foto

Ekin Cheng

  • nar. 4.10.1967 (53 let)
    Hongkong

Biografie

Celým jménem Ekin Cheng Yee-Kin je hong-kongský herec a zpěvák kantopopu. Ekin znamená v kantonštině nudle. Další části jeho jména by se daly přeložit jako kypícím zdravím, ačkoliv mu rodiče takto při výběru jména přáli, ve skutečnosti musí nosit kontaktní čočky. Nicméně za posledních 15 let Ekin patří k často obsazovaným hercům, je skutečně nemožné sledovat asijskou kinematografii a nenarazit na jeho působení. Začal napřed hrát v tv reklamách během střední školy, poté nastoupil na školu bojových umění televizní společnosti TVB. O rok později, ale raději přešel do třídy herectví. Záhy začal hrát v různých televizních sériích nebo pořadech pro děti.

První filmovým debutem se stal snímek GIRL WITHOUT TOMORROW z roku 1992. V tomto obodobí prakticky až do roku 1996 nehrál v žádném úspěšnějším filmu, byl znám pro svoje úspěchy na poli hudby. Jelikož figuroval na předních místech žebříčků IFPI někdy i na prvním místě. Byl korunován na pátého krále kantopopu. Jeho hudební kariéra pokračovala do roku 2004, tehdy vydal poslední album, v roce 2007 se krátce objevil jako host na koncertu zpěváka jménem Leo Ku.

Ekinovo působení ve světe filmu dostalo ten správný impulz až v roce 1996. Tehdy se objevil v prvním díle série o světě triád YOUNG AND DANGEROUS, kterou režíroval Andrew Lau, později s ním spolupracoval na dalších filmech. Ekin si samozřejmě zahrál i v dalších pokračováních a jeho kariéra i sláva prudce stoupala. V roce 1998 přišel wuxia snímek podle stejnojmeného komiksu THE STORM RIDERS, který v tržbách naprosto zastínil i pozdější hit TYGR A DRAK. Ekinovým hereckým kolegou zde byl Aaron Kwok, Sonny Chiba a herečka Qi Shu. V tom samém roce si zahrál s Kelly Chen ve film HOT WAR. V roce 1999 je k vidění v kungu-fu filmu A MAN CALLED HERO a ve snímku s tématikou pouličních závodů THE LEGEND OF SPEED, kde si poprvé zahraje s Cecilií Cheung, později se setkají ještě v několika filmech. O rok později si zahraje v šestém a posledním dílu YOUNG AND DANGEROUS: BORN TO BE KING.

Jestliže někteří tvrdí, že Ekinovo zlaté období bylo během let 1996 - 2000, tak právě od roku 2000 počet zajímavých filmů a rolí jen rostl, byť ne vždy měl šťastnou ruku při výběru a objevil se i ve filmech průměrné nebo nevalné kvality. V roce 2000 si zahrál v komedii HELP!!!, z nemocničního prostředí, kterou režíroval Johnnie To. Opět se zde setkal s Cecilí Cheung. Která ostatně účinkovala, stejně jako Ekin, v kriminálně špionážní komedii TOKYO RAIDERS, kde si hlavní roli střihnul Tony Leung Chiu Wai. Dalším filmem stojící za zmínku je THE DUEL, v tomto tradičně pojatém wuxia filmu hraje Andy Lau, Vicky Zhao, Nick Cheung. Rok 2001 byl mimořádně úspěšný. Ekin si zahaje v komediálním romantickém dramatu se sci-fi prvky SECOND TIME AROUND, které produkoval Johnnie To, Ekinovou partnerkou byla znovu Cecilia Cheung, která ten samý rok s Ekinem hrála i ve fantasy Tsuie Harka ZU WARRIORS. Tento film byl nabitý hvězdami - Luis Koo, Kelly Lin, Zhang Ziyi, veterán bojových umění Sammo Hung a o akční choreografii se postrala špička oboru Woo Ping Yuen. Ekin byl tom samém roce vybrán do hlavní role akční detektivky/komedie RUNNING OUT OF TIME 2, kterou režíroval stejně jako první díl dobře známý Johhnie To. Ve filmu uvidíme známe tváře studia Milkyway Image jako je třeba Kelly Lin, Ching Wan Lau a Suet Lam.

V roce 2002 si zahraje v romantické komedii MY WIFE IS EIGHTEEN s tehdy málo známou herečkou Charlenne Choi. O rok později si s Ekinem zahraje v akčním snímku TWINS EFFECT, kde působil jako režisér akčních scén hvěda bojových umění Donnie Yen. Ve filmu si zahrál Anthony Wong, Edison Chen, nakrátko se v něm mihnul i Jackie Chan. Dále si zahrál v dramatu FLOATING LANDSCAPE, kde účinkuje v hlavní roli Karena Lam. Stihne v ten samý rok i akční thriller Bennyho Chana HEROIC DUO, kde si zahraje s Leon Laiem a Karen Lam. V roce 2004 se znovu sejde s Charlene Choi v akční komedii Dannyho Panga LEAVE ME ALONE, kde má Ekin dokonce dvojroli. V roce 2005 hraje s Karen Lam v romantické komedii IT HAD TO BE YOU. Dalším působením pro rok 2005 je akční krimi Bennyho Chana DIVERGENCE. Sešlo se zde hodně známých jmen: Aaron Kwok, Daniel Wu, Eric Tsang, Angelica Lee. V roce 2007 opět hraje ve filmu Dannyho Panga, hororu DEATH FOREST. Jeho partnerku zde hraje Qi Shu. Pro rok 2008 účinkuje v akčním thrilleru s prvky nadpřitrozena RULE NUMBER ONE, kde je jeho parnterem vycházející hvězda hong-kongského filmu Shawn Yue. Zahrál si ten samý rok v romantickém drama CLAUSTROPHOBIA, kde je jeho patrnerkou už poněkolikáté Karena Lam, režisérkou tohoto spíše konverzačního a minimalistického díla je Ivy Ho, která je jinak scénaristkou a hlavně autorem námětů pro mnohé filmy(COMRADE ALMOST A LOVE STORY, JULY RHAPSODY, JADE GODDES OF MERCY, AND I HATE YOU SO) atd.

V roce 2009 bude Ekin k vidění v akčním fantasy spektálu bratří Pangů THE STORM WARRIORS, půjde o pokračování filmu THE STORM RIDERS z roku 1998. Dále si zahraje menší roli v japonském akčním filmu s nindžovskou tématikou KAMUI GAIDEN. Ekin jako mnoho jiných hvězd je zapojen do ochrany životního prostředí. Zabývá se prostředím oceánů. Ekin nemá rád pozornost novinářů, byl jimi často pronásledován pro svůj soukromý život. Možná i proto vydal v roce 2006 svoji biografii 'Looking Into Ekin's Eyes" dočkala se tří vydání a překladu do japonštiny v roce 2007. V současnosti se chystá ke sňatku s Yoyo Myung. Ekin má jako hobby počítačové hry, sport, počítače. Ekinova flimografie je velmi rozsáhlá vynechal jsem celou řadu filmů a zejména seriálů. Ekin je považován za jednoho z nejcharismatičtejších, nejlépe vypadajících a nejoblíbenějších herců Jihovýchodní Asie. Například po několika tv sériích s Nadií Chan byli vyhlášeni jako jeden z nejskvělejších párů všech dob, které se kdy objevili na televizních obrazovkách. Oblíben je Ekin také v Číně, Japonsku a samozřejmě Hong Kongu bezpochyby k tomu přispěla i jeho úspěšná hudební kariéra. Doufejme, že si bude v budoucnu vybírat pečlivě už jen kvalitní filmy i série a řídit se heslem, že méně je někdy více.

Pavel "Vavča" Vaverka

Herecká filmografie

Filmy

2018 Huang jin xiong di
Legends of the Three Kingdoms
2016 IGirl meng qing ren
2015 Koi Suru Vampire
Quan li kou sha
2014 Fen shou 100 ci
Horseplay
Just Another Margin
2013 Zachraňte generála Yanga
2012 Wo lao po m gou cheng II: gong m sheng xing
2011 Dong cheng xi jiu 2011
Wu jia zhi bao
2010 Crossing Hennessy
Once a Gangster
2009 Bojovníci bouře
Kamui, ninja na útěku
2008 Pravidlo č. 1
Qin mi
2007 Sum yuen
2006 Tian xing zhe
Wo yao cheng ming
2005 Hou bei tian xin
Smrtící úchylka
2004 A ma you nan
Liu zhuang shi
Si wang xie zhen
2003 Dvojitý úder
Krotitelé upírů
Pao zhi nu peng you
2002 Dang nan ren bian cheng nu ren
Second Time Around
Wo lao po wu gou cheng
2001 Jiu long bing shi
Kdo s koho 2
Legenda o Zu
Pěst pomsty
2000 Bad boy te gong
Duel
La shou hui chun
Lung feng
Sheng zhe wei wang
Those Were the Days
Zabijáci z Tokia
1999 Jung wa ying hong
Lie huo zhan che 2 ji su chuan shui
1998 98 Gu huo zai: Long zheng hu dou
Feng yun xiong ba tian xia
Gu huo za: Hong Xing Shi San Mei
Huan yin te gong
1997 97 Gu huo zi: Zhan wu bu sheng
Ai shang 100% ying xiong
1996 Bai fen bai gan jue
Bai fen bai yan 'Feel'
Gu huo zai 2: Meng long guo jiang
Gu huo zai 3: Zhi shou zhe tian
Gu huo zai: Ren zai jiang hu
1995 Bu dao de de li wu
Miao jie gu shi
1994 Feng chen san nu xia
Nan er dang ru zun
Ren yu chuan shuo
Shen long du sheng zhi qi kai de sheng
Xin ying xiong ben se
1993 Chao ji xue xiao ba wang
Evil Cult - Tajemství Kung-Fu
Zhui nan zi
1992 Ying chao nu lang 1988 zhi er: Xian dai ying zhao nu lang