foto

Nando Bruno

  • nar. 6.10.1895
    Řím, Itálie
  • zem. 11.4.1963 (67 let)
    Řím, Itálie

Biografie

Nando Bruno byl mistrem vedlejších rolí, film si jej sice všiml až ve zralém věku, pak ale svou dobráckou obtloustlou tváří obohatil desítky titulů poválečné italské kinematografie. Nando, vlastním jménem Ferdinando, pocházel z Říma a od mládí působil na jevištích různých varieté a kabaretů. Pro film jej obsadil až Mario Mattoli, který mu svěřil menší roli v komedii ZPŮSOBILA TO JEDNA ŽENA (L′ha fatto una signora, 1938). Do konce války se pak objevil jen v několika filmech, převážně v žánru nenáročných společenských komedií.

Ke změně v Brunově angažmá pro film došlo po roce 1945, kdy se stal jednou z oblíbených tváří tvůrců italského neorealismu a s vedlejšími postavami bodrých Římanů začal zaplňovat několik snímků ročně. Kromě zavedených filmařů jako byl již zmíněný Mario Mattoli (ŽIVOT ZAČÍNÁ ZNOVU – La vita ricomincia, 1945) jej začali vyhledávat režiséři později slavných jmen, Roberto Rossellini (ŘÍM, OTEVŘENÉ MĚSTO – Roma citta aperta, 1946) nebo Renato Castellani (MŮJ SYN PROFESOR – Mio figlio professore, 1946). Dvakrát točil také s Luigi Zampou, v jeho úspěšném a kritiky ceněném filmu POSLANKYNĚ ANGELINA (L′onorevole Angelina, 1947) vytvořil manželský pár s Annou Magnani.

Úspěšně se rozvíjející kariéru u filmu po druhé světové válce stvrdil Nando Bruno filmem ZLOČIN GIOVANNIHO EPISCOPA (Il delitto di Giovanni Episcopo, 1947), který mu vynesl prestižní ocenění udělované Italským syndikátem filmových novinářů, Stříbrnou stuhu za nejlepší výkon ve vedlejší roli. O rok později se pak objevil ve slavném filmu Vittoria de Sicy ZLODĚJI KOL (Ladri di biciclette, 1948). V padesátých letech točil Nando Bruno několik filmů ročně, epizodní výstupy střídal se středně velkými rolemi, jimiž zdatně sekundoval nastupující mladé herecké generaci. Většinou šlo o příběhy ze současného Říma, které se více či méně zdařile blížily italskému neorealismu, jen zřídka se objevil v jiných žánrech, například dobrodružném (MEČ – A fil di spada, 1952; DVĚ NOCI S KLEOPATROU – Due notti con Cleopatra, 1953).

Nando Brunovi nejlépe vyhovoval komediální žánr, připomeňme alespoň filmy jako DOBRÝ DEN, SLONE (Buongiorno elefante, 1952) s Vittoriem de Sicou nebo snímky s vycházejícími ženskými hvězdami jako byla Gina Lollobrigida (NEVĚSTA NEMŮŽE ČEKAT – La sposa non puo attendere, 1949) nebo Claudia Cardinale (TŘI CIZINKY V ŘÍMĚ – Tre straniere a Roma, 1958). Závěr herecké dráhy Nando Bruna lemuje několik filmů vzniklých v koprodukci s Francií, i naši diváci se s ním mohou seznámit v komedii FILUTOVÉ (Fripouillard et Cie, 1959), vydaném u nás na DVD. Naposledy se Nando Bruno objevil ve francouzském filmu JAKÁ SLAST ŽÍT (Quelle joie de vivre, 1961) s Alainem Delonem v hlavní roli.

Nando Bruno zemřel v Římě 11. dubna 1963 ve věku 67 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1961 Jaká slast žít
Jeho Excelence se stavila pojíst
Les grandes personnes
1960 Gastone
L'homme aux cent visages
Ladro lui, ladra lei
Madri pericolose
Nesnáze s kariérou
1959 Ciao, ciao, bambina
Filutové
Il vedovo
La cento chilometri
Tutti innamorati
1958 Adorabili e bugiarde
Fortunella
Mogli pericolose
Tre straniere a Roma
1957 La ragazza del palio
Parola di ladro
Primo applauso
1956 Banda poctivců
Donne, amori e matrimoni
Giorni più belli, I
Intrusa, L'
1955 Cortile
Destinazione Piovarolo
Signorine dello 04, Le
Římské povídky
1954 Ballata tragica
L'Arte di arrangiarsi
La belle Otéro
La corda d'acciaio
Naše časy
Papà Pacifico
1953 Due notti con Cleopatra
Età dell'amore, L'
Hlavní nádraží
Ivan (il figlio del diavolo bianco)
Jedna z nich
Lasciateci in pace
Prima di sera
Scampolo 53
1952 A fil di spada
Cinque poveri in automobile
Dobrý den, slone!
1951 Bellezze a Capri
Bruna indiavolata, Una
Buon viaggio pover'uomo
Donne e briganti
Imbarco a mezzanotte
Rome-Paris-Rome
1950 Sambo
1949 Fiamma che non si spegne
Peggiori anni della nostra vita, I
Se fossi deputato
Sposa non puo attendere, La
Vent'anni
Vogliamoci bene
1948 Emigrantes
Zloději kol
1947 Come persi la guerra
Gioventù perduta
Il delitto di Giovanni Episcopo
L'onorevole Angelina
Natale al campo 119
Žít v míru
1946 Můj syn profesor
Partenza ore 7
Roma città libera
1945 Vita ricomincia, La
Řím, otevřené město
1943 Due cuori fra le belve
T'amerò sempre
Totò nella fossa dei leoni
Ultima carrozzella, L'
1940 Imprevisto, L'
Mare
1939 Skandál s Dorou
1938 L'ha fatto una signora

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace