foto

Sylvain Chomet

  • nar. 10.11.1963 (56 let)
    Maisons-Laffitte, Francie

Biografie

Padesátiletý rodák z Maisons-Laffitte nedaleko Paříže studoval umění už na střední škole, poté absolvoval výtvarnou školu v Angoulême. Rok po promoci v roce 1987 se přestěhoval do Londýna, kde sbíral zkušenosti jako asistent ve studiu animovaného filmu Richarda Purduma. Poté točil i reklamy, např. pro Renault nebo Swissair, a psal komiksy. Po návratu do Francie založil grafické studio v Montpellier, brzy ale Francii opět opustil a odjel do Quebecu.

V Kanadě v roce 1997 vznikl i jeho první animovaný film, Stará dáma a holubi. Povzbuzený jeho úspěchem zosobněným cenou ze známého festivalu animovaných snímků v Annecy, cenou BAFTA a oscarovou nominací se pustil do celovečerního animovaného debutu. Trio z Belleville z roku 2003 jeho jméno proslavilo nejvíc a přineslo Chometovi další dvě oscarové nominace,  za nejlepší animovaný film a nejlepší píseň.

O Oscara se ucházel o sedm let později i Iluzionista, který vyšel z nerealizovaného scénáře legendárního francouzského komika Jacquese Tatiho z roku 1956. Mezi Triem a Iluzionistou si Chomet poprvé vyzkoušel hraný film, v jednom ze segmentů (Eiffelovka) povídkového snímku Paříži, miluji tě! Pokus o přesun k hollywoodské produkci nevyšel, z jeho režie animované myší pohádky Příběh o Zoufálkovi kvůli kreativním rozporům s producenty sešlo. Kvůli nedostatku financím neuspělo ani jeho skotské animační studio Django films.

AČFK

Scenáristická filmografie

Filmy

2016 Díky, mistře Imado
2013 Attila Marcel
2010 Iluzionista
2003 Trio z Belleville

TV seriály

2014 Simpsonovi (TV seriál)
Úlet s Diggsem (S25E12)

Režijní filmografie

Skladatelská filmografie

Střihačská filmografie

Filmy

2010 Iluzionista

Herecká filmografie

Filmy

2013 Zoran, můj synovec idiot

Dokumentární

2009 Velký Tati

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(64)