Reklama

Reklama

Pino Mercanti

nar. 16.02.1911
Palermo, Itálie

zem. 03.09.1986 (75 let)
Řím, Itálie

Biografie

Narodil se v Palermu, jeho vlastní jméno bylo Giuseppe Mercanti, pseudonym Pino vznikl později zkrácením familiérního Giuseppino. Od počátku třicátých let žil a pracoval v Římě, u filmu se začal prosazovat jako střihač a později i asistent režie nebo scenárista. Podepsán je například jako spoluautor scénáře ke slavnému filmu ŘÍM, SVOBODNÉ MĚSTO (Roma città libera, 1946).

K samostatné režii se poprvé dostal již v roce 1943, teprve po druhé světové válce se mu ale do filmů podařilo angažovat známé herecké tváře, což jej uvedlo do širšího povědomí. Pino Mercanti se zaměřil na tvorbu dobrodružných filmů z historie, jeho práce byla ale vesměs průměrná a jen zřídka navíc dosáhla většího komerčního úspěchu. Jeho oblíbeným hercem se stal Otello Toso, který hrál v pěti Mercantiho filmech přelomu 40. a 50. let (MALACARNE, 1946; RYTÍŘI S ČERNOU MASKOU – I cavalieri dalle maschere nere, 1948). Toso hrál také v psychologickém dramatu POMSTA BLÁZNIVÉ ŽENY (La vendetta di una pazza, 1951), jehož hlavní hvězdou ovšem byla česká herečka Lída Baarová.

Ve druhé polovině padesátých let realizoval několik snímků v žánru hudební komedie (PRVNÍ POTLESK – Primo applauso, 1957), poté se ale vrátil k natáčení dobrodružně-historických filmů, což lze doložit například titulem RYTÍŘ STA TVÁŘÍ (Il cavaliere dai cento volti, 1960) s Lexem Barkerem v hlavní roli. Během šedesátých let se pak nevyhnul práci na westernech, mimo jiné točil i ve Španělsku a jak bylo tehdy zvykem, v titulcích byl uváděn pod anglickými pseudonymy. Svou tvorbu zakončil kriminálkou THE UNDERGROUND (1970).

Pino Mercanti zemřel v Římě 3. září 1986 ve věku 75 let. Za svou kariéru natočil 22 titulů, svými současníky byl vnímán jako poctivý řemeslník filmu, který se však musel potýkat s malým zájmem diváků i odborníků. Nelze mu ale upřít zásluhy o rozvoj filmového průmyslu na rodné Sicílii, kam se k natáčení vracel především v padesátých letech.

Pavel "argenson" Vlach

Ovládací panel

Reklama

Reklama