Reklama

Reklama

Henri Jeanson

Henri Jeanson

nar. 06.03.1900
Paříž, Île de France, Francie

zem. 06.11.1970 (70 let)
Équemauville, Francie

Biografie

Henri Jeanson se proslavil jako novinář a spisovatel, je ale také podepsán jako scenárista pod více než osmdesáti francouzskými filmy z 30. až 60. let. Narodil se v Paříži do rodiny učitele a v mládí vystřídal několik zaměstnání, nakonec se krátce po první světové válce začal uplatňovat jako novinář. Brzy si vybudoval svůj vlastní a snadno rozpoznatelný styl, stal se oblíbeným i obávaným reportérem, psal také filmové kritiky a především proslul jako pacifista.

Jako mnoho jiných novinářů a filmových recenzentů se i Jeanson postupně dostal k práci na filmových scénářích, do prostředí filmařů se ostatně dostal i díky herečce Marion Delbo (1901-1969), která byla od roku 1928 jeho manželkou. Není pak nijak překvapivé, že svůj první scénář napsal k detektivce PŮLNOČNÍ SOUD (Le jugement de minuit, 1932), kde jeho manželka hrála hlavní ženskou roli. Ve své další práci pro film se Jeanson soustředil na adaptace literárních a divadelních předloh (DÁMA OD MAXIMA – La dame de chez Maxim's, 1933), úspěch mu přinesla i frivolní veselohra DOBRODRUŽSTVÍ KRÁLE PAUSOLA (1933), která byla souběžně natočena ve francouzské,  německé a anglické verzi (Les aventures de roi Pausole/Die Abenteuer des Königs Pausole/The Merry Monarch).

Koncem třicátých let spojil Jeanson své síly s předními filmovými tvůrci a napsal scénáře k dodnes vysoko hodnoceným titulům režisérů Juliena Duviviera (PEPÉ LE MOKO, 1937), Marca Allégreta (BRÁNA K UMĚNÍ – Entrée des artistes, 1938) nebo Marcela Carné (HÔTEL DU NORD, 1938). Těsně před začátkem druhé světové války se díky svým pacifistickým postojům dostal do křížku se zákonem a v roce 1939 byl uvězněn za pochvalný článek k vraždě německého diplomata Ernsta von Ratha. Po intervenci přátel byl propuštěn a v roce 1940 se stal šéfredaktorem deníku Aujourd'hui.

Rétorický styl jeho novin se znelíbil německým okupačním orgánům a v listopadu 1940 byl znovu uvězněn. Opět pomohli přátelé, nicméně Jeanson se v roce 1942 dostal do vězení znovu, tentokrát za šíření protiněmeckých letáků. Poté sice znovu psal scénáře, v titulcích ale pochopitelně nebyl uveden; z jeho válečné tvorby připomeňme crazy komedii CTIHODNÁ CATHERINE (L'honorable Catherine, 1943), která byla uvedena i v českých protektorátních kinech.

Až po válce se naplno vrátil k žurnalistice, znovu psal i filmové scénáře. Nadále jej ke spolupráci zvali významní režiséři (Christian-Jaque, Julien Duvivier, Henri Decoin), napsal také scénář ke Clémentovu válečnému dramatu KRYSY (Les maudits, 1947). Své jediné ocenění získal na festivalu v Locarnu, tento jeho scénář (RŮŽOVÝ ŽIVOT – La vie en rose, 1948) dnes ale patří k těm zapomenutým. S italskými tvůrci a předním italským neorealistou Luigi Zampou pracoval na filmu SPÍŠ PROJDE VELBLOUD (È più facile che un cammello..., 1950). V této době si Henri Jeanson jedinkrát vyzkoušel i pozici filmového režiséra a jeho muzikál LADY PANAME (1950), evokující atmosféru kabaretů dvacátých let, zaznamenal solidní úspěch v podobě dvou miliónů diváků ve francouzských kinech.

Jeanson psal scénáře k filmům různých žánrů, byla to historická dramata, komedie i tehdy oblíbená špionážní tématika. U nás jsme jeho jméno mohli číst například v titulcích slavných filmů jako FANFÁN TULIPÁN (Fanfan la Tulipe, 1952). Do některých scénářů zakomponoval své vlastní zkušenosti z období německé okupace, což byl například případ úspěšného filmu MARIE-OCTOBRE (1959), zmínku si zaslouží i ojedinělá spolupráce s André Cayattem (MEČ A VÁHY – Le glaive et la balance, 1963). V roce 1956 byl také členem poroty na festivalu v Cannes.

Poslední setkání s historickým námětem absolvoval v rámci dobrodružného snímku ČERNÝ TULIPÁN (La tulipe noire, 1964) s Alainem Delonem v hlavní roli, poté ještě napsal scénáře k několika filmům se špionážní a kriminální zápletkou (SVATÝ VE STŘEHU – Le Saint prend l'affût, 1966; MUŽ V BUICKU – L'homme à la Buick, 1968). Mezitím začal spolupracovat také s televizí, mimo jiné psal i recenze k dramatické televizní tvorbě, pracoval také na svých pamětech, které ale vyšly až po jeho smrti v roce 1971 pod názvem „70 let dospívání".

Henri Jeanson zemřel v malém městečku Équemauville na severu Francie 6. listopadu 1970 ve věku sedmdesáti let. K jeho soukromí dodejme, že se zmíněnou Marion Delbo se rozvedl v roce 1965; tehdy již udržoval poměr s herečkou Claude Marcy a ta se pak v roce 1967 stala jeho druhou manželkou.

Pavel "argenson" Vlach

Scenárista

Filmy
1968

Muž v buicku

1966

Le Saint prend l'affût

 

Paris au mois d'août

1965

Majordome, Le

 

Pas de caviar pour tante Olga

1964

Le Repas des fauves

 

Paříž, když to hoří

 

Černý Tulipán

1963

Marie Octobre (TV film) - divadelní hra

Reklama

Reklama

 

Meč a váhy

1962

Le Crime ne paie pas

 

Les Bonnes causes

 

Ďábel a desatero

1961

Diesmal muß es Kaviar sein

 

Es muß nicht immer Kaviar sein

 

Le Puits aux trois vérités

 

Madame Sans-Gene

 

Vive Henri IV... vive l'amour!

1960

Affaire d'une nuit, L'

 

Terrain vague

1959

Guinguette

 

Kráva a zajatec

 

Nathalie, agent secret

1958

Maxime

1957

Nathalie

 

Pod pokličkou

1955

Le printemps, l’automne et l’amour

 

Nana

1954

Madame du Barry

 

Třikrát žena

1952

Fanfán Tulipán

 

La Fête à Henriette

 

Muž mého života

 

Okamžik pravdy

1951

Barbe-Bleue

 

Blaubart

 

Identité judiciaire

 

Le Garçon sauvage

 

Sous le ciel de Paris

1950

Lady Paname

 

Meurtres ?

 

Ztracené vzpomínky

 

È più facile che un cammello...

1949

Au royaume des cieux

 

Entre onze heures et minuit

1948

Očima vzpomínek

1947

Amoureux sont seuls au monde, Les

 

Carré de valets

 

Dvojník

 

Krysy

 

La Vie en rose

 

Taverne du poisson couronné, La

1945

Carmen

 

Farandole

 

Kulička

1944

Bonsoir mesdames, bonsoir messieurs

 

Florence est folle

 

Na rohu vás čeká dobrodružství

1943

Honorable Catherine, L'

1942

La Nuit Fantastique

1938

Brána k umění

 

Hotel du Nord

 

Le Drame de Shanghaï

 

Patriote, Le

 

Prison sans barreaux

 

Tarakanova

1937

Cargaison Blanche

 

Její první ples

 

Král sportu

 

Le Mensonge de Nina Petrovna

 

Ohnivé polibky Neapole

 

Pépé le Moko

1936

Mister Flow

1935

Marchand d'amour

1933

Bach millionnaire

 

Dobrodružství krále Pausola

 

La Dame de chez Maxim's

 

Les aventures du roi Pausole

 

Merry Monarch, The

1932

Jugement de minuit, Le

Herec

Filmy
1952

Jouons le jeu

Dokumentární
2016

Putování francouzským filmem - a.z.

Režisér

Filmy
1950

Lady Paname

Spisovatel

Filmy
 

Marie Octobre (TV film) - kniha

Ovládací panel

Reklama

Reklama