foto

Al Capone

  • nar. 17.1.1899
    Brooklyn, New York City, New York, USA
  • zem. 25.1.1947 (48 let)
    Palm Island, Florida, USA

Biografie

"Namířenou pistolí a laskavým slovem dosáhnete mnohem víc než jen laskavým slovem."

Byl jedním z nejznámějších šéfů organizovaného zločinu působících v USA Alphonse Gabriel Capone spíše znám jako Al Capone se narodil 17. ledna 1899 v Brooklynu v New Yorku. Capone se narodil italským imigrantům. Jeho otec Gabriele Capone byl holič a matka Teresina Raiola pracovala jako švadlena. Do Spojených států se Al Caponovi rodiče přistěhovali z Neapole v roce 1894. Měli sedm synů a dvě dcery.

Do školy chodil Alphonse Capone pouze několik tříd. Ve 14 letech školu opustil, protože zbil svou učitelku. Živil se pak příležitostnými pracemi a postupně byl členem několika brooklynských pouličních gangů. Kradl cigarety a alkohol a bojoval s členy ostatních gangů. Al Capone pracoval v jeho podniku jako barman a vyhazovač. Tam také v létě roku 1917 přišel ke svým jizvám na levé tváři, podle kterých dostal přezdívku "Scarface". Pořezal ho Frank Gallucio poté, co měl Al Capone nevhodné poznámky vůči jeho sestře. Al Capone se pak musel omluvit a Gallucio mu zaplatil za zranění odškodnění. V pozdější době Al Capone Gallucia dokonce zaměstnával.

V roce 1918 si Capone vzal Irku Mary, se kterou měl syna Sonnyho. Později začal Al Capone pracovat v organizaci, kterou vedl Jim Colosimo a která měla v té době kolem 800 členů. Dne 16. ledna 1920 začala prohibice, která trvala až do roku 1933. Jejím důsledkem však byl rozkvět organizovaného zločinu, jehož nejvýnosnější aktivitou se stalo právě pašování alkoholu a obchod s ním. V květnu 1920 pomohl Al Capone Torriovi zabít Jima Colosima. Torrio se tak ujal vedení organizace. V roce 1922 už byl Capone Torriovou pravou rukou, byl zodpovědný za obchod s alkoholem a řízenou prostituci v Chicagu. V březnu roku 1925 se Torrio zotavoval z těžkých zranění a rozhodl se odejít na odpočinek. Vedení organizace předal Al Caponovi.

Al Capone si získal pověst chladnokrevného a brutálního člověka, který se vyznal v boji s nožem, uměl dobře střílet a nevyhýbal se ani pěstním konfliktům. Na veřejnosti si však budoval pověst úspěšného obchodníka se starým nábytkem, který rád a hodně rozdával chudým a potřebným. Stal se populárním i díky tomu, že občanům mohl zajistit tehdy tolik žádaný alkohol. Kromě alkoholu a prostituce kontroloval Al Capone hazardní hry a dostihy, vyhýbal se však obchodu s drogami. Al Capone měl vliv a styky, uplácel úředníky, soudce, politiky i policii. Jeho organizace byla velká a bohatá. V době své největší moci byl Al Capone často terčem útoků, několikrát se ho pokoušeli zabít, ale útoky skončily vždy neúspěšně.

Al Capone sám pod svým jménem nic nevlastnil, všechno měl napsáno na své nejdůležitější lidi. Všechny Caponovy obchody byly prováděny prostřednictvím třetích osob. V červnu 1931 byla na Al Capona podána žaloba za krácení daně ve výši 200 tisíc dolarů. Byla to suma velmi nízká, jednalo se však o částku, která byla prokazatelná. Začal soud s Al Caponem, který chtěl nejdříve uzavřít dohodu o tom, že se přizná a dostane mírný trest. Soudce však byl proti takovéto dohodě a Al Capone tedy tvrdil, že je nevinen. Al Capone se snažil podplatit porotu, ale soudce na poslední chvíli všech 12 členů poroty vyměnil. Al Capone byl odsouzen k 11 letům vězení, měl zaplatit pokutu. Přestože se má za to, že měl na svědomí popravy mnoha desítek lidí, žádná z vražd mu nikdy nebyla prokázána.

Al Capone po návratu z nemocnice dál bojoval s následky syfilidy, měl nenávratně poškozený mozek a dožíval v péči svých příbuzných. Dne 21. ledna 1947 měl záchvat mrtvice. Za tři dny dostal těžký zápal plic a druhý den, zemřel na zástavu srdce. Pohřben byl v Chicagu mezi hroby svého otce a bratra Franka na hřbitově Mount Olivet.

Jiří "BloodMax" Neubauer

Herecká filmografie

Filmy

1983 Zelig - a.z.
1960 The Rise and Fall of Legs Diamond
1955 Chicago Syndicate
1948 Volejte Northside 777

TV seriály

2004 Big House, The (TV seriál)
1987 Nevyjasněné záhady (TV seriál)

Dokumentární

2014 Al Capone: Icon (TV film) - a.z.
Kódy a spiknutí (TV seriál) - a.z.
2013 Ellis Island: Historie amerického snu (TV film) - a.z.
2012 Occupy Unmasked
2011 Prohibition (TV seriál) - a.z.
A Nation of Hypocrites (E03) - a.z.
A Nation of Scofflaws (E02) - a.z.
2005 Bullets Over Hollywood (TV film) - a.z.
1997 Escape from Alcatraz: The True Stories!
1994 Loyalty & Betrayal: The Story of the American Mob (TV film)
Století válek (TV seriál) - a.z.
1993 American Justice: Target - Mafia (TV seriál)
1992 Murderers, Mobsters & Madmen Vol. 4: Gangsters
1987 Biography (TV seriál)
1976 Moi, Tintin
1969 I Due Kennedy
1950 The Golden Twenties - a.z.

Host

TV pořady

1961 The DuPont Show of the Week (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky