foto

Mino Doro

  • nar. 6.5.1903
    Benátky, Itálie
  • zem. 12.5.2006 (103 let)
    Bellagio, Itálie

Biografie

Italský herec Mino Doro začínal ve filmu jako neodolatelný donchuán s často pokřivenou morálkou, později odehrál řadu rolí v dobrodružném žánru, točil s Fellinim, hrál s Lídou Baarovou a celkově po sobě zanechal více než stovku vedlejších postav v italské i francouzské kinematografii. Vlastním jménem se jmenoval Ermino Doro di Costa di Vernassino a pocházel ze starobylé a vysoce postavené rodiny z Benátek. Původně studoval technickou školu, zároveň se ale věnoval několika sportům, jezdil na koni, šermoval a oblíbil si také jízdu autem.

Od dětství byl také přitahován světem divadel, kabaretů a cirkusů a již počátkem dvacátých let stál na prknech, která znamenají svět. Jako začínající herec spolupracoval s prestižními divadelními soubory, jaký vedla například Emma Gramatica. Před kamerou poprvé stál již v roce 1926, průlomem v jeho kariéře se ale stal až film BUDU TĚ STÁLE MILOVAT (T'amerò sempre, 1933), v němž mu režisér Mario Camerini svěřil jednu z hlavních rolí hraběte Diega. Prostým zkrácením rodného jména tehdy také vznikl umělecký pseudonym Mino Doro a italská kinematografie měla novou hvězdu, někdy býval nazýván italský Clark Gable.

Z jeho další filmografie připomeňme Blasettiho drama STARÁ GARDA (Vecchia guardia, 1934), které bylo otevřenou obhajobou fašistického režimu. Později se před kamerou objevoval často v historických kostýmech a uniformách. V příběhu z napoleonských válek DVA SERŽANTI (I due sergenti, 1936) vytvořil hlavní dvojici hrdinů s Gino Cervim, v životopisném filmu PIETRO MICCA (1938) hrál velkou roli plukovníka Bruneta. Středně velké role hrál také v romantických komediích a melodramatech tzv. éry bílých telefonů. Ve velmi úspěšné komedii NEHNU SE! (Non mi muovo!, 1943) doplnil v roli majitele domu Sanniho trojici sourozenců de Filippových. Připomeňme také další Blasettiho film ÚSTAV GRIMALDI (Nessuno torna indietro, 1943), který byl především přehlídkou tehdejších ženských hvězd.

Typologie Dorových postav se změnila po druhé světové válce spolu se změnou jeho fyziognomie – ubyly vlasy a přibyly kilogramy. Omezily se nabídky na hlavní role, přesto Mino Doro nadále točil i několik filmů ročně. Znovu to byly historická dramata i komedie ze současnosti, zmínku si zaslouží dvojí setkání s Lídou Baarovou. Ve filmu POMSTA BLÁZNIVÉ ŽENY (La vendetta di una pazza, 1951) byl jejím manželem, ve stejném roce vytvořili dvojici bohatého majitele pozemků a jeho odložené milenky ve filmu NEVINNÍ MUSEJÍ PLATIT (Gli innocenti pagano, 1951). Dodejme, že v obou případech byly Dorovy postavy prvoplánově záporné.

Na přelomu padesátých a šedesátých let dostal Mino Doro řadu příležitostí v žánru sandálu a meče; zatímco v těch slavnějších filmech (BEN HUR, 1959; POSLEDNÍ DNY POMPEJÍ – Gli ultimi giorni di Pompei, 1959) hrál spíše podružné role, v řadě dalších titulů zasazených do antických kulis ztvárnil i středně velké úlohy. Počátkem šedesátých let třikrát točil s Fellinim; ve filmu SLADKÝ ŽIVOT (La dolce vita, 1960) vytvořil partnerskou dvojici s Nadiou Gray, v dalším filmu 8½ (1963) hrál uměleckého agenta herečky Claudie (Claudia Cardinale).

Závěr jeho herecké kariéry lemuje řada i u nás dobře známých francouzských filmů, které vznikaly v koprodukci s Itálií, a i když v menších rolích, pohyboval se po boku největších hvězd francouzského filmu. Jako švýcarský profesor na kongresu v Římě se mihnul ve filmu FANTOMAS SE ZLOBÍ (Fantomas se déchaîne, 1965), jako šéf gangsterů Luigi Savani byl protivníkem Jeana Gabina v kriminálce SLUNCE ROŠŤÁKŮ (Le soleil des voyous, 1967). V roli vrchního komisaře na trhu otroků jsme jej pak mohli vidět ve filmu NEZKROTNÁ ANGELIKA (Indomptable Angélique, 1967).

Svou poslední roli italského lékaře odehrál v americkém válečném filmu HNÍZDO (Hornet's Nest, 1970). Mino Doro se dožil vysokého věku 103 let, ale protože mezi poslední rolí a jeho úmrtím uběhlo několik desetiletí, úplně se na něj zapomnělo a zpráva o jeho skonu pronikla do médií až s několikaletým zpožděním. Zemřel v malém městečku Bellagio v severní Itálii 12. května 2006.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1970 Hnízdo
1968 Angelika a sultán
1967 Colpo doppio del camaleonte d'oro
Dobrodruh
Nezkrotná Angelika
Slunce rošťáků
Tre supermen a Tokio
Velekobylka
1966 Avec la peau des autres
Il ladro della Gioconda
Rvačka v Panamě
1965 Agente S 03: Operazione Atlantide
Fantomas se zlobí
Giulietta a duchové
Superseven chiama Cairo
1964 Due pericoli pubblici, I
Golia alla conquista di Bagdad
Moje žena
Panic Button
Pán ze společnosti
Roma contro Roma
Sandokan alla riscossa
Sandokan contro il leopardo di Sarawak
Treno del sabato, Il
1963 Il successo
Osm a půl
Segno di Zorro, Il
1962 Don giovanni della Costa Azzurra, I
Il commissario
Rocambole
Two Weeks in Another Town
1961 Ercole alla conquista di Atlantide
Herkules ve středu Země
Masnadieri, I
Orazi e curiazi
Una Vita difficile
1960 Gastone
Il corazziere
Ladro lui, ladra lei
Legioni di Cleopatra, Le
Messalina Venere imperatrice
Sladký život
Všichni domů
1959 Ben Hur
Poslední dny Pompejí
1958 Afrodite, dea dell'amore
1957 C'è un sentiero nel cielo
Il conte Max
1956 Difendo il mio amore
Guardia, guardia scelta, brigadiere e maresciallo
Mi permette, babbo!
Můj syn Nero
Vojna a mír
1955 Accadde al penitenziario
Faccia da mascalzone
Ladra, La
1954 Eternal Feminas
L'eterna femmina
Seduttore, Il
Tripolis, krásná půda lásky
Una parigina a Roma
1953 Donne proibite
Dramma nella Kasbah
Frine, cortigiana d'Oriente
Prezzo dell'onore, Il
1952 Ingiusta condanna
1951 Nevinní musejí platit
Pomsta bláznivé ženy
1950 Margherita da Cortona
Miss Italia
1947 Beaux jours de roi Murat, Les
1946 Il Bandito
1945 Monte Miracolo
Nessuno torna indietro
1943 Harlem
Inviati speciali
Non mi muovo!
Redenzione
1942 Notte dopo l'opera, Una
1941 Don Buonaparte
Re d'Inghilterra non paga, Il
1940 Cuori nella tormenta
Segreto di Villa Paradiso, Il
1939 Ho visto brillare le stelle
Piccolo hotel
Uragano ai tropici
1938 Il dottor Antonio
Pietro Micca
Tutta la vita in una notte
1937 Allegri masnadieri
Marcella
1936 Due sergenti, I
Musica in piazza
1935 L'anonima Roylott
1934 Fanciulla dell'altro mondo, La
Signora Paradiso, La
Stará garda
Tenebre
1933 Cento di questi giorni
Fanny
Il trattato scomparso
T'amerò sempre
1932 L'ultima avventura

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky