foto

Zdeněk Král

  • nar. 22.2.1971 (46 let)
    Nový Bor, Česká Lípa, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Zdeněk Král se narodil v únoru roku 1971 v Novém Boru ve znamení Ryb. Na první hodinu klavíru v roce 1979 si přinesl malý kapslíkový revolver a chtěl po učitelce střílet. Ta mu však zahrála Chopinův Minutový valčík, takže malý Zdeněk od střílení nadobro upustil. Do hodin klavíru se přesto připravoval jen sporadicky a musel být vždy rodiči nucen ke cvičení. Pouze v době puberty (asi od 7. 6. 1986 do 15. 4. 1988), kdy zjistil, že dívky pozitivně reagují na jeho hru, cvičil sám a bez donucovacích prostředků.

V osmé třídě se rozhodoval, má-li se stát vojákem z povolání (kde mu nabízeli jednoduché studium, uniformu a čaj s bromem) nebo má-li pokračovat v linii svých rodičů a stát se foukačem skla. Při exkurzi v místní sklárně se mu však udělalo nevolno z velkého horka u pece a uvědomil si také, že při pohledu na uniformu začne samovolně mumlat něco jako:"Krleš!Krleš!" a tak na tyto, z dnešního pohledu jistě velmi perspektivní obory, zanevřel.

Rozhodl se pro konzervatoř a byl přijat ke studiu kontrabasu (o který se mohl při hře opírat) v Teplicích v Čechách (později reagoval na toto období skladbou E55, posléze přejmenovanou na F18). Na maturitním večírku se střídal coby klavírní improvizátor a showman se skupinou Yo-yo band (i když třídní byl proti) a nakonec konzervatoř absolvoval v roce 1989. Ve snaze věnovat se opět klavíru (u něhož se přeci jen dá sedět) se přihlásil na Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze. Zde setrval 1 rok, nespokojen s výukou i sám se sebou (pořád by se jen točil na židličce).

Přestěhoval se do Brna a byl střídavě redaktorem občasníku Moravsko-slezský kurýr a nezaměstnaným. Přivydělával si sběrem hluchavky a pouličním hraním na čínskou harmoniku wu -si.

Jeden z průlomů v jeho životním směřování znamenal sen ze dne 9. 2. 1992. Zdálo se mu, že má absolvovat přijímací zkoušky na Janáčkovu akademii, obor skladba (při té se dá sedět i opírat). V náhradním termínu (den po snu) zkoušku úspěšně složil a stal se posluchačem brněnské JAMU, kterou zdárně ukončil v roce 1998 skladbou pro symfonický orchestr Baron na stromě.

Po ročním odpočinku se stal Zdeněk Král posluchačem doktorandského studia JAMU a titul Ph.D. (který používá jen tehdy, když chce u lidí vzbudit děs) získal v roce 2003. Od roku 2004 je na tzv. volné noze. Komponuje hudbu pro divadla, televizi i film, píše scénáře, vystupuje v divadlech, na koncertech, v TV. Píše dětské knížky a statusy na Facebook, vydává CD...

Do budoucna by chtěl být bohatší (o hodně).

Zdenek-kral.cz

Skladatelská filmografie

Filmy

2013 Jako nikdy
2007 Velkofilm (TV film)

TV seriály

2003 Komediograf (TV seriál)

Dokumentární

2012 Osud jménem Tugendhat (TV film)

TV pořady

2013 Hýbánky (TV pořad)
2012 Na forbíně TM (TV pořad)

Herecká filmografie

TV seriály

2003 Komediograf (TV seriál)

TV pořady

2017 Hýbánky s písmenky (TV pořad)
2013 Hýbánky (TV pořad)
2012 Na forbíně TM (TV pořad)
2007 Záhady Toma Wizarda (TV pořad)

Scenáristická filmografie

TV pořady

2013 Hýbánky (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace