foto

Jérôme Pradon

  • nar. 3.6.1964 (56 let)
    Boulogne-Billancourt, Francie

Biografie

Tento francouzský zpěvák a herec se narodil 3. června 1964 na pařížském předměsí Boulogne-Billancourt. Nejprve studoval herectví na Cours Florent v Paříži a poté pod dohledem profesionálů Johna Strasberga a Sarah Eigermanové. Herecký debut si odbyl rolí v Goldoniho komedii na festivalu v Avignonu v roce 1984.

V oblasti muzikálové debutoval v roce 1991 rolí Mariuse v „Bídnících“ autorské dvojice Boublil a Schönberg. V tom momentu mu bylo okamžitě jasné, že jeho budoucím polem působnosti musí být hudební divadla. Po Bídnících pokračoval ve spolupráci s Boublilem a Schönbergem a v Londýně účinkoval v jejich muzikálu „Miss Saigon“. Po tomto úspěchu se dostal i do zámoří, přesněji do Toronta, kde hrál titulní roli v muzikálu „Napoleon“. Po návratu do Francie se připojil ke společnosti Compagnie Roger Louret a hrál v například v muzikálu Stephena Sondheima „Assassins“. Na divadelních podiích byl k vidění například v „Cyranovi z Bergeracku“ nebo „Andromaché“. V roce 1995 se zúčastnil velkého koncertu „Bídníků“ u příležitosti deseti let jejich uvádění v londýnské Royal Albert Hall. V následujících letech se vrátil ke Boublilovi a Schönbergovi v jejich muzikálu „Martin Guerre“ (ověnčeného cenou Laurence Oliviera) a stal se tak jediným hercem, který zářil ve všech třech muzikálech této význačné dvojice. V roce 2000 se zúčastnil znovuuvedení zmodernizované verze kultovního rockového muzikálu JESUS CHRIST SUPERSTAR v partu vypravěče celého příběhu, rozporuplného Jidáše Iškariotského. Tento muzikál byl oceněn mezinárodní cenou Emmy. V roce 2003 byl nominován na cenu Laurence Oliviera za ztvárnění šógunovy matky a francouzského admirála ve hře „Pacific Overtures“. Také se znovu vrátil k muzikálu „Jesus Christ Superstar“ na skandinávském turné, tentokrát v roli krále Heroda. V divadle Noela Cowarda v Londýně si zahrál Aragorna ve hře „Pán Prstenů“ na motivy legendární trilogie J. R. R. Tolkiena (2007).

Účinkoval v množství televizních pořadů a seriálů. V roce 1999 se objevil v seriálu BBC „THE ARISTOCRATS“. Zahrál si v krátkém filmu produkovaném Lucem Bessonem nebo hlavního záporáka v jednom dílu seriálu KUNG FU: LEGENDA POKRAČUJE (během svého účinkování v Napoleonovi). Objevil se i v na Oskara nominovaném filmu VATEL (2000). Svůj pěvecký talent projevil v krátkometrážním muzikálovém snímku autora Stéphana Ly-Cuonga, PARADISCO (2002). Podílel se také na francouzském dabingu filmu FANTOM OPERY (2004).

Během svojí kariéry také Jérôme mnohokrát spolupracoval s tvůrci rozhlasových pořadů „Friday Night Is Music Night“ a „Somewhere In The Desert“ nebo v rámci Mezinárodního dne hudby. Sám napsal tři písně na album „Jean Guidoni Tigre de Porcelaine“ i pro svůj vlastní singl „Tendrement“ (1987). Má v plánu vydat vlastní desku stylově sestávající zejména z rockových a techno písní.

Dagmar "Morien" Pokorná

Herecká filmografie

Filmy

2017 Liga spravedlnosti
2002 Paradisco
2000 Jesus Christ Superstar (TV film)
Tanečnice
Vatel
1999 La Jeune Fille et la Tortue
Simon Sez
1998 Belle grand-mère (TV film)
The Brylcreem Boys
1994 Sharpova rota (TV film)
1993 Bohužel pro mě
1986 L'Été 36 (TV film)

TV seriály

2017 Výkupné (TV seriál)
The Castle (S01E11)
1999 Aristocrats (TV seriál)
Episode 3 (E03)
1998 Crimes en série (TV seriál)
1991 Cas de divorce (TV seriál)
1982 Marcheloup (TV seriál)

Dokumentární

2006 Trafalgar (TV film)

Divadelní záznam

1995 Les Misérables in Concert (divadelní záznam)