foto

René Rypar

  • nar. 17.12.1973 (46 let)
    Nový Jičín, Československo

Biografie

„Jsem hrozně rád, že se můžu živit muzikou. Splnil se mi sen, který jsem měl od dětství, i když je to křehká bárka a člověk nikdy neví, co bude za rok. Ale teď se nám daří a doufám, že to bude takhle pokračovat.“ (René Rypár v rozhovoru pro Muzikus)  

René Rypar je hudební skladatel a kytarista. Narodil se do muzikantské rodiny, coby vnuk amatérského muzikanta, syn učitele hudby. „Taťka se rozhodl, že jeho oba dva synové budou muzikanti, a tak jsme od šesti let začali s bráchou chodit na flétnu. V tomhle věku je ještě příliš brzo chodit na kytaru. Na tu jsem začal hrát v devíti společně s klarinetem a poté se musel rozhodnout, čemu se věnovat dál. Jestli klarinetu, nebo kytaře. Taťka je dechař, tak by se mu byl víc zamlouval klarinet, ale já už se viděl, jak běhám někde s kytarou po pódiu, a tak kytara vyhrála,“ vzpomínal na své dětské hudební začátky Rypár.

Na ostravské konzervatoři absolvoval hru na klasickou kytaru, ale již při studiu měl blíže k rockové hudbě. Posléze tak prošel několika hudebními kapelami (Eleison, Krucipüsk, One Season Band). Mezi lety 2006 až 2012 byl členem známé hudební skupiny Support Lesbiens, kde působil nejen jako instrumentalista, ale i autor hudby. Po roztržce v této kapele založil spolu s několika dalšími bývalými členy tohoto uskupení hudební skupinu „Portless“. Na podzim 2019 se české hudební veřejnosti Rypár připomněl coby člen nové skupiny Walkmanz , a to videoklipem Až přijde láska. Kromě těchto svých vlastních aktivit se Rypár autorsky podílel i na albech zpěvaček Ewa Farna a Lucie Bílá.

René Rypar je též autorem hudby k řadě českých filmů, hudbu třeba složil ke dvěma filmům Jiřího Mádla. K filmovému muzikálu režiséra F. A. Brabece V peřině Rypar nejen složil hudbu, ale též nazpíval ústřední píseň. Hudbu složil i pro jiný původní český muzikál „Viktorka Plzeň! aneb Jinak to nevidim“, který měl v roce 2015 premiéru v Novém divadle v Plzni.

Honza "HonzaBez" Bezděkovský

Skladatelská filmografie