foto

Rjúhei Kitamura

  • nar. 30.5.1969 (51 let)
    Ósaka, Japonsko

Biografie

Ryuhei Kitamura se narodil 30.5. roku 1969 v Osace. Vystudoval University Of Visual Arts v Sydney, Austrálii. Graduoval v 19 letech filmem EXIT. Poté se vrátil do Japonska založil vlastní filmovou společnost Napalm Films. Název odpovídá nátuře Kitamury, jeho ohnivý temperament a nezdolné úsilí mu vždy přineslo dříve či později realizaci vytoužených filmů.

Počátky byly samozřejmě skromné. Nízkorozpočtové snímky jako HEAT AFTER DARK z roku 1996 nebo DOWN TO HELL z roku 1997 ještě úspěch nepřinesly. Kitmaura pracoval prakticky v nouzových podmínkách a svoje filmy vyráběl na koleně, nemluvě o věčných problémech s penězi, kterých neměl dost jak na výrobu filmů, tak na holé živobytí. Přesto se nevzdal a v roce 2000 se vydal do lesů se svým týmem natočit film VERSUS. Tento snímek je neuvěřitlený koncentrát akce, nečekejte složitý děj, scénář, nebo logiku, jde o spektakulární bombastické akční sekvence a kamerové eskapády za doprovodu dynamické hudby. Kitamura se vyžívá ve všech svých oblíbených tématech - tajní agenti, jakuza, detektivové, zombie, uprchlí vězni, čarodějové. A samozřejmě celý snímek se neobejde bez důsledného aplikování hektoliktrů umělé krve. Příznivci Sama Raimiho, Petra Jacksona nad snímkem jásali a určitě nejenom oni.

Kitamura se stal rázem známým a nabídky a možnosti se na něj jen hrnuly. V roce 2002 natočil film ALIVE, v tomto vězeňském scifi drama se samozřejmě dostane ke slovu i akce. Hlavní hvězdou filmu je známá herečka Koyuki (THE LAST SAMURAI, ERAGON,BLOOD: THE LAST VAMPIRE). V roce 2003 Kitamura natočí lehce mysteriózní akční snímek SKY HIGH a podílel se i na obou sezónách stejnojmenné série. Ve filmu si zahráli oblíbení herci Kitamury a kromě nich tu byl idol asijských žen Shosuke Tanihara a známá herečka především ze seriálů Yumiko Shaku. Ta si zahrála i v obou sériích SKY HIGH. Kromě toho v roce 2003 Kitamura natočil konverzační, lehce záhadné drama ARAGAMI, kdy samozřejmě uvidíte i něco akce. Největší úspěch v tom samém roce zaznamenal samurajský film (v Japonsku se tento žánr označuje jako chanbara) AZUMI. Kitamura si poprvé nepsal scénář, fanoušci a kritici nešetřili chválou, komerční úspěch se také dostavil. Přestože tento žánr filmů se po osmdesátých letech stal v Japonsku prakticky vymírajícím druhem. Tento snímek přispěl k obnovení zájmu o chanbaru stejně jako Kitanův ZAITOCHI.

V roce 2004 natočil krátký film Longinus s upírskou tématikou, hlavní roli má zpěvák rockové skupiny Buck-Tick, Atsushi Sakurai. V roli krásné zdravotní sestřičky uvidíte Kanae Uotani. Nejdůležitějším projektem pro rok 2004 byl však snímek GODZILLA: FINAL WARS. Hlavní roli si zahrál Shosuke Tanihara. V roce 2006 natočil Kitamura směs romatického dramatu a gangsterky jménem LOVEDEATH. Odmítl režírování filmu FAST AND FURIOS: TOKYO DRIFT, neboť mu scénář přišel příliš slabý a prostoduchý. V roce 2008 natočil první snímek v USA. THE MIDNIGHT MEAT TRAIN. Tento horor vycházel z povídky spisovatele Cliva Barkera. Ve filmu je k vidění Bradley Cooper, Ted Raimi, Brooke Shields, Leslie Bibb.

Letos uvidíme od Kitamury animovaný snímek BATON a co se týče dlouhodobých plánů, je ve vývoji rovnou pět projektů na nejbližší roky. Jedním z nich bude i pokračování VERSUS. Milovníci akčních a "brakových" filmů na Kitamuru nedají dopustit. Přece jen málokdo zvládá tak frenetické kamerové nájezdy, bombastické akční scény, nemluvě o atmosféře, která v některých dílech přímo evokuje romány Jiřího Kulhánka. Řemeslně je Kitamura velmi na výši, ovšem v srdci je pořád fanouškem old schoolových béčkových filmů. Opájí se jejich estetikou a jeho entuzianismus z pohyblivých obrázků i jejich výroby má kořeny hlavně v hájemství Sama Raimiho a Petera Jacksona. Počkejme si kam nás Kitamura vezme na výlet ve svých dalších filmech, případně sériích.

Pavel "Vavča" Vaverka

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2017 Downrange

Producentská filmografie

Filmy

2017 Downrange

Herecká filmografie

Filmy

2004 Godzilla: Final Wars
2002 Jam Films
1997 Down to Hell

Dokumentární

1998 Jônetsu tairiku (TV seriál)

Host

TV pořady

2002 Eigo de shabera-night (TV pořad)

Fanoušci tvůrce