foto

Sylvain Chomet

  • nar. 10.11.1963 (53 let)
    Maisons-Laffitte, Francie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Padesátiletý rodák z Maisons-Laffitte nedaleko Paříže studoval umění už na střední škole, poté absolvoval výtvarnou školu v Angoulême. Rok po promoci v roce 1987 se přestěhoval do Londýna, kde sbíral zkušenosti jako asistent ve studiu animovaného filmu Richarda Purduma. Poté točil i reklamy, např. pro Renault nebo Swissair, a psal komiksy. Po návratu do Francie založil grafické studio v Montpellier, brzy ale Francii opět opustil a odjel do Quebecu.

V Kanadě v roce 1997 vznikl i jeho první animovaný film, Stará dáma a holubi. Povzbuzený jeho úspěchem zosobněným cenou ze známého festivalu animovaných snímků v Annecy, cenou BAFTA a oscarovou nominací se pustil do celovečerního animovaného debutu. Trio z Belleville z roku 2003 jeho jméno proslavilo nejvíc a přineslo Chometovi další dvě oscarové nominace,  za nejlepší animovaný film a nejlepší píseň.

O Oscara se ucházel o sedm let později i Iluzionista, který vyšel z nerealizovaného scénáře legendárního francouzského komika Jacquese Tatiho z roku 1956. Mezi Triem a Iluzionistou si Chomet poprvé vyzkoušel hraný film, v jednom ze segmentů (Eiffelovka) povídkového snímku Paříži, miluji tě! Pokus o přesun k hollywoodské produkci nevyšel, z jeho režie animované myší pohádky Příběh o Zoufálkovi kvůli kreativním rozporům s producenty sešlo. Kvůli nedostatku financím neuspělo ani jeho skotské animační studio Django films.

AČFK

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2016 Thank you Mister Imada
2013 Attila Marcel
2010 Iluzionista
2003 Trio z Belleville

TV seriály

2014 Simpsonovi (TV seriál)
Úlet s Diggsem (S25E12)

Skladatelská filmografie

Střihačská filmografie

Filmy

2010 Iluzionista

Herecká filmografie

Filmy

2013 Zoran, můj synovec idiot

Dokumentární

2009 Velký Tati

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(68)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace