foto

Sergej Gerasimov

  • nar. 21.5.1906
    Kundravyj, Čeljabinská oblast, Ruské impérium
  • zem. 26.11.1985 (79 let)
    Moskva, Rusko, Sovětský svaz

Biografie

Filmovou kariéru zahájil v osmnácti letech herectvím v legendárním experimentálním uskupení FEKS (fabrika excentričeskogo akťora), kde se profiloval jako talentovaný komik. Ačkoli se později realizoval zejména v režii, scenáristice a pedagogické činnosti, hraní nikdy zcela neopustil, což dosvědčuje i role Lva Lolstého, kterou ve svém stejnojmenném autorském titulu ztvárnil ještě rok před smrtí.

První velký režisérský úspěch zaznamenal se zvukovým debutem o vysokých ideálech sovětské mládeže Polární hrdinové (1936). Už zde se rýsují typické prvky Gerasimova jedinečného rukopisu: důraz na psychologickou propracovanost postav, zřetelné motivace chování a pevné sociální ukotvení hrdinů charakteristické pro tehdejší realistickou literaturu, které posléze vykrystalizují v monumentálním eposu Tichý Don (1957-58) o tragickém osudu donského kozáctva.

Od poloviny 40. let vede Gerasimov režii a herectví na VGIK a počínaje Mladou gardou (1948) začíná své filmy obsazovat vlastními studenty, z nichž formuje opravdové hvězdy (N. Morďukova) a se stejným úspěchem vychovává i generace předních režisérů (T. Lioznova, S. Bondarčuk, K. Muratova). Díky jeho ochraně mohla i v politicky ošemetném období tvořit řada nekonformních autorů a za svou existenci mu vděčí i proslulý film Komisař (1967) A. Askoldova, který před naprostou likvidací ukryl Gerasimov ve svém trezoru, kde se našel až po jeho smrti.

Kamila "progulkina" Dolotina

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

1957 Tichý Don I.

TV seriály

1976 Krasnoje i čjornoje (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace