foto

Lukáš Adam

  • nar. 6.10.1992 (27 let)

Biografie

Narodil se v Rýmařově, v sedmi letech hrál svou první titulní roli v představení o polámaném mravenečkovi. Ačkoliv nedostal vytouženou roli doktora, který klepe na srdíčko, na hereckou múzu nezanevřel a za dalších devět let nastoupil ke studiu na ostravskou a posléze pražskou konzervatoř.

Již během studií vytvořil několik rolí od cool dramatiky až po klasiku – Kámoše ve Spiróově Kuřecí hlavě, Fernanda v Nocích letmé lásky Palomy Pedrero, Kuzakova ve Vampilovově Lovu na kachny, dvojroli Hoška a Fentona v Shakespearových Veselých paničkách windsorských nebo L. A. Tibetika v autorské kolektivní inscenaci TIK TAK: Pravda je tohle režisérky Zuzany Burianové. V ostravském Národním divadle moravskoslezském hostoval nejprve v několika menších rolích v činohře (Konec masopustu, Gottland, Její pastorkyně, Něco v ní je), posléze však v souboru opereta/muzikál získal hlavní roli Henryho v původním českém muzikálu Fantom Londýna. Za svůj výkon v této roli získal cenu za nejlepší mužský herecký výkon na mezinárodním muzikálovém festivalu DIMF v jihokorejském Daegu.

Stejnou roli nyní hraje i v pražské verzi tohoto muzikálu, uváděné pod názvem Přízrak Londýna v Divadle Hybernia – ta mu přinesla i širší nominaci na Cenu Thálie 2015. Po úspěšném hostování ve Fantomovi Londýna začal v NDM účinkovat i v dalších inscenacích souboru opereta/muzikál (např. Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, Evita, Funny Girl, Sunset Boulevard). Jeho zatím poslední inscenací je muzikál Jesus Christ Superstar, kde exceluje v roli Jidáše Iškariotského. V roce 2013 natočil film Hany, který získal několik evropských festivalových cen včetně jedné ceny České filmové kritiky.

Věnuje se také uměleckému přednesu – v roce 2012 získal na festivalu Poděbradské dny poezie Cenu Českého rozhlasu, v roce 2014 se stal laureátem Ceny Vladimíra Justla a v roce 2015 také Cenu Nadačního fondu Františka Langera.

Kloba "klobasenka" Sencka

Herecká filmografie

Filmy

2014 Hany

TV seriály

2020 Slunečná (TV seriál)
Svatební pochod (E23)
Tři přání (E22)
Pidilihovar (E21)
další epizody (7)
2019 Specialisté (TV seriál)
Neviditelná vražda (S03E17)
2018 Labyrint (TV seriál)
Epizoda 2 (S03E02)
2017 Kafe & Cigárko (TV seriál)
Záskok (E03)
Lajna (TV seriál)

Dokumentární

2019 Rozsudek (TV seriál)
Kristův monogram (S03E03)
2016 Rozsudek (TV seriál)
Bunda (S02E14)

Hudební videoklipy

2018 Rytmus - Povolanie syn (nevydaný klip) (hudební videoklip)

Divadelní záznam

2016 Den opričníka (divadelní záznam)
2013 Fantom Londýna (divadelní záznam)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky