foto

Memo Benassi

  • nar. 21.6.1886
    Sorbolo, Itálie
  • zem. 24.2.1957 (70 let)
    Bologna, Itálie

Biografie

Memo Benassi patřil k významným představitelům italského divadla první poloviny 20. století, svou účastí na desítkách filmů však pověsti předního jevištního herce však příliš nedostál. Narodil se v nevelkém městě Sorbolo v severní Itálii, jeho vlastní jméno bylo Domenico Benassi. Herectví studoval v Miláně a připojil se k proslulé divadelní společnosti Ermeta Novelliho, sám se ale prosadil až po první světové válce. Mezitím získal i zkušenosti s filmovou kamerou a v letech 1916-1917 natočil několik filmů vycházejících vesměs z literární nebo divadelní předlohy.

Pověst významného divadelního herce s procítěnými výkony si Memo Benassi vybudoval až ve dvacátých letech, kdy prošel postupně několika společnostmi a po boku nejslavnějších hereček té doby zazářil v řadě her. Nejpamátnější výkony podával v Shakespearovi (Romeo a Julie, Kupec benátský, Julius Caesar), neméně hodnotné kreace předvedl i v Ibsenovi (Strašidla) nebo Čechovovi (Tři sestry).

Ve dvacátých letech natočil také dva filmy v Německu, teprve po příchodu zvuku se ale začal před kamerou prosazovat častěji. Titulní roli po boku slavné divadelní herečky Marty Abby hrál v Blasettiho dramatu PŘÍPAD HALLER (Il caso Haller, 1933), později se objevil ve slavném i zatracovaném PÁDU KARTÁGA (Scipione l′africano, 1937). Překvapivě až za druhé světové války se Benassi stal hojně vyhledávaným hercem, jeho doménou se staly především postavy v historických kostýmech, skutečné i smyšlené. Jako hudební skladatel Beethoven se objevil v životopisném filmu ROSSINI (1942), další středně velké role odehrál v adaptacích osvědčených předloh (DVA SIROTCI – Le due orfanelle, 1942; DVA FOSCARIOVÉ – Il due Foscari, 1943), znovu točil také s Blasettim a menší part odehrál v jeho slavném filmu HOSTINA POSMĚVÁČKŮ (La cena delle beffe, 1941).

Po válce již točil méně, znovu ale hrál historické postavy, například římského císaře Claudia ve filmu MESSALINA (1951), jeho filmovou dráhu uzavírá další životopisný příběh ADRIANA LECOUVREUR (1955), mezitím se ale ještě mihl ve známější komedii ŠKODA, ŽES TAKOVÁ POTVORA (Peccato che sia una canaglia, 1954) po boku Sophie Loren a Marcella Mastroianniho. Zajímavé příležitosti dostal i v televizi, kde se objevil hlavně ve zpracování slavných divadelních her (HAMLET, 1955; KUPEC BENÁTSKÝ, 1956).

Memo Benassi zemřel v Bologni 24. února 1957 ve věku 70 let. Jeho osobnosti byly v nedávné době věnovány dvě knižní biografie (Memo Benassi, 1997; Memo Benassi, un grande attore diverso, 2007).

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace