foto

Robert Greenwald

  • nar. 28.8.1945 (75 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

Robert Greenwald je dokumentarista, televizní producent a politický aktivista. Narodil se v New Yorku v USA. Za svou dlouholetou filmovou kariéru vytvořil desítky filmů, miniseriálů a krátkometrážních dokumentů. Soustředí se primárně na Spojené státy Americké a jeho tvorba se věnuje válkám, vysokému byznysu, pracovním podmínkám, manipulacím mocných lidí a praktikám amerických tajných složek.

Studoval vysokou školu múzických umění v New Yorku. Svou kariéru začal v divadle, když režíroval The People Vs. Ranchman (1968). V roce 1972 se přestěhoval do Los Angeles, kde pracoval jako režisér pro divadlo Mark Taper Forum. K natáčení dokumentárních filmů se dostal v roce 2002 a to filmem Unprecedented: The 2000 Presidential Election (2002). Všechny své dokumentární filmy vytváří pod hlavičkou firmy Brave New Films, jejímž je zakladatelem a ředitelem.

Mezi jeho nejslavnější filmy patří Wal-Mart: The High Cost of Low Price (2005), Iraq for Sale: The War Profiteers (2006), Koch Brothers Exposed (2012) a Unmanned: America's Drone Wars (2013).

Za svou filmovou činnost byl nominován na mnoho ocenění a mnohá z nich vyhrál. Byl pětadvacetkrát novinován na cenu Emmy (poprvé v roce 1977), dvakrát na Zlatý globus a také na Peabodyho cenu a cenu Roberta Wooda Johnsona. V roce 2002 vyhrál ocenění za nejlepšího producenta od Americké filmové instituce. Několik amerických filmových institucí ho také ocenilo za jeho dlouhodobý filmový přínos.

Je podruhé ženatý a má čtyři děti. Jeho syn Harold Greenwald je prominentní psychoterapeut.

xFelix

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2009 Alyona Show, The (TV pořad)
2005 The Colbert Report (TV pořad)
The Young Turks (TV pořad)
2003 Real Time with Bill Maher (TV pořad)
1998 Tout le monde en parle (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky