foto

Anthony Shaffer

  • nar. 15.5.1926
    Liverpool, Anglie, Velká Británie
  • zem. 6.11.2001 (75 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Celým jménem Anthony Joshua Shaffer se do židovské rodiny. Byl britský dramatik, scenárista, spisovatel, advokát a výkonný reklamní ředitel. Matka Reka a otec Jack si udělali dvojčata. Jeden z nich byl právě Anthony a druhý Peter Shaffer. Vystudoval právnickou fakultu Trinity College v Cambridgi.

Sheffer pracoval jako advokát a reklamní textař na plný úvazek. V roce 1954 si vzal svou první ženu Henrittu J. Glaskie. Není přesně známo, kdy se s ní rozvedl. Jeho druhá manželka byla Carolyn Soley. Jeho scénaristická kariéra se začala rozvíjet, když napsal scénář k Hitchcockově krimi thrilleru Zběsilost. Poté byl natočen podle jeho divadelní hry thriller Slídil. Se svou třetí manželkou herečkou Diane Cilento se setkal v roce 1973 v hororu Rituál, ke kterému taktéž napsal scénář.

Shaffer se v roce 1975 přestěhoval do Austrálie, ale stále měl svůj byt v Londýně. V roce 1978 napsal scénář hned ke dvěma filmům. Nejprve k britskému thrilleru s Richardem Burtonem v hlavní roli Zproštění viny. Poté  se zasloužil jako scenárista o úspěšnou jihoanglickou detektivku podle Agathy Christie Smrt na Nilu. Jeho další projekt byl další thriller z Velké Británie Zlo pod sluncem.

V roce 1985 se provdal za onu herečku Diane Cilento. Jejich vztah ukončila až jeho smrt. V roce 1988 napsal scenář ke krimi thrilleru Schůzka se smrtí, což byla třetí spolupráce s hercem Peterem Ustinovem. Potom už se dostal k napsání scénáře k remaku svého filmu Rituál s Nicolasem Cagem a také byl natočen další stejnojmenný remake podle jeho divadelní hry Slídil.

Cilento svého muže nedoprovázela do Anglie, ale spíše zůstávala v Austrálii. Během manželství s Cilento měl tajnou lásku. Ta ale nečekaně zemřela a Shaffer Anthony se přiznal, že měl v plánu jí dát zásnubní prsten, rozvést se s Cilento a oženit se s ní. Tato událost ale jejich vztach udržela. Britský soudce zjistil, že během Shafferovi smrti byl Shafferův pozemek ve Spojeném království nelegální.

Zemřel 6. listopadu 2001 ve věku 75 let v Chelsea ve Westminsterské nemocnici v Londýně ve Velké Británii. Měl 2 děti. Je pohřben Highgate Cemetery v Londýně.

PlayEasy

Scenáristická filmografie

Filmy

2007 Slídil - divadelní hra
2006 Rituál - původní scénář
1988 Schůzka se smrtí
1982 Zlo pod sluncem
1978 Smrt na Nilu
Zproštění viny
1973 Rituál
1972 Slídil - scénář, divadelní hra
Zběsilost
1971 Mr. Forbush and the Penguins

Herecká filmografie

Dokumentární

2007 Zeitgeist: The Movie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace