foto

Ryan Coogler

  • nar. 23.5.1986 (34 let)
    Oakland, California, USA

Biografie

Cesta amerického černošského režiséra Ryan Cooglera k filmu byla bezpochyby nevyzpytatelná. Během studií se Ryan snažil nezaškatulkovat a tíhnul k práci pro komunitu. Jeho fotbalové stipendium mu umožnilo rozvíjet se mimo jiné i v oblasti chemie, která měla vyústit ke studiu medicíny. Jeho směřování mu však změnila jedna povinná hodina kreativního psaní, kterou si musel na vysoké škole tzv. odsedět. Nápaditě vizuální ztvárnění nejemotivnější chvíle svého života zvládl Ryan tak zdatně, že si ho do kabinetu zavolala profesorka a na rovinu mu sdělila, že nemá cenu ztrácet čas fotbalem a měl by se raději začít poohlížet po hollywoodské scenáristice. Tato myšlenka vrtala Ryanovi hlavou tak silně, že strávil zbytek celého dne zjišťováním, jak takový filmový scénář vypadá. Když nalezl kopii Tarantinova PULP FICTION, otevřel Word a rozhodl se vyzkoušet napsání prvního scénáře.

Když Ryanovi vypršelo fotbalové stipendium na Saint Mary's v Kalifornii, přešel do Sacramenta, kde studoval finančnictví a při té příležitosti navštěvoval každý kurz týkající se filmu, jež škola nabízela. Odtud se po promoci a na doporučení jednoho z profesorů přihlásil na USC School of Cinematic Arts.

Během Ryanových studií ho silně zasáhla událost z domovské čtvrti San Franciska Bay Area, ve které byl na stanici metra zabit policistou Afroameričan Oscar Grant. Coogler měl o zpracování tohoto tématu velký zájem a skutečně se k němu mohl dostat přes svého kamaráda, který jakožto právník zastupoval Grantovu rodinu. Coogler měl nejprve na starosti třídění všech video záznamů z místa činu, avšak když do projektu vstoupil herec Forest Whitaker se svojí produkční společností, vyžádal si Coogler narychlo od kamaráda všechny legální a dostupné materiál ze soudního řízení a začal pracovat na scénáři a seznamovat Whitakera s vlastní tvůrčí vizí.

Jeho prvním snímkem se tedy stal FRUITVALE STATION, nezávislé drama, které debutovalo na festivalu Sundance v roce 2013  a bylo nedlouho poté pro obrovský tamní úspěch odkoupeno společností Weinstein Company. Ta ho nasadila do kin za podpory velice pozitivních kritik a recenzí 12. července.

Před Fruitvale Station natočil Coogler během studií ještě tři oceněné krátkometrážní snímky – Locks, Fig a The Sculptor. V San Francisku mimo jiné funguje i jako poradce pro mládež. Tuto práci zastával dlouhodobě i jeho otec.

Meala "Brousitch" Brousil

Režijní filmografie

Filmy

2022 Black Panther 2
2020 Wrong Answer
2018 Black Panther
2015 Creed
2013 Fruitvale

Scenáristická filmografie

Filmy

2022 Black Panther 2
2018 Black Panther
2015 Creed
2013 Fruitvale

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2017 The IMDb Show (TV pořad)
2014 The 2014 Film Independent Spirit Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce