrea tváří reklamy na produkt "EGOREX" (sexuální stimulant). Tyto reklamy byly vysílány ve večerních hodinách na některých lokálních stanicích.

Petr "Hennes" Hennebichler

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky