foto

Jurij Borisovič Norštejn

  • nar. 15.9.1941 (78 let)
    Andrejevka, Penzská oblast, Sovětský svaz

Biografie

Považovat animovaný film za dětský žánr by bylo značně limitující. Jakkoliv se díla jednoho z klasiků ruského animovaného filmu mohou líbit i dětem a navzdory tomu, že často vycházejí z dětských písní a říkaček, jsou určena především dospělému publiku. Jurij Borisovič Norštejn se narodil 15. září 1941 v obci Andrejevka v Penzské oblasti, kde byli jeho rodiče v evakuaci. Vyrostl v Moskvě, v Severovýchodní administrativní oblasti označované jako Mariin háj. Kresbě se věnoval od mládí, v letech 1956-58 se učil na umělecké škole Krasnopresněnské oblasti.

Poté v letech 1959-61 studoval obor animace na Sojuzmutflimu. Po skončení školy od roku 1961 do roku 1989 v Sojuzmutlfilmu pracoval, umělecky se podílel na tvorbě loutkových i kreslených filmů, spolupracoval s takovými osobnostmi, jako např. s Ivanem Ivanovem-Vanem, s nímž vytvořil film VREMENA GODA (Roční období 1969) na hudbu P. I. Čajkovského. V letech 1989-2006 pracoval v Dětském fondu R. Bykova. Jako režisér úzce spolupracoval s uměleckým režisérem F. A. Jarbusovem.

V letech 1979-1996 přednášel na fakultě animovaných filmů v kursech pro scénáristy a režiséry. V roce 1993 stál s A. J. Chržanovským, F. S, Chitrukem a E. V. Nazarovem u zrodu školy pro animátory Šar, kde přednášel až do roku 1998. Přednášel v mnoha zemích, v Velké Británii, USA, Francii, Švýcarsku, Maďarsku; v podstatě by se dal s lehkou nadsázkou označit za animátorského učitele národů. Opakovaně publikoval odborné články v časopise 'Mudrosť vymysla'; jako režisér a výtvarník se podílel i na reklamních šotech nebo na pořadu Spokojnoj noč, malyši!, což je obdoba našich večerníčků.

Objevil se v několika dokumentech, jako JURIJ NORŠTEJN (1991), RUSSKAJA MAGIJA (2004), v cyklu SVĚT ANIMACE NEBO ANIMACE SVĚTA (2001), SKAZKI STARÉHO ARBATU (2004) a řadě dalších.

Norštějna má většina diváků zafixovaného především jako režiséra poetických pohádek, i když vzhledem k zvoleným námětům a především výtvarnému ztvárnění by se možná slušelo slovo pohádka dát do uvozovek. Nejznámějším z jeho filmů je POHÁDKA POHÁDEK (1979), což je příběh čerpající z lidové ukolébavky o malém šedém vlkovi. Oblibě ukolébavky nasvědčuje její užití v dalších ruských filmech; ukolébavka zazní např. v pohádce Krásná Varvara (1969), nebo ve filmu Komisařka (1967).

Jurij Norštejn za své dílo získal řadu ocenění; film BITVA U CHERŽENCA (1971) byl promítán na prvním Mezinárodním festivalu animovaných filmů v Záhřebu, vyhrál hlavní cenu v soutěžním programu, hlavní cenu vyhrál i na Mezinárodním filmovém festivalu animovaných filmů v New-Yorku. Stejně úspěšný osud na filmových festivalech animovaných filmů měl i film VOLAVKA A ČÁP (1974) o ne příliš šťastném partnerském soužití dvou ptáků, tento film byl promítán na festivalu v Annency, ve finském Tampere, Teheránu, Melbourne a dalších festivalech. Za tento film a za filmy JEŽEK V MLZE (1975) a LIŠKA A ZAJÍC (1973) získal Národní cenu SSSR. V roce 1989 získal Takrovského cenu za přínos filmovému umění. V roce 1991 se stal nositelem francouzského řádu umění a literatury. V roce 1995 získal cenu Triumf, v roce 1996 se stal Národním umělcem ruské federace za přínos v oblasti umění. V roce 2000 získal cenu 'Vlastní kolej' Vladimira Vysockého. V roce 2004 získal rovněž japonský 'Řád vycházejícího slunce'.

Eva "Jezinka.Jezinka" Nováková

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce