foto

Luigi Almirante

  • nar. 30.9.1886
    Tunis, Tunisko
  • zem. 6.5.1963 (76 let)
    Řím, Itálie

Biografie

Luigi Almirante byl významným italským divadelním hercem, později se prosadil i před filmovou kamerou a nakonec na své konto nastřádal desítky vedlejších filmových rolí. Pocházel z divadelnické rodiny, jeho otec Nunzio Almirante (1837-1906) vedl vlastní divadelní společnost, herectví se věnovaly i předchozí generace, přestože rodina měla šlechtický původ. Na jevišti i před kamerou se prosadili i jeho starší bratři Giacomo (1875-1944) a Ernesto (1877-1964), nejmladší bratr Mario (1890-1964) se již v němé éře uplatnil jako filmový režisér. Zde je na místě dodat, že největší hvězdou z celé rodiny byla jejich sestřenice Italia Almirante-Manzini (1890-1941), která patřila k předním osobnostem italského filmu ve dvacátých letech 20. století.

Rodištěm Luigiho Almirante byl severoitalský Tunis, kde tehdy rodina pobývala na divadelním turné, díky rodinnému zázemí se již od dětství objevoval na jevišti, výrazněji se prosadil ale až po první světové válce jednou z hlavních rolí v Pirandellově hře Šest postav hledá autora na jevišti Teatro Valle v Římě (1921). Před filmovou kamerou stál poprvé opět v rodinném projektu – v režii mladšího bratra Maria a po boku sestřenice Italie (KRÁSA SVĚTA – La bellezza del mondo, 1927).

Před kamerou se začal vyskytovat častěji až po příchodu zvuku, velké role hrál například ve filmových adaptacích slavných hudebních děl (SEDLÁK KAVALÍR – Cavalleria rusticana, 1939; NÁPOJ LÁSKY – L’elisir d’amore, 1941), velké role ztvárnil i ve společenských komediích a melodramatech, které byly uvedeny i v našich kinech (ZAMILOVANÝ DOBRODRUH – Partire, 1938; KRÁSNÁ ZLODĚJKA – Batticuore, 1939). V poměrně velké roli faráře Dona Cirilla stál před kamerou i po boku české hvězdy Lídy Baarové, která tehdy působila v Itálii (KNĚŽSKÝ KLOBOUK – Il cappello del prete, 1944).

I když i Luigiho bratři byli ve 30. a 40. letech vytíženými filmovými herci, spolu se před kamerou střetávali jen zřídka. S bratrem Giacomem se například setkal v komedii SAN GIOVANNI SŤATÝ (San Giovanni decollato, 1940), s druhým bratrem Ernesem později hrál ve veselohře JEDENÁCT MUŽŮ A MÍČ (Undici uomini e un pallone, 1948). Koncem třicátých let hrál Luigi Almirante v několika filmech ročně, později své aktivity před kamerou omezil, připomeňme alespoň titul MISS ITALIA (1950), v němž byl otcem slavné Giny Lollobrigidy, jeho filmovou dráhu nakonec uzavřela postava kardinálova tajemníka ve hvězdně obsazené komedii STALO SE TO V ŘÍMĚ (Gli ultimi cinque minuti, 1955). Nadále hrál také divadlo, v závěru své kariéry se několikrát objevil i v televizi.

Luigi Almirante zemřel v Římě 6. května 1963 ve věku 76 let. Zanechal po sobě přes šedesát filmových rolí, většina z nich je díky edicím starších filmů na DVD v Itálii známá dodnes.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky