foto

Lukáš Adam

  • nar. 6.10.1992 (26 let)
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Narodil se v Rýmařově, v sedmi letech hrál svou první titulní roli v představení o polámaném mravenečkovi. Ačkoliv nedostal vytouženou roli doktora, který klepe na srdíčko, na hereckou múzu nezanevřel a za dalších devět let nastoupil ke studiu na ostravskou a posléze pražskou konzervatoř.

Již během studií vytvořil několik rolí od cool dramatiky až po klasiku – Kámoše ve Spiróově Kuřecí hlavě, Fernanda v Nocích letmé lásky Palomy Pedrero, Kuzakova ve Vampilovově Lovu na kachny, dvojroli Hoška a Fentona v Shakespearových Veselých paničkách windsorských nebo L. A. Tibetika v autorské kolektivní inscenaci TIK TAK: Pravda je tohle režisérky Zuzany Burianové. V ostravském Národním divadle moravskoslezském hostoval nejprve v několika menších rolích v činohře (Konec masopustu, Gottland, Její pastorkyně, Něco v ní je), posléze však v souboru opereta/muzikál získal hlavní roli Henryho v původním českém muzikálu Fantom Londýna. Za svůj výkon v této roli získal cenu za nejlepší mužský herecký výkon na mezinárodním muzikálovém festivalu DIMF v jihokorejském Daegu.

Stejnou roli nyní hraje i v pražské verzi tohoto muzikálu, uváděné pod názvem Přízrak Londýna v Divadle Hybernia – ta mu přinesla i širší nominaci na Cenu Thálie 2015. Po úspěšném hostování ve Fantomovi Londýna začal v NDM účinkovat i v dalších inscenacích souboru opereta/muzikál (např. Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, Evita, Funny Girl, Sunset Boulevard). Jeho zatím poslední inscenací je muzikál Jesus Christ Superstar, kde exceluje v roli Jidáše Iškariotského. V roce 2013 natočil film Hany, který získal několik evropských festivalových cen včetně jedné ceny České filmové kritiky.

Věnuje se také uměleckému přednesu – v roce 2012 získal na festivalu Poděbradské dny poezie Cenu Českého rozhlasu, v roce 2014 se stal laureátem Ceny Vladimíra Justla a v roce 2015 také Cenu Nadačního fondu Františka Langera.

Kloba "klobasenka" Sencka

Herecká filmografie

Filmy

2016 Den opričníka (divadelní záznam)
2014 Hany

TV seriály

2018 Labyrint (TV seriál)
Epizoda 2 (S03E02)
2017 Kafe & Cigárko (TV seriál)
Záskok (E03)

Dokumentární

2016 Rozsudek (TV seriál)
Bunda (S02E14)

Hudební videoklipy

2018 Rytmus - Povolanie syn (nevydaný klip) (hudební videoklip)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace